Peter Pellegrini predstavil nové opatrenia. Zatvoria sa skoro všetky obchody

Jedlo v reštauráciách bude možné zobrať domov.

Vláda sa v nedeľu stretla na mimoriadnom zasadnutí, aby vyhodnotila doterajšie opatrenia a pre šíriaci sa koronavírus prijala ďalšie reštrikcie. Do nedeľného večera ním bolo nakazených 61 ľudí na Slovensku.

Od pondelka 6.00 musia na 14 dní zatvoriť všetky maloobchodné prevádzky a služby okrem: potravín, drogérie, stravovacích zariadení, lekární, predajní zdrav. pomôcok, novín, pošty, bánk, poisťovní, prevádzky telekomunikačných operátorov, čerpacích staníc, predajní krmiva pre zvieratá a veterinárnych ambulancií.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vysvetlil, že otvorené zostávajú všetky prevádzky, kde možno nakúpiť potraviny, teda napríklad aj mäsiarstva či pekárne. Podotkol tiež, že vláda bude počas súčasného mimoriadneho stavu vyžadovať aj pri veľkých nákupných centrách, aby prevádzkovatelia nechali otvorené.

V prevádzke zostávajú aj stravovacie zariadenia. Strava však musí byť poskytnutá formou výdaja bez toho, aby sa zákazníci zhromažďovali v priestoroch bufetov, reštaurácií či prevádzok rýchlych občerstvení. Povolený je teda napríklad výdaj cez okienko alebo donášková služba.

Vláda zároveň vyhlásila  pre núdzový stav pre zdravotníctvo.

Obmedzená má byť aj činnosť súkromných nemocníc. "Žiadame, aby aj súkromné zdravotnícke zariadenia prestali poskytovať plánované operácie, ktoré nesúvisia s ohrozením života alebo zdravia pacientov, a aby svoje kapacity a materiálno-technické vybavenie držali pripravené pre potreby zhoršenej situácie šírenia nového koronavírusu," uviedol ďalej premiér.

Vzniknúť má aj plán a spôsob výplaty sociálnych dávok v mesiaci marec. Blíži sa totiž termín ich vyplácania, čo môže predstavovať riziko vysokej koncentrácie ľudí na jednom mieste.
Premiér tiež odporučil primátorom a starostom, aby v týchto dňoch umožnili neobmedzený prístup k pitnej vode v marginalizovaných rómskych komunitách.


"Sme presvedčení, že tieto prísne opatrenia spomalia šírenie sa nákazy a umožnia, aby zdravotnícky personál, naše nemocnice a oddelenia boli schopné nápor, ktorý očakávame, zvládnuť," uviedol Pellegrini. Označil za správne, že SR reagovala na šíriaci sa vírus "rýchlejšie a prudšie" ako mnohé iné krajiny. Avizoval, že o ďalších opatreniach bude rokovať v pondelok ústredný krízový štáb. Zároveň vyzval ľudí na disciplínu.

Všetky predošlé opatrenia ako aj mimoriadna situácia stále platia

Zatvorené zostávajú hraničné priechody a letiská. Obmedzujú sa otváracie hodiny nákupnych centier, zatvorené zostanú bary a diskotéky. Do 14-dňovej karantény je povinný ísť každý, kto sa vráti na Slovensko zo zahraničia. V opačnom prípade mu hrozí pokuta vo výške 1659 eur. Od 16. marca budú zatvorené školy aj predškolské zariadenia.

Krízový štáb má v pondelok (16. 3.) rozhodovať o ďalšom súbore opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Medzi nimi je napríklad odporúčanie pre prevádzkovateľov verejnej hromadnej dopravy, aby neumožnili použitie vlakov či autobusov ľuďom, ktorí si nebudú chrániť tvár rúškom. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) nevylúčil, že môže prísť aj zákaz vstupu bez rúška do potravín a iných prevádzok, ktoré zostanú otvorené.

SŠHR podpísala zmluvy na dodanie 30 miliónov rúšok, prídu aj tisícky rýchlotestov

Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) podpísala zmluvy na dodanie 30 miliónov chirurgických rúšok a ďalších ochranných pomôcok v súvislosti so šírením nákazy nového koronavírusu. Naskladnené by mali byť do týždňa a pol. V nedeľu to oznámil predseda SŠHR Kajetán Kičura s tým, že by to mohlo predstavovať dostatočné množstvo pre všetkých občanov. SŠHR rokovala s dodávateľmi aj o zabezpečení niekoľko stotisíc rýchlotestov.

Naskladnené by mali byť respirátory s filtrom FFP2 a FFP3. Plánujú sa nakúpiť aj prístroje na pľúcnu ventiláciu, sady na diagnostiku ochorenia COVID-19, vyplýva to z materiálu, ktorý vláda schválila v nedeľu na mimoriadnom rokovaní. Vláda chce nakúpiť aj jednorazové ochranné obleky, návleky na obuv, ochranné okuliare, vrece na biologický odpad a jednorazové plášte.

TIP: Najväčší zamestnávateľ Volkswagen zastaví výrobu

"Musíme si veriť, že zmluvy sa aj naplnia a druhá polovica ďalšieho týždňa uspokojí požiadavky SR," poznamenal Kičura s tým, že denne im príde niekoľko stoviek až tisíc ponúk, pritom až 99 percent z nich je bez akejkoľvek relevancie.

Niekoľko stotisíc rýchlotestov má byť určených nielen pre verejnosť, ale aj pre zložky, ako sú hasiči, policajti či železničiari. Dodané by mali byť testy odskúšané priamo vo Wu-chane, kde nákaza vypukla. Hoci rýchlotesty majú len informatívnu úlohu, podľa Kičuru môžu mať zmysel, napríklad ak sa človek v domácom prostredí otestuje na začiatku a na konci karantény.

Chirurgické masky by sa podľa Kičuru mohli dostať k občanom pomocou okresných úradov, do ktorých by boli distribuované. "Je tu aj čisto hypotetická možnosť, že by sme chirurgické masky rozniesli aj prostredníctvom pošty, ale uvažujeme, že to urobíme pomocou okresných úradov, lebo na to sú pravidlá," uviedol Kičura. Rúšok by malo byť dostatok, aj keď príde pacient do ambulancie k lekárovi.

Minister zahraničných vecí má pripraviť plán navrátenia Slovákov domov

Minister zahraničných vecí má pripraviť plán repatriácie občanov Slovenska domov. V zahraničí sa totiž stále nachádza veľa občanov, ktorí sa dožadujú svojho príchodu na Slovensko. Občania majú byť v kontakte s veľvyslanectvami, aby ministerstvo vedelo, koľko ich je, a aby mohlo prijať rozhodnutie, kedy a akou formou ich prepraviť. Informovali o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) po mimoriadnom nedeľnom rokovaní vlády.

Pellegrini uviedol, že ministerstvo zahraničných vecí bude kontrolovať spôsob dopravy a stanoví si aj kľúč, podľa ktorého bude určovať prioritu, o koho sa štát postará čo najskôr. "Na poslednom mieste to budú ľudia, ktorí si šli oddýchnuť do zahraničia alebo si tam šli zahrať golf," podotkol premiér.

Ľudia, ktorí sa budú skupinovo vracať zo zahraničia autobusom alebo vládnym špeciálom, pôjdu do povinnej karantény. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) priblížila, že od ľudí potom budú žiadať, aby zotrvali v zariadeniach ministerstva v Gabčíkove, na Donovaloch alebo v Liptovskom Jáne. "Nebudeme od nich vymáhať poplatok za ubytovanie, iba za stravu," povedal Pellegrini. Doplnil, že tí, ktorí sa budú vracať zo zahraničia individuálne, môžu ostať aj v domácej karanténe. Ak by bol veľký nápor na ubytovacie zariadenia rezortu vnútra, tak vláda podľa premiéra aktivuje aj ďalšie zariadenia iných ministerstiev.

Pellegrini hovorí, že vláda dokáže zistiť počet slovenských SIM kariet, ktoré sa nachádzajú v zahraničí, avšak nie všetci sa podľa neho chcú vrátiť domov. "Reálne, až keď prejavia svoju vôľu, budeme vedieť, koľkí sú," poznamenal.

Ak by na Slovensko chcela prísť matka, ktorá má slovenské občianstvo, s deťmi, ktoré majú iné občianstvo, stačí na prechod cez hranice iba pas, povedala Saková. Dôvodom je podľa nej zlúčenie rodiny.

Premiér avizoval, že vláda pripravila aj webovú stránku korona.gov.sk, na ktorej sa občania SR dozvedia všetky aktuálne informácie o ochorení a opatreniach.

Pozrite si celú tlačovú konferenciu po mimoriadnom zasadnutí vlády:

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.