Koronavírus má na Čínu aj pozitívny vplyv. Zachrániť by sa mohli desaťtisíce životov

K stredajšiemu poludniu nášho času v Číne evidovali takmer 81-tisíc nakazených novým koronavírusom.

Drastické opatrenia, ktoré v Číne zaviedli pre vypuknutie nového koronavírusu, majú ďalší pozitívny význam. Píše CNN.

Marshall Burke z univerzity v americkom Stanforde povedal, že lepšia kvalita vzduchu by pred predčasným úmrtím mohla zachrániť 50 až 75-tisíc ľudí starších ako 70 rokov a 1500 až štyritisíc detí do päť rokov.

"V dôsledku zníženého znečistenia ovzdušia sa v Číne pravdepodobne zachráni 20-krát viac životov, než by to bolo počas tohto náročného obdobia," uviedol Burke.

Súvislosť medzi znečistením ovzdušia a predčasným úmrtím sa podarilo dokázať už dávno. Tridsaťročná analýza 652 miest v 24 krajinách v rámci šiestich kontinentov odhalila, že čím viac znečistené bolo ovzdušie, tým rýchlejšie ľudia umierali.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že v dôsledku znečisťovania ovzdušia každoročne zomrie asi sedem miliónov ľudí.

TIP: Čínski lekári oznámili, že pacientom s koronavírusom pomáha tento prípravok na chrípku

Podľa čínskeho ministra pre ekológiu a životné prostredie sa priemerný počet dní „s vysokou kvalitou ovzdušia" vo februári v provincii Chu-pej, epicentre Covidu-19, zvýšil oproti minulému roku až o takmer 22 percent.

Satelitné snímky Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) potvrdili, že v prvých dvoch mesiacoch tohto roka došlo v najväčších mestách v krajine k dramatickému zníženiu emisií oxidu dusičitého, ktoré produkujú vozidlá, elektrárne a priemyslové zariadenia.

Najľudnatejšia krajina sveta Čína v rokoch 2013 až 2017 dosiahla významný pokles v znečistení ovzdušia. Hlavné mesto Peking dokonca vypadol z rebríčka 100 najviac znečistených ázijských metropol.

K stredajšiemu poludniu nášho času v Číne evidovali takmer 81-tisíc nakazených novým koronavírusom, viac ako 3200 mŕtvych a takmer 70-tisíc vyliečených. 

PEKING/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti