Testovanie na koronavírus za poplatok premiér zastavil. Odborníci však tvrdia, že to nie je správny krok

Matěj Vávra pred porotou
Zdroj: TV Markíza

Na prerušenie šírenia nákazy je potrebné podľa nich ľudí testovať hromadne.

Koľko a koho je potrebné testovať, to je téma, okolo ktorej je stále veľa nejasností. Odchádzajúci premiér opakuje, že testy je potrebné robiť iba ľuďom vo vážnom stave. Naopak, vedci radia čo najmasovejšie testovanie aj naoko zdravých, práve tí totiž bývajú šíritelia nákazy.

V stredu začalo súkromné laboratórium preventívne testovanie. Za poplatok plánovali vyšetrovať ľudí bez príznakov, ktorí sa objednajú online. Záujem bol enormný.

Až 250 pacientov týždenne chceli vyšetriť na testovacom pracovisku. Lenže už vo štvrtok tu nie je ani nohy. Odchádzajúci premiér to stopol. Diagnostiku na koronavírus chce robiť výlučne v réžii štátu.

Ozývajú sa nám však ľudia, pri ktorých sa ani toto kritérium nedodržiava. Vysoké horúčky, suchý kašeľ a bolesti hrudníka má rodina s troma deťmi. Dokonca bola v kontakte s rizikovými ľuďmi. Testov pre deti sa dožaduje takmer týždeň. Neúspešne.

Naši aj zahraniční vedci majú takýto názor. Na prerušenie šírenia nákazy je potrebné podľa nich ľudí testovať hromadne.

Aktuálna vedecká štúdia, ktorú vypracovali na univerzite v Padove, hovorí, že práve ľudia bez príznakov môžu byť skrytými ohniskami infekcie. Ich odhalením a izoláciou možno šírenie vírusu zastaviť.

 Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti