Španielsko hlási už takmer 500 obetí koronavírusu, Francúzsko zaviedlo zákaz vychádzania

ziga.mp4
Zdroj: TASR/AP/Carlos Gil

Až 213 z celkového počtu 491 obetí zaznamenali v autonómnom spoločenstve Madrid.

Španielsko v utorok potvrdilo takmer 2000 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím celkový počet nakazených prekročil 11.000. Informovali o tom v utorok agentúra AFP a denník El País.

Vírusu podľahlo 491 osôb. Počet prípadov nákazy sa za posledných 24 hodín zvýšil o 1987 a dosiahol 11.078. Počet úmrtí sa od pondelka zvýšil o 159. Až 213 z celkového počtu 491 obetí zaznamenali v autonómnom spoločenstve Madrid.

Koordinátor pre núdzové situácie na ministerstve zdravotníctva Fernando Simón uviedol, že 1098 ľudí sa z nákazy vyliečilo. Regionálna vláda na Baleárskych ostrovoch v utorok požiadala približne 25.000 turistov, ktorí sa tam nachádzajú, aby sa vrátili do svojich domovských krajín.

Španielsko od pondelkovej polnoci uzavrelo svoje pozemné hranice a na jeho územie sa dostanú len španielski občania, osoby s trvalým pobytom alebo akreditovaný diplomatický personál a tiež ľudia v prípadoch spôsobených nepredvídateľnými okolnosťami.

Vláda v sobotu vyhlásila zákaz vychádzania. Výnimka sa vzťahuje len na obyvateľov chodiacich do práce či na nákup základných potrieb, ako sú potraviny alebo lieky. Zatvorené sú reštaurácie, bary a väčšina obchodov.

Španielsko je v súvislosti koronavírusom štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete po Číne, Taliansku a Iráne.

Vo Francúzsku začal platiť zákaz vychádzania

Vo Francúzsku začal v utorok napoludnie - v snahe zabrániť šíreniu nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2 - platiť zákaz vychádzania z domu pre väčšinu obyvateľstva, z ktorého výnimku predstavujú len nevyhnutné prípady, ako napríklad nákup. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Na dodržiavanie pravidiel bude podľa tamojšej vlády dohliadať v uliciach približne 100.000 policajtov. Tí môžu udeliť pokutu vo výške od 38 do 135 eur v prípade, že ľudia nebudú mať pri sebe písomné vyhlásenie o dôvode opustenia svojho príbytku.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok v 20-minútovom prejave adresovanom národu povedal, že Francúzi musia "výrazne obmedziť pohyb najmenej na nasledujúcich 15 dní" a čo najviac obmedziť aj spoločenské kontakty.

MADRID, PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti