Prelomový objav vedcov: Zistili, ako sa bráni náš imunitný systém proti koronavírusu

Zariadenie v karanténnom centre v Gabčíkove
Zariadenie v karanténnom centre v Gabčíkove Zdroj: TASR/AP

Tento poznatok veľmi pomôže pri vývoji účinnej vakcíny.

Austrálski vedci, ktorí sa zaoberajú novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, prišli so zaujímavým objavom. Zistili, ako sa imunitný systém ľudí bráni proti tomuto vírusu. Tento poznatok je veľmi dôležitý pre vývoj účinnej vakcíny, uviedla BBC.

V súčasnosti je na celom svete nakazených vyše 188-tisíc ľudí a zomrelo cez 7500 pacientov. Vyliečilo sa cez 80-tisíc ľudí, no situácia je stále vážna najmä v Európe. Aktuálne údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

Vedci sa snažia čím skôr svetu pomôcť a prísť s liekom či vakcínou. Telo zdravého človeka sa dokáže dostatočne brániť, a preto monitorovaním imunitného systému nakazeného človeka vedci určili štyri typy buniek, ktoré proti nákaze bojujú.

„Tento objav je pre nás dôležitý, pretože teraz už vieme, ako imunitný systém bojuje s koronavírusom," uviedla profesorka Katherina Kedzierská, ktorá je spoluautorkou štúdie. Práca vedcov vyšla aj v časopise Nature Medicine.

Vedci skúmali najmä 47-ročnú ženu z Wu-chanu, ktorú hospitalizovali v Austrálii. Tri dni pred tým, ako sa jej zdravotný stav začal zlepšovať, sa v krvnom obehu objavili špecifické bunky podobné tým, ktoré sa objavia pri pacientoch, ktorí sa zotavujú z chrípky.
Výskum ocenili experti z melbournského Inštitútu Petera Dohertyho pre infekcie a imunitu, ktorý ho označili za „prelomový", uviedli novinky.cz.

Závery štúdie pomôžu vedcom a výrobu lieku by to mohlo urýchliť. Výskumníci budú v štúdií pokračovať a chcú zistiť, prečo sú reakcie pri niektorých pacientoch slabšie až nedostatočné.

CANBERRA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti