Sociálne siete zachraňujú vyučovanie: Takto sa deti vzdelávajú počas krízovej situácie

Matúša bavia aj počítačové hry. Je rád, keď ich s ním hrá aj jeho mama.
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Učitelia po celom Slovensku vymýšľajú, ako pokračovať vo vzdelávaní. Pomôcť musia aj rodičia.

Koronavírus zatvoril na niekoľko týždňov všetky školy od materských po vysoké. Rezort školstva však upozorňuje, že žiaci a študenti nemajú prázdniny, ide len o riešenie krízového stavu.

Pozreli sme sa na to, čo môžu urobiť rodičia a učitelia, aby žiaci vymeškali čo najmenej učiva a na to, či odložené maturity ovplyvnia aj prijímačky na vysoké školy.

Bez sociálnych sietí to nejde

Rezort školstva vydalo usmernenie školám, ktoré museli svoje brány zavrieť. "Riaditelia zabezpečia podľa podmienok a možností samoštúdium žiakov prostredníctvom elektronickej komunikácie s pedagogickými zamestnancami školy," píše ministerstvo.

Usmernenie je pomerne vágne a to, ako zabezpečia online vyučovanie, je už na každej škole. Opýtali sme sa priamo učiteľov, ako túto situáciu zvládajú.

Klaudia Kosztúrová učí slovenčinu, literatúru a dejepis žiakov druhého stupňa na základnej škole v Gemerskom Jablonci. So svojimi žiakmi, od piateho po deviaty ročník, je neustále v kontakte vďaka aplikácii Messenger.

Na Facebooku má s každou triedou založenú aj skupinu, v ktorej sú okrem žiakov aj ich rodičia.

"Online vyučovanie na našej škole, pravdaže, prebieha. Aj ja, aj moji kolegovia sa snažíme denne pridávať do skupín pracovné listy a nami vypracované učebné pomôcky, ktorými sa žiaci môžu riadiť. Pomôcky sú aj pre rodičov, ktorí, pochopiteľne, spolupracujú so svojimi deťmi," opisuje vyučovanie Klaudia.

Dôležité podľa Klaudie bolo aj to, aby rodičom poriadne vysvetlili, že musia deťom pomáhať a dbať o to, aby sa poctivo pripravovali.

Nové učivo zatiaľ nepreberajú. Klaudia je presvedčená, že najprv si musia žiaci zopakovať už prebraté látky. Závisí to aj od predmetu. Učivo z dejepisu si môžu napríklad prečítať a spoznámkovať.

"Žiakom sme povedali, že sa to bude kontrolovať, ale keďže si všetci pedagógovia na našej škole uvedomujeme vážnosť situácie na Slovensku, nebudeme zaťažovať ani deti, ani rodičov online testovaním a známkovaním. Myslím, že by sme nevedeli stopercentne odhadnúť, či dieťa podvádza, alebo mu pomáhajú vo vypĺňaní testov rodičia, preto sme sa rozhodli pre metódu opakovania a fixovania," hovorí slovenčinárka.

Deťom stačí voľnejší režim

Klaudia rodičom radí, že deti nemusia sedieť doma za pracovným stolom od ôsmej rána. Je normálne, že v domácom prostredí sa nevedia sústrediť tak ako v škole. Režim preto môžu mať voľnejší.

Keďže väčšinu úloh musia robiť cez počítač, učiteľka ani neodporúča, aby pri ňom sedeli celý deň.

"Nech sa vyspia, najedia, pokojne si k tomu sadnú na pár hodín a už máme vyhraté, pretože sa tomu dieťa venovalo. Keby sme ich nútili, tak sa k tomu budú stavať s odporom a to nám nepomôže," hovorí Klaudia Kosztúrová.

Rodičia rozhodne nemajú na deti kričať. Majú sa skôr snažiť dieťa motivovať k učeniu tak, aby sa mu chcelo. Pri žiakoch druhého stupňa je to už trochu iné, no aj pri nich zohrávajú rodičia dôležitú úlohu.

"Sama spolupracujem s rodičmi. Nehovorím, že sa zapájajú aktívne všetci, ale väčšina rodičov sa zaujíma o štúdium svojho dieťaťa," dodáva Klaudia.

Rovnaký postup zvolila aj Janka Barillová, učiteľka tretieho ročníka na základnej škole v dedine Hrabušice.

Situáciu vníma vážne a školy môžu byť podľa nej zatvorené dlhšie ako dva týždne. Je preto nemožné, aby deti nepokračovali v učení aj doma. Každý jeden učiteľ musí mať podľa Janky premyslené, ako dá deťom a rodičom vedieť, čo musia prebrať a ako im bude zadávať úlohy.

Aj Janka si vytvorila so študentmi a rodičmi spoločný chat na Messgenri. Kedykoľvek im tam môžu poslať zadanie a podklady k učivu.

"Každý deň ráno pošlem žiakom, čo majú doma urobiť, ktoré cvičenia, z akých strán a učebníc. Neposielam však veľké množstvo úloh, tak jednu, maximálne dve, aby neboli znechutení. Jednoducho musím ich držať v línii tak, aby úlohy riešili s chuťou. Verím, že keď sa skončí táto situácia, žiaci budú učivo ovládať a v škole ho budeme už len opakovať a precvičovať a dovysvetľujeme si veci, ktorým nerozumeli," hovorí Janka.

Do večera jej rodičia pošlú odfotografovanú vypracovanú úlohu. Učiteľka si všetko poctivo zaznamenáva a kontroluje.

Presunuté maturity

Mimoriadne opatrenia sa dotkli aj stredných a vysokých škôl. Ministerstvo školstva presunulo písomné maturity na obdobie od 31. marca do 3. apríla. Ústne maturity sa presúvajú na prvý až 19. jún.

Monitor deviatakov by sa nemal presúvať a ostáva v termíne 1. a 2. apríl. Nie je ešte isté, či sa bude predlžovať školský rok. Všetko závisí od toho, ako sa bude situácia vyvíjať a či bude nutné pokračovať v súčasných opatreniach aj nasledujúce týždne či mesiace.

O prijímačkách na vysoké školy a štátnych skúškach rozhodnú jednotlivé univerzity a vysoké školy samostatne. Prešovská univerzita už oznámila, že predĺžila letný semester.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.