Železnice v súvislosti s ochorením COVID-19 zmenili grafikon

vlaky autobusy vianoce_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pozor, vyvesené cestovné poriadky pre verejnosť na železničných staniciach a zastávkach sa nateraz z operatívnych dôvodov nebudú opravovať.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pristúpili v sobotu k mimoriadnej zmene grafikonu na území Slovenska. Pokračujú tak v zavádzaní opatrení s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19 prostredníctvom železničnej dopravy. Informoval o tom hovorca ŽSR Michal Lukáč.

"Od dnešného dňa, teda od 14. marca 2020, sme pristúpili po dohode so všetkými dopravcami v osobnej preprave k mimoriadnej zmene grafikonu na území SR," uviedol Lukáč.

ŽSR k opatreniam pristúpili aj na základe opatrenia, ktoré vydalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

"Pre potreby verejnosti a zamestnancov železničného sektora sa vydáva nový cestovný poriadok vlakov osobnej dopravy len v elektronickej forme, vo formáte PDF, ktorý je dostupný na webe ŽSR," priblížil Lukáč. Dodal, že vyvesené cestovné poriadky pre verejnosť na železničných staniciach a zastávkach sa nateraz z operatívnych dôvodov nebudú opravovať.

ZSSK od nedele vyraďuje z vlakov reštauračné vozne

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od nedele vyraďuje z vlakov reštauračné vozne. Chce tak ochrániť cestujúcich i zamestnancov a spomaliť šírenie nového koronavírusu. Opatrenie platí až do odvolania. TASR o tom informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

„Jedna z podstatných vecí je, aby ak už niekto nový vírus má, nakazil čo najmenej ďalších ľudí, ktorí ho môžu nevedomky šíriť ďalej. Preto nebudeme podporovať presúvanie sa cestujúcich vo vlaku medzi vozňami," uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Filip Hlubocký. Cestujúcim sa za obmedzenie ospravedlnil a vyzval ich, aby sa pred cestou dostatočne zásobili občerstvením.

Voda k cestovnému v prvej triede rýchlikov bude stále k dispozícii, ako aj voda pre prvú a druhú triedu vlakov InterCity. V IC vlakoch nebude poskytovaný uvítací nápoj, ako priblížil Kováč.

Hovorca zároveň pripomína, že vlaky jazdia od soboty (14. 3.) každý deň podľa sobotného cestovného poriadku. "V súčasnosti ZSSK vzhľadom na mimoriadny stav, ktorý na Slovensku platí, zaznamenáva pokles cestujúcich o viac ako 30 percent," skonštatoval.

V súvislosti so šírením nového koronavírusu zaviedli železnice zvýšenú dezinfekciu všetkých železničných vozidiel. Vlakový personál a zamestnanci osobných pokladníc dostali tiež balíček s ochrannými pomôckami. "Vlakvedúci navyše dostali aj pokyny, ako sa správať vo vlaku v prípade, že sa v ňom zdržiava osoba s podozrením na koronavírus," doplnil Kováč. ZSSK prijala aj ďalšie interné opatrenia.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.