Koronavírus vo svete: V Taliansku zomrelo za jediný deň rekordných 368 ľudí

Moja malá princezná: 83. a 84. epizóda
Moja malá princezná: 83. a 84. epizóda Zdroj: TASR/AP

Pápež napriek karanténe navštívil dva rímske kostoly.

Taliansko v nedeľu informovalo, že za uplynulých 24 hodín zomrel na následky ochorenia COVID-19 rekordne vysoký počet ľudí, a síce 368. Informovala o tom agentúra AFP.

V regióne Lombardsko, ktorý je pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 zasiahnutý najviac, zaznamenali až 252 úmrtí za jeden deň.

Celkovo tak v krajine od vypuknutia nákazy zaznamenali 1809 obetí. Je to najviac smrteľných prípadov v súvislosti s touto nákazou mimo územia Číny.

V Taliansku sa dosiaľ koronavírusom nakazilo 24.747 ľudí, vyplýva to z oficiálnych údajov, ktoré v nedeľu podvečer zverejnil úrad civilnej ochrany.

Nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v čínskom priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa rozšíril ďalej do Číny i do zahraničia.

Súhrn toho najdôležitejšieho zo zahraničia si pozrite v tomto príspevku:

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Pápež napriek karanténe navštívil dva rímske kostoly

Pápež František napriek karanténe, ktorá v súvislosti s chorobou COVID-19 platí v Taliansku, navštívil v nedeľu dva rímske kostoly, pričom sa v jednom z nich modlil za ukončenie globálnej pandémie a jej obete.

František (83) najskôr zavítal do baziliky Santa Maria Maggiore a následne odkráčal do kostola San Marcello al Corso, uviedli vatikánske zdroje vo vyhlásení. Pápež si vybral tento kostol preto, že sa v ňom nachádza "zázračný kríž", ktorý v roku 1522 niesli mestom za skončenie epidémie.

František sa modlil za "skončenie pandémie, ktorá sužuje Taliansko i celý svet, prosil o uzdravenie chorých a pripomenul si tých, ktorí ochoreniu podľahli", uviedol vatikánsky hovorca Matteo Bruni. Pápež sa vrátil do Vatikánu približne po 90 minútach od odchodu zo svojho sídla.

Taliansko v nedeľu zaznamenalo 368 ďalších úmrtí na COVID-19, čo je v tejto krajine najvyšší nárast za 24-hodinový časový úsek. Celkovo sa tamojší počet mŕtvych vyšplhal na 1809 - najviac mimo Číny, kde epidémia koncom minulého roka vypukla. Pandémia postihla celosvetovo viac než 156.000 ľudí a zabila vyše 5800.

Maďarsko má prvú obeť

V Maďarsku zomrel prvý pacient na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový typ koronavírusu. V nedeľu to agentúre MTI oficiálne potvrdilo Informačné centrum vlády.

Ide o 75-ročného muža, ktorý zomrel na zápal pľúc po prevoze do budapeštianskej Nemocnice sv. Ladislava, kde zistili u neho aj nákazu koronavírusom.

Srbsko vyhlásilo núdzový stav

Srbský prezident Aleksandar Vučič vyhlásil v nedeľu v krajine núdzový stav s cieľom zastaviť šírenie nového koronavírusu. Opatrenie povedie k uzavretiu mnohých verejných priestorov a nasadeniu vojakov na stráženie dôležitých objektov, ako sú nemocnice, informujú agentúry AFP a APA.

"Od zajtra (pondelka) nebudú otvorené školy, škôlky, univerzity, všetko sa zatvorí, žiaden tréning, športy... Uzavrieme sa, aby sme zachránili naše životy, zachránili našich rodičov, zachránili našich seniorov," citovala Vučiča AFP.

Vučič sa na tlačovej konferencii obrátil najmä na ľudí vo veku nad 65 rokov, ktorých vláda podľa neho vyzýva, aby najbližších 30 dní zostali doma. Ide o jediný spôsob, ako prežiť, vyhlásil prezident.

Okrem zastavenia vyučovania na školách a univerzitách budú musieť od pondelka kaviarne a reštaurácie obmedziť otváracie hodiny, dodal Vučič s tým, že vláda čoskoro zasadne, aby špecifikovala nové reštrikcie.

Srbsko skôr v priebehu dňa oznámilo uzavretiehraníc pre cudzincov prichádzajúcich z najviac postihnutých krajín.

