Českí colníci zabavili špekulantom státisíce rúšok, zrejme ich chceli vyviezť z Česka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

Časť ochranných pomôcok dostanú policajti a hasiči.

Českí colníci objavili počas kontroly v sklade v priemyselnej zóne v meste Lovosice na severozápade Čiech až 680.000 respirátorov, 25.000 rúšok a ďalšie ochranné pomôcky. Je podozrenie, že mali byť vyvezené z Českej republiky. Teraz si ich prevezme štát: časť pomôcok si nechá Ústecký kraj a zvyšok pôjde do Prahy. V utorok neskoro večer to uviedol hajtman tohto kraja Oldřich Bubeníček, ktoré citoval portál Novinky.cz.

"Zistilo sa, že v Lovosiciach v skladoch sú ochranné pomôcky, pri ktorých bolo podozrenie, že by mohli byť vyvezené z Českej republiky," povedal hajtman za KSČM (Komunistickú stranu Čiech a Moravy).


Minister vnútra Jan Hamáček na Twitteri potvrdil, že išlo o zásah polície proti špekulantom s rúškami. Na jeho podnet hajtman spolu s políciou, v súlade s krízovým zákonom, zadržali takmer 700.000 rúšok od firmy, ktorá ich mala dodať zdravotníkom, ale v poslednej chvíli sa snažila zvyšovať cenu.

Časť ochranných pomôcok dostanú policajti a hasiči. Česko trpí nedostatkom rúšok a ďalších ochranných pomôcok už od začiatku krízy s nákazou novým koronavírusom. Ľudia si šijú rúška z látky aj sami. České ministerstvo vnútra zaplatilo od soboty 14. marca za dodávky, ktoré majú ešte len prísť, 1,065 miliardy korún (39,46 milióna eur), napísal spravodajský portál Novinky.cz.

PRAHA/TASR, NOVA TV

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti