Niektoré slovenské opatrovateľky uviazli pre koronavírus v zahraničí, iné zostali bez príjmu

1703_Reflex_17_03_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TV Markíza

Pomoc prichádza z rakúskej strany.

Pre koronavírus sa tisíce opatrovateliek ocitli v patovej situácii. Niektoré uviazli v krajinách mimo rodiny, iné ostávajú doma bez príjmu. Štát vyzývajú na pomoc.

Slovenská opatrovateľka, ktorá pracuje za hranicami v rodine nemôže odísť, pokiaľ ju nevystrieda kolegyňa. Prísne opatrenia vyostrujú situáciu. Pani Mária stihla prísť z Talianska predtým, ako u nás vyhlásili povinnú karanténu.

Tisíce našich opatrovateliek pracujú v susednom Rakúsku. Najhoršie je, že teraz ostávajú bez príjmu.


Odporúča sa necestovať. Tí, čo opatrujú klientov za hranicami, budú musieť vydržať možno aj niekoľko týždňov. Nejazdia medzištátne vlaky aj autobusy a pre vodičov dopravných spoločností, ktoré rozvážali ženy do zahraničia, platia nové opatrenia.

Premiér na dnešnom krízovom štábe potvrdil, že situáciu stále nevyriešili. Pomoc prichádza z rakúskej strany.

Sociálna poisťovňa v Rakúsku zriadila možnosť, že si môžu požiadať o pozastavenie platieb mesačných sociálnych odvodov, nájdu si to na stránke poisťovne. Momentálne si vedia platby pozastaviť do konca júna či júla, pokiaľ sa situácia neupokojí.

Rakúska vláda tiež vyčlenila 4 miliardy na kompenzáciu príjmov pre svojich podnikateľov v Rakúsku, kde patria aj opatrovateľky. Vyjednáva sa aj o tom, aby sa opatrovateľky striedali na výnimku tak, aby mohli dopravcovia vodičov striedať podľa karantény.

Ak máte podobnú skúsenosť a obavy, v prípade núdze a strachu môžete volať na telefónne číslo 0043/699 190 949 63, kde vám poradia, ako postupovať.

Informácie dostanete aj na stránke rakúskej sociálnej poisťovne alebo na TU na Facebooku.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.