Svätú omšu slúžili napriek zákazu. Prípad v Hronskom Beňadiku riešila polícia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Verejnosť sa jej zúčastnila z vlastnej vôle.

Na celom Slovensku platí od minulého týždňa zákaz vykonávať bohoslužby v kostoloch pre šíriaci sa koronavírus.

Polícia v Banskobystrickom kraji informovala, že počas nedele preverovala oznámenie o konaní omše v kostole v Hronskom Beňadiku. Píše o tom na svojom Facebooku.

Polícia po príchode počas preverovania oznámenia zistila, že sa tam uskutočnila súkromná kňažská omša.

Farský administrátor aj kňaz, ktorý mal omšu vykonať polícii uviedli, že omša bola vykonaná v súlade s kanonickým právom, ktoré to kňazovi prikazuje. Polícii uviedli aj to, že nakoľko sa omša uskutočnila v kultúrnej pamiatke, neuzamkli ju a verejnosť sa jej zúčastnila z vlastnej vôle.

Ako dodáva polícia, farského administrátora na mieste riadne poučila, vec zadokumentovala a bude odstúpená regionálnemu úradu verejného zdravia v Žiari nad Hronom.


Individuálne spovede dovolili

Napriek zákazu bohoslužieb sú naďalej povolené sú individuálne sväté spovede na požiadanie, neodporúča sa však organizovať spoločné spovede.

Ako priblížil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara, spovedať sa má prednostne v spovedniciach, ktoré sú opatrené mriežkou, a na tú treba dať priesvitnú zábranu.

"Prosíme zároveň veriacich, aby brali ohľad na výnimočnú situáciu a na to, že aj kňazi môžu ochorieť, a potom už nebudú k dispozícii ani tým, ktorí sa ocitnú v ohrození života. Nemôžeme si v týchto okolnostiach všetci žiadať všetko, na čo sme bežne zvyknutí," povedal Kramara.

Na druhej strane si majú ľudia podľa neho príležitosť lepšie uvedomiť a pripomenúť, že je potrebné si pravidelne spytovať svedomie a ľutovať hriechy.

Veriaci z katechizmu poznajú, že existuje aj takzvaná dokonalá ľútosť. Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy, dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné.

Kramara poukázal, že v týchto dňoch by sa mali ľudia viac modliť, viac čítať Sväté písmo a duchovnú literatúru a od hriechu sa chrániť.

"Tak ako ľudia dostávajú informáciu, že teraz nemajú so všetkým chodiť k lekárovi, lebo ho môžu vyradiť zo služby, mali by sme brať do úvahy aj zdravie kňazov, najmä tých, ktorí sú starší alebo trpia chronickými chorobami," povedal.

Ako dodal, ak veriaci spoveď skutočne potrebuje a je na ňu dobre pripravený, môže o ňu individuálne požiadať. "Berme však tento čas aj ako príležitosť na dlhšie, poriadnejšie spytovanie svedomia. A ako náročnejšiu prípravu na dobrú svätú spoveď," dodal hovorca Konferencie biskupov Slovenska.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.