Boj o čas: Máme dva mesiace na to, aby sme sa pripravili na vrchol epidémie

19_chlebovec_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Štátni analytici vypočítali, aký vývoj epidémie môžeme očakávať.

Inštitút zdravotnej politiky vypočítal matematické modely, ako sa môže epidémia koronavírusu vyvíjať na Slovensku. Dospeli k záveru, že opatrenia prijaté vládou pomohli spomliť šírenie vírusu.

Ak by vláda neprijala žiadne opatrenia a ľudia by bez obmedzení chodili do školy a práce, čakal by nás veľmi zlý scenár. Nakazených by bolo 45 percent obyvateľstva a ochoreli by veľmi rýchlo. Od prvej nákazy by ubehlo len 26 dní, kým by sa nakazila takmer polovica Slovenska.

Zdroj: TV Markíza

Tento scenár by zdravotníctvo nemohlo zvládnuť. V tomto štádiu sa momentálne nachádza Taliansko.

Po prvej nákaze však župy a mestá prijali prvé opatrenia. Zavreli školy, škôlky a zakázali kultúrne a špotové podujatia. Vďaka tomu spomalili šírenie nákazy. Ak by sme ostali pri týchto opatreniach, vrchol nákazy pri prišiel v 60. deň od prvej nákazy a infikovaných by bola štvrtina obyvateľov.


Tento týždeň prišla vláda s ďalšími opatreniami, vrátane zatvorenia veľkých závodov a výrazne sa obmedzil pohyb ľudí po vonku. Do mestskej hromadnej dopravy nie je v niektorých mestách povolený vstup bez ochrany tváre.

Tieto opatrenia opäť znížili šírenie vírusu. Ak sa v opatreniach bude pokračovať, vrchol nákazy zasiahne len desať percent obyvateľov, čo je v počte ľudí tiež vysoké číslo, ale vrchol sa dostaví až 110. deň od prvej nákazy.

Práve ten deň očakávame najvyšší nárast nakazených. Vrchol nás teda ešte len čaká.

Ako dlho majú platiť opatrenia?

Na túto otázku nemajú odpoveď ani matematici. Jasné je len to, že čím dlhšie budú platiť, tým lepšie. Analytici si však uvedomujú, že držať ľudí 300 dní v karanténe nie je možné. Je aj na novej vláde, aké opatrenia bude do praxe zavádzať.

Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana si netrúfa povedať, či sa môžu školy otvoriť po dvoch týždňoch. Mnohé krajiny podľa neho premýšľajú, že školy ostanú zatvorené aj mesiac.

Ako na tom budú pacienti?

Podľa výpočtov analytikov po dvoch mesiacoch šírenia nákazy bude potrebných takmer 4-tisíc hospitalizácií. Z toho si bude intenzívnu starostlivosť vyžadovať 532 pacientov. To znamená, že budeme potrebovať vyše 500 pľúcnych ventilácií. Podľa prepočtov naše zdravotníctvo zvládne 550 ventilovaných pacientov.

Toto je hranica, ktorú slovenské zdravotníctvo dokáže zvládnuť. Má tak dva mesiace na to, aby pripravila prístroje, zdravotníkov a všetky potrebné pomôcky do nemocníc. Zlom nastane 80.deň od šírenia nákazy. Počet hospitalizovaných stúpne na 13 598 ľudí a ventiláciu bude potrebovať 1870.

Tieto čísla sa však dajú upraviť, ak vláda bude postupne prijímať opatrenia pre jednotlivé skupiny obyvateľstva. Môže teda prijať istý čas opatrenia pre starších a potom v inom období zas obmedziť mladých.

Najhoršie na tom budú ľudia nad 80 rokov. Z nich bude potrebovať akútnu starostlivosť 70 percent.

Inkubačná doba koronavírusu je päť až sedem dní. Analytici predpokladajú, že v populácii má koronavírus šesťkrát viac ľudí, ako je diagnostikovaných pacientov. To znamená, že na Slovensku máme dnes zhruba 400 nakazených ľudí.

Analytici hovoria, že počet nakazených bude vysoký, no nie každý bude mať aj príznaky. Napríklad, v 60. deň nákazy bude nakazených takmer 90-tisíc. Isté príznaky bude mať "len" 50-tisíc. Z nich si bude vyžadovať hospitalizáciu takmer 4-tisíc ľudí a pľúcnu ventiláciu vyše 500.

Slovenské nemocnice majú kapacitu zhruba 12-tisíc lôžok. Plánované zákroky a operácie musia ísť bokom. Nemocnice si ešte musia šetriť miesta pre akútnych pacientov, ktorí napríklad dostanú infarkt, mozgovú príhodu, alebo sa stane hromadná nehoda.

Ako vypočítali analýzu

Inštitút zdravotnej politiky vyrátal analýzu podľa dostupných dát na základe migračných tokov medzi všetkými slovenskými obcami podľa modelu na základe článku uverejneného v časopise Nature.

Model má dva kľúčové premenné. Prvý ukazuje mobilitu populácie, teda sociálny kontakt a cestovanie ľudí vrámci miest a medzi obcami. Druhá premenná ukazuje, koľko ľudí sa nakazí od jednej infikovanej osoby. Podľa doterajších odhadov je to 1,4 až 3,9 ľudí. Analytici vychádzali z najpesimistickejšieho odahu, a teda, že od jednej osoby sa nakazia štyria ďalší ľudia.

Následne vyrátali vývoj šírenia podľa troch scenárov. Prvý vychádza z predpokladu, že ľudia sa neobmedzia vôbec a ich mobilita by bola 100-percentná.

Druhý model je o čo si miernejší a vychádza z toho, že by ľudia obmedzili svoje správania a mobilitu na 40 percent a tretí je naprísnejší. Ukazuje šírenie nákazy pri 20-percentnej mobilite.

Inštitút zdravotnej politiky predstavil v utorok doobeda najnovšie informácie o koronavíruse:


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti