Panika v obchodoch je zbytočná. Odborník však upriamuje pozornosť na inú dôležitú skutočnosť

Bývalý katolícky kňaz Bernard Preynat.
Zdroj: TASR

Pýtali sme sa aj na vývoj cien.

Obchodníci garantujú plné sklady a dostatok potravín. Ľudia preto nemajú podliehať panike a zbytočne sa enormne zásobovať. Ani odborník nevidí priestor na obrovské nákupy, upriamuje však pozornosť na inú dôležitú skutočnosť, ktorá nás bude čakať pri pohľade na pulty.

Na Slovensku majú platiť prísne opatrenia najmenej dva týždne. Okrem bežného života, to komplikuje situáciu aj obchodníkom, ktorí potrebujú dovážať tovar.

„Keď vidíme, čo sa v súčasnosti deje s kamiónmi, tak to tiež ovplyvňuje zásobovanie obchodu. A v nemalej miere aj mimoriadne nákupné vlny spotrebiteľov, ktorí nie celkom dobre dokážu odhadnúť, aký bude vývoj," povedal analytik obchodu Ľubomír Drahovský.

Vývoj však nevedia predpovedať ani politici a odborníci. Niektorí hovoria o mesiaci, iní zas odhadujú, že takáto situácia môže pretrvávať až do leta. Otázkou preto je, dokedy dokážu v takomto režime obchody dodávať dostatok sortimentu na pulty.

„Toto je už oblasť futurológie. To si ani nikto nedovolí predpovedať, lebo by zbytočne mohla nastať medzi ľuďmi panika," odvetil Drahovský.

Odborník však poukázal na inú dôležitú skutočnosť. Zákazníci by si mali totiž zvykať na skromnosť.

„Každopádne sa treba pripraviť na to, že aj keď budú všetky maloobchodné spoločnosti vyvíjať enormnú snahu, tak ten objem sortimentu, na aký sme boli zvyknutí, už taký nebude. A budeme musieť byť spokojní s tým, čo je a byť radi, že obchody zabezpečia aspoň základné potraviny," ozrejmil Drahovský.

Okrem menšej rozmanitosti bude dôležitý aj vývoj cien. Momentálne sa držia na úrovni pred príchodom koronavírusu. Obchodníci však už napríklad hlásia nedostatok pracovných síl a súrne hľadajú nové. Aj toto môže mať vplyv na to, že si za potraviny priplatíme.

„V súčasnosti sa ceny potravín držia na hladine, ako boli nastavené na začiatku marca. To však neznamená, že v apríli a v máji bude situácia rovnaká," vysvetli Drahovský.

„Ak sa maloobchodným spoločnostiam zvýšia náklady na prepravu sortimentu, na zamestnávanie ľudí, na nedostatok pracovníkov atď., tak sa to všetko prejaví aj v maržiach. Myslím si preto, že ceny pôjdu jemne nahor. V priemere okolo päť percent," uzavrel.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti