Pandémia môže trvať dva roky, varoval nemecký vedec

Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie
Zdroj: TASR/AP Photo/Ronald Zak

Alfou omegou je, aby sa prerušil prenos infekcie.

Nemecký Ústav Roberta Kocha (RKI) pre kontrolu a prevenciu chorôb zvýšil v utorok stupeň varovania pred chorobou Covid-19, ktorú spôsobuje nový typ koronavírusu Sars-CoV-2. Prezident ústavu Lothar Wieler vyhlásil, že hrozba pre nemeckú populáciu je vysoká. Podľa neho je realistické predpokladať, že pandémia potrvá dva roky, píšu Novinky.cz, ktoré sa odvolávajú na týždenník Focus.

"Predpokladáme a povedali sme to viackrát, že od tejto chvíle to potrvá dva roky, než pandémia zmizne zo sveta. Vieme, že pandémie prebiehajú vo vlnách. Ale ako rýchle budú tie vlny a kedy sa na svete nakazí 60 až 70 percent ľudí, to môže trvať roky. Bude záležať na tom, kedy budeme môcť použiť vakcínu," povedal Wieler.

Alfou omegou je, aby sa prerušil prenos infekcie. "Musíme urobiť všetko, aby sme prerušili akýkoľvek možný prenos infekcie," zdôraznil Wieler. Podľa neho totiž nemožno počítať s očkovacou látkou skôr ako na jar budúceho roka. A aj keď už vakcína bude k dispozícii, rovnako nebudú všetci očkovaní. "Máme silnú imunitu, lebo 99 percent ľudí prežije," povedal. Z tohto vyjadrenia vyplýva, že odhaduje úmrtnosť (teda percento mŕtvych z nakazených) medzi obyvateľmi Nemecka na jednopercentný. Zatiaľ ale nie je jasné, aká bude úmrtnosť.

Wieler porovnal koronavírus s vírusom chrípky, kedy sa nie u každého nakazeného prejavia symptómy a ochorie. Napriek tomu nepočíta s rýchlym koncom choroby. "Rozhodne hovoríme o mesiacoch, ale predpokladáme, že pôjde o časový úsek dvoch rokov," zopakoval svoj odhad.

"Musíme vychádzať z toho, že počet prípadov je výrazne vyšší, než o koľkých Inštitút Roberta Kocha vie," povedal Wieler.

Denník Bild, ktorý bilanciu zostavuje podľa hlásení ministerstiev zdravotníctva jednotlivých nemeckých spolkových krajín, v utorok dopoludnia evidoval 7222 infikovaných, z ktorých 17 zomrelo. Bild tiež podľa ČTK napísal, že 67 ľudí sa už z nákazy vyliečilo.

BERLÍN/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.