Do nedeľňajšieho večera evidovali v Srbsku 48 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom, k úmrtiam v tomto balkánskom štáte zatiaľ nedošlo.

Grécko zaznamenalo štvrté úmrtie na ochorenie COVID-19

Grécko v nedeľu potvrdilo štvrté úmrtie v krajine v dôsledku nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Do nedele bolo v Grécku potvrdených 331 prípadov nákazy.

V nedeľu zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti na ochorenie COVID-19 dosiaľ najmladší človek v krajine. Ide o 53-ročného muža, ktorý pracoval v zdravotníckom laboratóriu.

V nedeľu sa zvýšil počet prípadov v krajine o 103 na 331.

Na celom svete evidujú už vyše 6000 úmrtí

Počet úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu už na celom svete presiahol číslo 6000. Novým koronavírusom sa dosiaľ nakazilo 159.844 ľudí. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP, ktoré tieto dáta skompilovala z údajov jednotlivých krajín.

Počet úmrtí dosiahol aktuálnych 6036 po tom, ako zo Španielska ohlásili najnovších 105 úmrtí.

Dosiaľ najzasiahnutejšou krajinou ostáva Čína, kde nákaze podľahlo už 3199 ľudí, no v ktorej sa počet nových nakazených aj úmrtí v ostatnom čase výrazne spomaľuje. Koronavírus sa v súčasnosti rýchlejšie šíri v Európe, kde je najzasiahnutejšou krajinou Taliansko, odkiaľ do soboty večer hlásili celkovo 1441 obetí na životoch, a po ňom Španielsko, kde už evidujú prinajmenšom 288 úmrtí.

Nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prvý raz zaznamenali koncom vlaňajšieho decembra v čínskom priemyselnom veľkomeste Wu-chan, odkiaľ sa pravdepodobne rozšíril ďalej do Číny i do zahraničia.

Francúzsko za jediný deň zaznamenalo 29 úmrtí

Francúzsko zaznamenalo v nedeľu 29 ďalších prípadov úmrtia na ochorenie COVID-19. Ide o najväčší jednodňový nárast v tejto krajine od vypuknutia pandémie. Celkovo vo Francúzsku podľahlo tomuto vírusovému ochoreniu už 120 ľudí.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na francúzskeho ministra zdravotníctva Oliviera Vérana.

Počet úmrtí sa v Británii vyšplhal na 35

V Británii zomrelo na vírusové ochorenie COVID-19 ďalších 14 ľudí. Ide o najväčší nárast v rámci 24-hodinového časového úseku, informovala v nedeľu spravodajská stanica Sky News.

Krajina má teraz celkovo 35 úmrtí osôb, ktoré boli pozitívne testované na nový druh koronavírusu, a 1372 potvrdených prípadov nákazy - čo je nárast o 232 osôb za deň. Počet testovaných ľudí v Británii vzrástol na 40.279, z ktorých bolo 38.907 negatívnych.
Minister zdravotníctva Matt Hancock pre Sky News uviedol, že osoby nad 70 rokov budú požiadané, aby "v najbližších týždňoch" prikročili k dobrovoľnej karanténe. Spojené štáty medzitým pridali Britániu na zoznam krajín, z ktorých je zakázané cestovať do USA.

Otestovať sa dal aj Donald Trump

Test na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 u amerického prezidenta Donalda Trumpa bol podľa jeho osobného lekára negatívny, informovala agentúra AP.

Biely dom zverejnil výsledky testu v sobotu večer po tom, ako Trump pár hodín predtým novinárom oznámil, že si dal urobiť test na koronavírus.

Trump na sobotňajšom brífingu v Bielom dome povedal, že krátko predtým ako vstúpil do miestnosti, aby diskutoval o úsilí vlády zastaviť šírenie koronavírusu, si odmeral teplotu a bola "úplne normálna". Novým koronavírusom sa v USA nakazilo už viac ako 2200 ľudí a spôsobil najmenej 50 úmrtí.

Americký prezident čelil opakovaným otázkam novinárov, kedy si dá urobiť test na nový typ koronavírusu po tom, ako mal viaceré priame i nepriame kontakty s ľuďmi, ktorých testy na koronavírus boli pozitívne.

Brazílske veľvyslanectvo vo Washingtone v piatok vyhlásilo, že brazílsky chargé d'affaires Nestor Forster bol pozitívne testovaný na koronavírus po tom, ako sedel s Trumpom za jedným stolom pri večeri. Takisto pozitívne testovaný bol aj poradca brazílskeho prezidenta Jair Bolsonaro, ktorý zverejnil na internete fotografie, na ktorých stojí vedľa Trumpa.

Česká vláda zrejme vyhlási celoštátnu karanténu

V dôsledku ďalšieho šírenia nového typu koronavírusu česká vláda pravdepodobne vyhlási karanténu pre celé Česko. V nedeľu to vo vysielaní televízie Prima vyhlásil český premiér Andrej Babiš. Krátko predpoludním sa totiž zvýšil počet nakazených v krajine na 231. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Babiš predpokladá, že v nedeľu večer sa číslo infikovaných ešte zvýši na tri stovky. "Smerujeme k zásadnému opatreniu... Pravdepodobne k tomu maximálnemu," povedal Babiš. Neskôr dodal, že by išlo o karanténu pre celé Česko.

Podľa Babiša je dôležité, aby ľudia chodili len do práce a z práce domov. Hromadnú dopravu podľa Babiša obmedzenia nečakajú. Babiš tiež pokladá za potrebné, aby najmä starí ľudia zostávali doma.

Nemocnice, ambulantní lekári i zubári by mali podľa premiéra odložiť všetky preventívne a nedôležité výkony, ktoré sa dajú odložiť.

Nemecko v pondelok uzavrie hranice s Rakúskom, Francúzskom a Švajčiarskom

Nemecko s platnosťou od pondelka rána 8.00 h SEČ uzavrie svoje pozemné hranice s Rakúskom, Francúzskom a Švajčiarskom. Cieľom tohto naradenia jem aby sa obmedzilo šírenie koronavírusu v čase globálnej pandémie.

Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje z prostredia vlády. Podobnú správu v nedeľu zverejnil aj denník Bild.

Spolková vláda v Berlíne toto nariadenie bezprostredne neoznámila.

Koronavírusu podľahol taliansky architekt Gregotti

Vo veku 92 rokov zomrel v nedeľu v Miláne známy taliansky architekt Vittorio Gregotti, ktorý sa nakazil koronavírusom a následne podľahol zápalu pľúc. S odolaním sa na správy talianskych médií o tom informuje agentúra AFP.

Gregotti bol hospitalizovaný v Miláne s ochorením COVID-19. V rovnakej nemocnici je momentálne aj jeho manželka, Mariana Mazzaová, podrobnosti o jej zdravotnom stave však známe nie sú, informuje taliansky denník Corriere della Sera.

Vittorio Gregotti zrenovoval pred letnými olympijskými hrami v roku 1992 v Barcelone tamojší olympijský štadión. Navrhol napríklad aj divadlo a operný dom Teatro degli Arcimboldi v Miláne, ktorý v rokoch 2002-2004 poskytol prechodný domov legendárnej La Scale - jej pôvodné priestory sa v tom čase renovovali.

Gregottimu vzdal na Facebooku hold ďalší taliansky architekt Stefano Boeri. Zosnulého kolegu označil za "majstra medzinárodnej architektúry" a žialil nad jeho stratou.

Rakúsko zakázalo stretnutia viac ako 5 ľudí

Rakúsko v nedeľu drasticky sprísnilo opatrenia na pohyb ľudí vo verejnom priestore. Vláda zakázala stretnutia nad päť ľudí a obmedzila pohyb vonku na ten najnevyhnutnejší.

Na situáciu v uliciach a dodržiavanie preventívnych opatrení proti šíreniu nového typu koronavírusu v krajine bude dohliadať polícia. Tirolsko je v karanténe. Informovali o tom agentúry APA, AFP a AP.

O týchto dosiaľ najprísnejších opatreniach v krajine sa rozhodlo na mimoriadnom zasadnutí parlamentu. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyzval obyvateľstvo, aby sa izolovalo a von z dverí vychádzalo iba v najnevyhnutnejších prípadoch. Ľudia majú obmedziť kontakty na "ľudí, s ktorými žijú".

Kurz v nedeľu pre rakúsku agentúru APA povedal, že ľudia majú opustiť domov iba v troch dôvodoch: nevyhnutné cesta do práce, nevyhnutné zabezpečenie potravy a pomoc druhým ľuďom. Ľudia budú môcť vychádzať von "iba sami alebo s ľuďmi, s ktorými žijú v jednom byte".

Osemmiliónové Rakúsko hlási aktuálne 800 prípadov nákazy novým typom koronavírusu.
Rakúsky premiér o týchto rozhodnutiach informoval krátko po tom, ako bola uvalená karanténa na alpský región Tirolsko.

