Koronavírus im zabránil vrátiť sa domov. Prečítajte si, ako bojujú Slováci s odlúčením

Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie
Zdroj: TASR/AP Photo/Ronald Zak

Pre pandémiu uviazli mnohí našinci v zahraničí.

Obmedzený pohyb v krajinách, zrušené lety, zatvorené hranice. Koronavírus so sebou priniesol mnohé rázne opatrenia, pre ktoré niektorí Slováci uviazli za hranicami a nemôžu sa dostať naspäť domov.

V tomto momente nikto netuší, ako sa situácia v najbližších dňoch či týždňoch bude vyvíjať. Vybrali sme niektoré z vašich vlastných príbehov, o ktoré ste sa s nami podelili na Facebooku.

Štúdium v Portugalsku musí počkať

Napísala nám aj Simona, ktorej priateľ zostal v susednom Česku a sama je na materskej dovolenke.

"Priateľ je spolu s kolegami pri výkopových prácach, robia základy pre diaľnicu. Ak by sa vrátili domov, do práce by sa už nedostali a stratili by sme jeden príjem. Mám o neho strach. Nevieme, kedy sa uvidíme. Je to veľmi tažká situácia, náročná na psychiku, ale verím, že to všetci v zdraví prežijeme a budeme čoskoro spolu," napísala nám Simona.

Slováci musia čeliť nielen odlúčeniu od blízkych, ale aj priateľov. Sonina kamarátka vycestovala študovať do Portugalska.

"Školu jej zrušili do odvolania ešte minulý týždeň. Momentálne rieši, ako sa dostane cez rakúske hranice. Zatiaľ je v Portugalsku, no plánuje sa vrátiť v dohľadnej dobe," približuje Soňa.

Ozval sa nám aj Michal, ktorého otec má 64 rokov a pracuje v londýnskom podniku, kde umýva riad. Aj on by sa chcel vrátiť domov, no pre koronavírus to už možné nie je.

Navyše, jeho kolegyne, jedna kuchárka a druhá čašníčka, boli iba pred troma dňami v Portugalsku, no v karanténe nie sú. "Samozrejme, že otec má strach, no pracovať s nimi musí," hovorí Michal s tým, že aktuálnu situáciu berú v Anglicku na veľmi ľahkú váhu.

Naopak Michalov brat uviazol v týchto dňoch na Slovensku. Je šéfkuchárom v tom istom bare ako ich otec, no pred uzavretím hraníc bol práve doma na dovolenke.

Ani vojaci nevedia, čo bude nasledovať

Aj Daniela musí na svojho manžela čakať. Jeden a pol roka bol ako vojak na misii na Cypre a tento týždeň v stredu sa mal konečne vrátiť domov. Pre opatrenia súviasiace s koronavírusom netuší, čo bude nasledovať. "Bohužiaľ, nevieme, či príde alebo nie," napísala.

Ani Slovenka Mária, ktorá žije v Turecku, sa do rodnej krajiny tak skoro nedostane. "Naposledy som tam bola v auguste. V apríli som chcela ísť domov, ale zrušili mi let pre vírus," napísala nám. Mária tiež dúfa, že sa situácia čoskoro vyrieši a ona bude môcť navštíviť rodinu.

V zahraničí uviazol aj manžel Magdalény. Jeho rozhodnutie zostať v Nemecku bolo spočiatku dobrovoľné, keďže dvojica zistila, že čaká bábätko.

"Nechcel ohroziť mňa, bábätko a zvyšok rodiny. Žiaľ, netušíme, kedy sa uvidíme. Ale želám všetkým veľa trpezlivosti a sily, pretože len spolu sa to dá zvládnuť," dodala.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti