FOTO: V karanténnom centre v Gabčíkove je už 155 ľudí. Viacerí sa sťažujú na zlé podmienky

Kolóna kamiónov.
Zdroj: TV Markíza

Policajný prezident Milan Lučanský tvrdí, že si to netreba mýliť s hotelom.

Ľudia vracajúci sa zo zahraničia musia zostať v 14-dňovej karanténe. Pre občanov, ktorí karanténu nemôžu stráviť v domácom prostredí či Slovákov, ktorí sa pomocou štátnych inštitúcií vrátia na Slovensko hromadne, by mali byť umiestnení v karanténnych centrách.

Prvé, ktoré otvorili je v Gabčíkove, kde od víkendu prijali už viac ako 150 ľudí. V redakcii sa nám však hromadia zúfalé maily o katastrofálnom stave. Mnohí sa sťažujú na ubytovacie podmienky, jedlo a špinu.

Zdroj: somreporter.sk

Zdroj: somreporter.sk

Viac nájdete v galérii.

Nemýľte si centrum s hotelom

Na situáciu už reagoval ja policajný prezident Milan Lučanský.

„Prišiel som skontrolovať, ako sa tu ľuďom vedie, aké majú problémy, čo ich trápi a čo im vieme zabezpečiť," uviedol Lučanský vo videu na sociálnej sieti. Veľa ľudí, ktorí sú v karanténnom centre v Gabčíkove, podľa jeho slov vyjadrilo podporu, sú však aj nespokojní občania.

„Je to len začiatok. Prvé dva či tri dni sa dajú zniesť, potom prichádza 'ponorková nemoc'. Snažíme sa im preto čas nejako spríjemniť. Zabezpečujeme im pitnú vodu, minerálky. Taktiež deky, lebo sa sťažovali, že je tu chladno, kým nabehne centrálny systém kúrenia," priblížil policajný šéf.

Ako podotkol, záchranári chodia jednotlivo po izbách a zisťujú, čo treba ľuďom nakúpiť. „Majú tu však trikrát za deň teplú stravu," spresnil.

Slováci, ktorí sú v karanténnom centre v Gabčíkove, sa pýtali, prečo sú na jednej izbe ubytovaní aj štyria či piati ľudia. Lučanský tvrdí, že je to z kapacitných dôvodov.

„Nemôžeme si mýliť povinnú karanténu s trojhviezdičkovým hotelom," poznamenal. Ľudí požiadal o trpezlivosť a aby svojím správaním boli príkladom aj pre iných, dodržiavali karanténu a neohrozovali seba a ani ostatných.

Centrum v Gabčíkove zriadila sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR. Otvorili ho v sobotu (14. 3.).

„Po príchode je každý klient zaregistrovaný do elektronickej registrácie, ktorá umožňuje online sledovanie stavu v karanténnom centre, ako aj priebežné informovanie kompetentných orgánov," priblížil hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Ubytovanie v karanténnom centre je bezplatné, platí sa za stravu. Pre bližšie informácie majú záujemcovia kontaktovať linku 112.

BRATISLAVA/mm, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Milan Lučanský

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.