"Uvedomujeme si, že ide o masívne obmedzenia, sú však potrebné na ochranu zdravia rakúskeho ľudu a vyhnanie Covid-19," tvítoval Kurz.
Ľudia majú tiež zakázaný vstup do Rakúska z Veľkej Británie, Holandska, Ruska a Ukrajiny. Takéto nariadenie už platí pre ľudí z Talianska a Švajčiarska.

Vo Francúzsku sa začalo prvé kolo komunálnych volieb

Napriek pandémii nového koronavírusu sa vo Francúzsku začalo v nedeľu prvé kolo komunálnych volieb, informovala agentúra DPA.

Francúzski voliči rozhodujú o starostoch na 35.000 radniciach a o takmer pol milióne členov mestských či obecných rád.

Registrovaných je 47,7 milióna voličov, poznamenala agentúra AFP.
Druhé kolo volieb sa koná 22. marca.

Francúzsky premiér Édouard Philippe v predvečer volieb uviedol, že voliči sa budú musieť riadiť pravidlom dodržiavania odstupu.

Rakúsko: Vláda dá 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dopadov

Rakúsko sa zaviazalo poskytnúť vládnu pomoc vo výške 4 miliardy eur na riešenie ekonomických dopadov krízy spôsobenej koronavírusom, informovala agentúra DPA.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že koronavírusový krízový fond bude určený na podporu spoločností a zamestnancov, ktorí boli nútení prejsť na systém vyplácania hodinovej mzdy alebo prišli o prácu kvôli prepuknutiu epidémie nového koronavírusu v krajine.

Kurz tiež potvrdil, že rakúska vláda v prípade potreby pristúpi k znárodneniu kľúčových firiem. Minister financií Gernot Bluemel povedal, že koronavírusový fond "potopí plány krajiny dosiahnuť vyrovnaný rozpočet v roku 2020".

Počet nakazených v Česku vzrástol na 214

Počet ľudí v Česku nakazených novým typom koronavírusu vzrástol na 214. Oznámilo to v nedeľu ráno tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Testom bolo podrobených vyše 4000 ľudí.

Ako informoval spravodajský portál Novinky.cz, dve tretiny chorých sa infikovali v zahraničí, tretina v Českej republike.

Z krajín, v ktorých sa Česi nakazili, stále prevažuje Taliansko (74,5 percenta), ktoré je v súčasnosti štátom s najvyšším počtom novonakazených na svete. Z Rakúska si nákazu "priviezlo" 12,7 percenta chorých Čechov.

Najväčšia časť nakazených je vo veku od 25 do 54 rokov. Počet nakazených seniorov nad 65 rokov je vyšší ako počet chorých detí.

Irán oznámil ďalších 113 úmrtí

Irán oznámil v nedeľu ďalších 113 úmrtí v dôsledku nákazy novým koronavírusom, čím sa celkový počet obetí v tejto krajine vyšplhal na 724. Informovala o tom agentúra AFP.
Podľa AFP to je zatiaľ najvyšší počet obetí za jeden deň. Počet nakazených v Iráne je podľa agentúry AP približne 13.000.

Hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr vyhlásil, že "ľudia by mali zrušiť všetky cesty a zostať doma, aby sme v najbližších dňoch mohli vidieť zlepšenie situácie".

Irán je v súčasnosti koronavírusom najviac postihnutou krajinou na Blízkom a Strednom východe a v globálnej bilancii je na treťom mieste za Čínou a Talianskom.

Berlín zastavuje verejný život

Mesto Berlín v snahe zastaviť šírenie koronavírusu zakázalo všetky verejné a súkromné podujatia s účasťou viac ako 50 ľudí, informovala agentúra DPA dodajúc, že opatrenie nadobúda účinnosť ihneď.
Mestské úrady v hlavnom meste Nemecka zatvorili všetky kiná, divadlá, koncertné sály a športové zariadenia vrátane telocviční a fitnes centier, ako aj bary, krčmy, kasína a kluby, a to minimálne do 19. apríla.

Berlínske reštaurácie zostanú otvorené, len ak ich zákazníci budú schopní dodržať 1,5-metrovú vzdialenosť jeden od druhého.

Podľa nových pravidiel pacienti v nemocniciach, s výnimkou detí mladších ako 16 rokov a ťažko chorých, nebudú mať povolené návštevy. Obyvatelia domovov sociálnej starostlivosti zas nebudú môcť prijímať návštevníkov mladších ako 16 rokov.

