Ťažký priebeh ochorenia by mohol mať jeden z piatich nakazených Nemcov

10000000_661782464636342_2689856323901812124_n.mp4
Zdroj: TASR/Sven Hoppe/dpa via AP

Hrozí to podľa štúdie, ktorú vypracoval Inštitút Roberta Kocha.

Za "vysoké" označil v utorok riziko nového druhu koronavírusu pre ľudí žijúcich v Nemecku Inštitút Roberta Kocha (RKI), oficiálny spolkový orgán na kontrolu a prevenciu chorôb. Inštitúcia navyše považuje zavedenie prísnejších opatrení v Nemecku za nevyhnutné. Dôvodom je stúpajúci počet ťažkých prípadov, informoval denník Die Welt.

"Od dnešného dňa je (riziko) považované za vysoké," oznámil šéf RKI Lothar Wieler. Ako dôvod uviedol aktuálnu dynamiku pandémie - pribúdajú výstražné signály aj z dobre vybavených nemocníc a zároveň narastá počet ľudí s ťažkým priebehom ochorenia Covid-19.

Doteraz bol stav ohrozenia obyvateľstva Nemecka stanovený na "mierny". Riziko sa pritom líši aj od regiónu k regiónu - napríklad v okrese Heinsberg v najviac zasiahnutej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko je "veľmi vysoké".

"Prísnejšie opatrenia sú nevyhnutné, aby sa spomalilo šírenie vírusu. Problémom sú reťazce infekcie. Stále pribúda prípadov, ktoré nevieme spojiť s už známymi prípadmi nákazy," povedal Wieler. Dodal, že treba vychádzať z toho, že počet infikovaných je omnoho vyšší než vyplýva z údajov RKI.

"Od všetkých nemocníc očakávame, že svoje kapacity na jednotkách intenzívnej starostlivosti prinajmenšom zdvojnásobia," vyzval šéf RKI s tým, že ťažký priebeh ochorenia môže mať až jeden z piatich nakazených.

Do pondelka večera hlásil RKI 6012 nakazených - čo bolo o vyše 1100 viac než v nedeľu. Denník Süddeutsche Zeitung v utorok informoval na základe údajov z jednotlivých spolkových krajín až o viac než 7200 infikovaných a 16 úmrtiach.

Wieler pripomenul, že v centre pandémie je v súčasnosti Európa, a nie Čína. Zatiaľ čo počet infikovaných v Číne dosiahol 81.000, vo zvyšku sveta ich je už 86.000.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti