Čínski lekári oznámili, že pacientom s koronavírusom pomáha tento prípravok na chrípku

Erling Haaland z Dortmundu reaguje pred duelom na pôde Leverkusenu.
Zdroj: TASR/Gao Xiang/Xinhua via AP

Testovali ho u 340 nakazených.

Čínski lekári informovali, že prípravok, ktorý sa v Japonsku používa na liečbu nových kmeňov chrípky, sa zdá byť účinným u pacientov s novým koronavírusom. Informuje o tom The Guardian.

Žang Xin-min z čínskeho ministerstva pre vedu uviedol, že favipiravír, ako znie názov prípravku, priniesol povzbudivé výsledky počas testovania 340 pacientov vo Wu-chane a Šen-čene, pričom predstavuje vysokú mieru bezpečnosti.

Pacienti v Šen-čene, ktorým ho podali, mali už po štyroch dňoch negatívne výsledky na koronavírus, kdežto ostatní to bez pomoci favipiravíru dosiahli v priemere až po jedenástich dňoch.

Röntgenové snímky tiež odhalili, že až u 91 percent ľudí, ktorým dali favipiravír, sa zlepšil stav pľúc, kým u ostatných, takto neliečených" to bolo len 62 percent.

Niektoré štúdie však upozorňujú, že prípravok nepredstavuje žiadny účinok u pacientov nakazených koronavírusom, ktorí popritom užívajú aj antiretrovirálne lieky ako lopinavír či ritonavír.

Favipiravír v roku 2016 Japonsko poskytlo ako núdzovú pomoc pri boji s vírusom ebola v Guinei.

Na to, aby sa v plnej miere mohol používať aj v boji proti Covid-19, však treba súhlas japonskej vlády. Údajne by sa tak mohlo stať už v máji, všetko závisí od ďalších testovaní.

PEKING/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.