Manželka španielskeho premiéra Sáncheza má koronavírus

Manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Begona Gómezová, bola pozitívne testovaná na nový druh koronavírusu. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Oznámenie úradu španielskeho premiéra prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako španielska vláda v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu vyhlásila zákaz vychádzania pre obyvateľov s výnimkou chodenia do zamestnania alebo nakupovania základných zásob.

Zdravotný stav predsedu vlády i jeho manželky je podľa vyhlásenia vlády dobrý. Nachádzajú sa v ich rezidencii v Moncloovom paláci v Madride, kde sídli vláda a riadia sa pokynmi lekárov.

Dvaja členovia Sánchezovho vládneho kabinetu, ministerka pre rovnosť príležitostí a minister pre regionálne záležitosti boli pozitívne testovaní na koronavírus už skôr tento týždeň. Ich zdravotný stav je taktiež dobrý. Testy ostatných členov vlády boli negatívne.

Sánchez ohlásil obmedzenie pohybu po tom, ako došlo v 46-miliónovom Španielsku k prudkému nárastu prípadov nákazy novým druhom koronavírusu na vyše 5700.

Súd s Netanjahuom preložili na máj

Okresný súd v Jeruzaleme v nedeľu oznámil, že odkladá proces s izraelským predsedom vlády Benjaminom Netanjahuom o dva mesiace, a to z dôvodu obmedzení vyplývajúcich zo šírenia koronavírusu.
Netanjahu sa mal objaviť pred súdom v utorok 17. marca, aby čelil obvineniam z korupcie. Avšak v dôsledku zavedenia mimoriadnych opatrení, ako je obmedzenie zhromažďovania ľudí na verejných miestach, súd oznámil, že proces odkladá do 24. mája, informovala agentúra AP.

Austrália zavádza povinnú karanténu pre všetkých, ktorí prídu zo zahraničia

Austrália v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v nedeľu oznámila, že každý, kto príde zo zahraničia do krajiny, bude čeliť povinnej 14-dňovej izolácii.

"Budeme si musieť zvyknúť na určité zmeny v spôsobe, akým žijeme naše životy," uviedol austrálsky premiér Scott Morrison, dodajúc, že opatrenie nadobudne účinnosť o polnoci (nedeľa 14 h. SEČ).
Morrison tiež povedal, že všetky výletné lode budú úplne zakázané a že očakáva, že "turistická premávka veľmi rýchlo ustane".

"Ak váš kolega bol na Bali, vráti sa a zjaví sa v práci sediac vedľa vás, dopustí sa tým trestného činu," povedal Morrison.

V Austrálii bolo doteraz zistených 269 prípadov nákazy vírusom COVID-19 a veľké množstvo nových prípadov teraz prichádza z USA, uviedol Morrison, označiac USA za "hlavný zdroj" nákazy.

Georgia ako druhý americký štát odložila primárky kvôli koronavírusu

Georgia je druhým americkým štátom, ktorý sa kvôli obavám z koronavírusu rozhodol presunúť primárky z 24. marca na 19. mája. Informovala o tom agentúra AP.

Rozhodnutie prišlo po tom, ako guvernér Brian Kemp, najvyšší volebný predstaviteľ štátu Georgia, podpísal núdzové vyhlásenie, ktoré uvoľnilo rozsiahle právomoci v boji proti pandémii choroby Covid-19. V sobotu predniesol guvernér prejav, v ktorom vyzval cirkvi, školy a iné inštitúcie, aby zvážil zrušenie veľkých zhromaždení vzhľadom k rastúcemu počtu prípadov nákazy koronavírusom v štáte.

Počet prípadov nákazy presiahol v sobotu celosvetovo 151.000, pričom v 137 krajinách sveta zomrelo 5764 nakazených. V štáte Georgia bolo potvrdených 66 prípadov nákazy a vírus si vyžiadal už aj jednu obeť na živote.

Okrem ohrozenia verejnej bezpečnosti volební predstavitelia zdôvodnili rozhodnutie odložiť primárky rizikom, ktoré vírus predstavuje pre pracovníkov volebných miestností, ktorí sú väčšinou starší.
Prvým americkým štátom, ktorý sa rozhodol preložiť primárky kvôli koronavírusu bola Louisiana, ktorá tak urobila v piatok 13. marca.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti