Počty nakazených v Taliansku sú také vysoké, že lekári sa musia rozhodovať, koho nechajú zomrieť

Darček, ktorý sa (ne)odmieta Prečo Habera dostal voodoo bábiku.mp4
Zdroj: TASR/Claudio Furlan LaPresse via AP

Aby sa umierajúci pacienti počas posledných dní života mohli rozlúčiť so svojimi blízkymi, nemocnice organizujú zbierky na nákup tabletov.

Vírusom zdecimované Taliansko zažíva najhoršiu krízu od druhej svetovej vojny. V počte úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 už krajina z Apeninského polostrova prekonala Čínu, ktorej populácia je viac než dvadsaťnásobne väčšia.

Talianske zdravotníctvo nemá šancu zvládať vysoký nápor pribúdajúcich prípadov nakazených zákerným vírusom. V krajine sa akoby zastavil čas. Vyľudnené ulice a všadeprítomné rúška len dokresľujú zúfalstvo, ktoré prežíva tento južanský štát.

V rámci vládnych nariadení majú obyvatelia Talianska výrazne obmedzený pohyb mimo svojich domovov, ktoré smú opustiť len na nákup potravín, liekov a drogistického tovaru a na presuny do zamestnania.

Už dlhšie bolo jasné, že celonárodná karanténa, ktorá mala pôvodne platiť do 3. apríla, bude predĺžená. Taliani so strachom a v napätí čakajú, kedy konečne príde vrchol epidémie a počty nakazených budú na zostupnej trajektórii. Počty mŕtvych sú také vysoké, že lekári sa musia rozhodovať, o koho sa postarajú a koho nechajú zomrieť v domácej karanténe.

Primátor Bergama Giorgio Gori v tejto súvislosti zdôraznil, že skutočný počet osôb, ktoré infekčnému ochoreniu podľahli, môže byť vyšší, keďže mnohí zomierajú ešte predtým, ako sú testovaní.

Zdroj: Profimedia.sk

Mnohí Taliani priznávajú, že spočiatku situáciu podcenili a na epidémiu takého rozsahu neboli pripravení. Každý deň zomierajú stovky ľudí, pred krematóriami sa kopia rakvy, ktoré nestíhajú spaľovať. V telocvičniach vznikajú provizórne márnice.

Epidémia zaskočila aj pohrebné ústavy. Pracovníci nemajú dostatok ochranných pomôcok a keď aj nejaké zoženú, väčšinou sú nepostačujúce. Zatiaľ čo úrady tvrdia, že z tiel nebožtíkov sa nákaza šíriť nemôže, zamestnanci pohrebníctiev vedia svoje. Pri manipulácii s nebožtíkmi totiž z ich pľúc môžu vytlačiť vzduch obsahujúci vírus.

Zdroj: Facebook/ Spedali Civili di Brescia

Ako sa šíril koronavírus v Taliansku

Prvé prípady nákazy sa v Taliansku objavili 31. januára 2020, keď boli v Ríme pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 dvaja čínski turisti. O týždeň neskôr bol hospitalizovaný s koronavírusom taliansky občan, ktorý sa vrátil z čínskeho Wu-chanu. Neskôr sa objavila skupina 16 prípadov v Lombardsku, ktoré je v súčasnosti hlavným ohniskom epidémie v Európe.

Prvé úmrtie na COVID-19 zaznamenali 22. februára, počet prípadov nákazy v ten deň vyskočil na 60. Začiatkom marca sa nákaza rozšírila do všetkých regiónov Talianska. Druhým najviac zasiahnutým regiónom sa stalo Benátsko.

Zdroj: Profimedia.sk

Počet prípadov a smrtnosť

Vo štvrtok 19. marca evidovali v Taliansku 41 035 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, ochoreniu COVID-19 celkovo podľahlo 3405 ľudí a 4440 nakazených sa vyliečilo. V súčasnosti je tak infikovaných 33 190 osôb, z ktorých je takmer 2500 vo vážnom stave. (údaje k 19. 3. 2020)

Na milión Talianov tak pripadá 521 potvrdených prípadov nákazy. V tomto smere je na tom Taliansko najhoršie spomedzi všetkých krajín zasiahnutých novým koronavírusom.

Podľa talianskeho Národného inštitútu zdravia (ISS) je smrtnosť na vírus v krajine na úrovni 8 %, čo je výrazne viac, ako bolo v Číne (2 %). Nadácia GIMBE k tomuto číslu však dodáva, že reálny počet nakazených v Taliansku môže byť až 100-tisíc prípadov. Keby sme vychádzali z tohto údaja, smrtnosť by sa približovala k spomínaným dvom percentám.

Taliansko drží aj smutný rekord, keď za jeden deň (18. marca) zaznamenalo až 475 úmrtí na COVID-19. Pre porovnanie, v Číne počet úmrtí za jeden deň ani raz neprekročil 150.

Denné nárasty počtu potvrdených prípadov nákazy a počtu mŕtvych

Zdroj: Wikipédia
 

Takmer všetky obete mali iné zdravotné problémy

Podľa štúdie Talianskeho národného inštitútu zdravia (ISS), ktorá sa zaoberala výskumom 18 percent všetkých úmrtí na koronavírus v krajine, malo až 99 percent pacientov iné ochorenia okrem COVID-19.

Vedci zistili, že takmer polovica z mŕtvych trpela na tri ďalšie vážne ochorenia a až štvrtina mala dve iné choroby. Viac než 75 % obetí koronavírusu v Taliansku malo vysoký krvný tlak, 35 % trpelo na cukrovku a tretina mala choré srdce.

Priemerný vek ľudí, ktorí v Taliansku podľahli COVID-19 je 79,5 roka. Do 17. marca zomrelo na ochorenie spôsobené vírusom "iba" 17 ľudí mladších ako 50 rokov.

Všetky obete pod 40 boli muži, ktorí boli vážne chorí už pred infikovaním koronavírusom. Prvé výsledky výskumov ukázali, že najmenej ohrozenou skupinou obyvateľstva sú deti, ktoré ešte majú mladé zdravé pľúca.

Zdroj: Profimedia.sk

Prečo vírus zasiahol najviac práve Taliansko?

Keď sa pozrieme na demografické zloženie obyvateľstva Talianska, nie je až takým prekvapením, že sa koronavírusu "darí" práve v tejto krajine.

Taliansko má s priemerným vekom 45,4 roka (2019) po Japonsku a Nemecku tretiu najstaršiu populáciu na svete. V regióne Ligúria s centrom v Janove je to dokonca 49,1 roka. Smerom na juh priemerný vek klesá, v Kampánii je to už iba 43 rokov.

Zdroj: tvnoviny.sk, zdroj: statista

Mladí ľudia sú často infikovaní bez toho, aby sa u nich prejavovali príznaky COVID-19 a "v tichosti" šíria nákazu medzi svojimi staršími príbuznými. Prispieva k tomu aj fakt, že mladšia generácia oveľa častejšie cestuje a potenciálne riziko infikovania vírusom je u nich vyššie.

Najbližšie týždne ukážu, či sa situácia v Taliansku začne zlepšovať a naplno sa prejaví efekt prísnych karanténnych opatrení. Symbolom boja proti koronavírusu v Taliansku sa stala dúha s frázou "Andra tutto bene" (Všetko bude v poriadku, pozn. red.). Plagáty vyrábajú najmä deti, vyjadrujúc tak podporu seniorom, ktorí sú najzraniteľnejšou skupinou obyvateľstva.

Zdroj: Profimedia.sk

RÍM/Karol Chren

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti