Trump vyzval Američanov, aby hromadne nevykupovali potraviny

profimedia-0506643224.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/Aaron Favila

Ľudia vyprázdnili regály mnohých supermarketov.

Americký prezident Donald Trump v nedeľu v súvislosti s novým koronavírusom vyzval občanov, aby prestali hromadne vykupovať potraviny a iné základné potreby a "upokojili sa". Jeho apel prišiel v čase, keď ľudia vyprázdnili regály mnohých supermarketov a robia si zásoby konzerv či toaletného papiera, píše agentúra AP.

Trump na brífingu v Bielom dome povedal, že obchody sa usilujú držať krok s dopytom. "Nemusíte toľko nakupovať. Neponáhľajte sa. Jednoducho sa upokojte," vyhlásil s tým, že "všetko to prejde". A následne zdôraznil: "Môžete, prosím, nakupovať trocha menej?"

Trump predtým absolvoval rozhovor so zástupcami najväčších sietí potravín v Spojených štátoch. Podľa jeho slov mu povedali, že obchody nakupujú ešte viac zásob, než by si zaobstarávali v čase Vianoc.

V USA jednotlivé štáty i mestá postupne sprísňujú opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového druhu koronavírusu. Starosta New Yorku Bill de Blasio v nedeľu oznámil uzavretie verejných škôl v meste. Najväčší školský systém v USA, zahŕňajúci takmer 1900 škôl a viac než 1,1 milióna detí, bude zatvorený od pondelka do 20. apríla - a možno až po zvyšok školského roka.

De Blasio novinárom povedal, že toto opatrenie oznamuje s ľútosťou. Ustúpil totiž tlaku rodičov, učiteľov i lekárov po tom, ako uzavretie škôl dôrazne odmietal s odôvodnením, že by malo značné následky pre školy, rodiny, no tiež zdravotníkov, záchranárov a iných, ktorí by museli namiesto práce zostať doma s deťmi. Mnohé súkromné školy v New Yorku už svoje brány uzavreli.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom medzitým vyzval na zatvorenie všetkých barov, nočných klubov a podobných podnikov. Jeho štát tiež obmedzí obsadenosť reštaurácií o polovicu, aby udržal ľudí ďalej od seba, povedal Newsom na tlačovej konferencii.

V Kalifornii už vyhlásili stav núdze a odporučili zrušenie alebo odloženie väčších či menších podujatí. Guvernér okrem toho vyzval seniorov a ľudí s chronickými zdravotnými problémami na domácu izoláciu.

Pokyn na presunutie stolov ďalej od seba vydalo v nedeľu reštauráciám, barom a nočným podnikom aj americké hlavné mesto Washington, kde ešte minulý týždeň zakázali verejné zhromaždenia viac než 250 ľudí.

Portoriko zasa nariadilo zákaz nočného vychádzania od 21.00 do 5.00 h, a to s okamžitou platnosťou do 30. marca.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) už skôr uviedlo, že ho najviac znepokojuje šírenie koronavírusu blízkym kontaktom medzi ľuďmi, čo definuje ako to, keď infikovaná osoba na niekoho zakašle alebo je pri ňom dlhší čas vo vzdialenosti menej ako približne šesť stôp (1,8 metra), napríklad v jednej izbe.

CDC v tejto súvislosti v nedeľu večer zverejnilo svoje nové odporúčania, podľa ktorých by Američania mali zrušiť všetky zhromaždenia - vrátane svadieb, konferencií, športových alebo iných podujatí - za účasti viac ako 50 ľudí, a to na najbližších osem týždňov.

Na takýchto akciách sa totiž podľa CDC môžu zúčastniť cestujúci, ktorí nákazu rozšíria do nových komunít, informovala televízia NBC News. V Spojených štátoch dosiaľ v dôsledku nového koronavírusu zomrelo 64 ľudí, počet infikovaných presiahol 3200.

NEW YORK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti