EÚ na 30 dní zakáže vstup na svoje územie

Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie
Zdroj: TASR/AP Photo/Ronald Zak

V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 345 ľudí

Európska únia v dôsledku pandémie nového koronavírusu zakáže na 30 dní občanom iných krajín vstup na územie svojich 27 členských štátov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Členské štáty EÚ sa v utorok dohodli, že "uvalia zákaz vstupu" na svoje územie pre cestujúcich z tretích krajín s výnimkou občanov štátov Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) a Británie, povedala Merkelová, pričom dodala, že blok 27 krajín EÚ vyvinie "koordinované úsilie dostať domov uviaznutých cestujúcich".

EÚ sa rozhodla uzavrieť svoje vonkajšie hranice v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v decembri začal šíriť z Číny a doposiaľ zasiahol 146 krajín sveta.

Bosna a Hercegovina vyhlásila pre koronavírus stav katastrofy

Vláda Bosny a Hercegoviny vyhlásila v utorok celoštátny stav katastrofy v súvislosti so šírením nového koronavírusu, ktorým sa v tejto triapolmiliónovej krajine podľa doterajších zistení nakazilo približne 30 ľudí. Armáda tak bude môcť zriaďovať karanténne tábory, zatiaľ čo sa zdravotnícke úrady obávajú možného "explozívneho" nárastu v počte prípadov, informovala tlačová agentúra AFP.

Chudobná a politicky roztrieštená Bosna a Hercegovina má slabé vybavenie na to, aby mohla zvládnuť zdravotnícku krízu v prípade ďalšieho rozšírenia koronavírusu. "Nachádzame sa na začiatku boja proti hrozbe, ktorú koronavírusová epidémia predstavuje pre naše zdravie a hospodárstvo," povedal pred novinármi bosniansky premiér Zoran Tegeltija.

Vojaci budú podľa neho nasadení pri zriaďovaní táborov blízko hraničných priechodov a letísk, kde má byť na dva týždne izolovaný ktokoľvek, kto vstúpi na územie krajiny. Bosnianske úrady už zatvorili hranice pre cudzincov prichádzajúcich s krajín výrazne zasiahnutých koronavírusovou pandémiou, ako sú Taliansko, Španielsko, Francúzsko či Belgicko. Všetci Bosniaci sa majú po návrate do vlasti izolovať.

V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 345 ľudí

V Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 345 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine za 24 hodín zvýšil na 2503. Infikovaných je 26 062 ľudí. Informovala o tom v utorok agentúra ANSA.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Taliansku oproti pondelku o 2989. Z nákazy sa doposiaľ vyliečilo 2941 osôb, čo je o 192 viac ako v pondelok, keď bol počet oznámených vyliečených 414. Celkový počet ľudí vrátane mŕtvych a vyliečených, ktorí sa v Taliansku novým koronavírusom nakazili, dosiahol 31 056 prípadov, uviedol šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli.

Ochorenie COVID-19 evidujú v súčasnosti v 143 krajinách, pričom najviac infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2 má Čína (takmer 90 000), z ktorej sa nákaza do sveta rozšírila. Druhou najviac postihnutou krajinou je práve Taliansko nasledované Iránom (16 169 infikovaných) a Španielskom (11 312). Piate je Nemecko, kde evidujú 8604 infikovaných osôb.

Česko: Počet ľudí nakazených koronavírusom sa zvýšil na 434

V Českej republike potvrdili v utorok večer už 434 prípadov nákazy novým koronavírusom. Aktualizované údaje platné k 18.00 h zverejnilo na svojom webe české ministerstvo zdravotníctva. Od pondelkového večera tak pribudlo v krajine 90 prípadov nákazy. Informovala o tom televízna stanica ČT24.

Najviac chorých na COVID-19 má Praha (154), nasleduje Stredočeský kraj so 48 prípadmi a Olomoucký kraj s 38 prípadmi.

Traja pacienti sa z ochorenia vyliečili v Ústeckom kraji na severozápade ČR.

Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva už v krajine celkovo vykonali viac ako 6300 testov. Traja pacienti sú vo veľmi vážnom stave.

Koronavírus: Dánsko zatvára reštaurácie, Fínsko obmedzí režim na hraniciach

Dánsko dočasne zatvára nákupné strediská, nočné kluby, kryté športoviská, reštaurácie a bary v snahe zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým koronavírusom. Krajina tiež od stredy zakazuje zhromaždenia s účasťou viac ako desať ľudí. Oznámila to dánska vláda, píše agentúra DPA.

Tieto opatrenia nadobudnú účinnosť od stredy 10.00 h SEČ do 30. marca, povedala dánska premiérka Mette Frederiksenová.

Zostanú otvorené iba lekárne a predajne potravín, ktoré musia zabezpečiť, aby si ľudia udržiavali dostatočnú vzdialenosť a mali pre nich dezinfekčné prostriedky na umytie rúk, dodala premiérka.

Podľa agentúry AFP Dánsko eviduje už vyše 1000 prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2 a štyri úmrtia.

Fínska ministerka vnútra Maria Ohisalová v súvislosti s koronavírusom v utorok oznámila, že Fínsko od štvrtka výrazne obmedzí prevádzku na svojich hraniciach.

Čierna Hora oznámila prvé dva prípady nákazy koronavírusom

Čierna Hora potvrdila v utorok prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom. Ide o dve ženy vo veku 72 a 47 rokov, ktoré sa vrátili zo Spojených štátov a Španielska. Oznámil to čiernohorský premiér Duško Markovič, informuje agentúra Hina.

Riaditeľ čiernohorského inštitútu pre verejné zdravie Boban Moguša povedal, že obe pacientky sú v dobrom stave.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti