Vedci porovnávali krv nakazených koronavírusom. Táto skupina je najčastejšia

2020_Reflex_20_02_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

V štúdii sa zamerali aj na krvné skupiny obetí.

Čínski vedci na základe predbežnej štúdie zistili, že ľudia s krvnou skupinou A by mohli byť podstatne zraniteľnejší voči novému koronavírusu. Informuje South China Morning Post.

Miestami skúmania boli epicentrá nákazy, mestá Wu-chan a Šen-čen. V nich bol počet infikovaných a mŕtvych so skupinou A výrazne vyšší, než tomu bolo pri pacientoch s inou krvnou skupinou.

„Osoby s krvnou skupinou A zrejme potrebujú zvýšenú ochranu pred vírusmi, aby sa u nich eliminovala šanca nakaziť sa," píšu vedci, ktorí však túto teóriu ešte úplne nepotvrdili.

V rámci výskumu sa porovnávali krvné skupiny 2173 ľudí nakazených koronavírusom z Wu-chanu a Šen-čenu a 3694 zdravými obyvateľmi z Wu-chanu.

Kým z obyvateľov malo túto krvnú skupinu 31 percent ľudí, pri nakazených bol celkový počet ľudí s „áčkom" na úrovni takmer 38 percent.

Pre zaujímavosť, medzi nakazenými bolo 26 percent ľudí, ktorí mali skupinu nula, pri obyvateľoch nenakazených Covidom-19 to bolo 34 percent s „nulkou".

Štúdia sa zamerala aj na obete. Z celkového počtu 206 malo 85 krv typu A, ďalších 52, teda približne štvrtina, mala skupinu nula.

Výskumníci zároveň vyzývajú ľudí s krvnou skupinou A, aby v žiadnom prípade nepodliehali panike. „Neznamená to, že sa stopercentne nakazíte. Vždy v prvom rade myslíte na dôkladnú hygienu," znie v stanovisku. 

PEKING/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti