Koronavírus má už po celom svete viac ako 10-tisíc obetí

usa.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos

Krajiny prijímajú mimoriadne opatenia.

Celý svet bojuje s novým typom koronavírusu, ktorý už si vyžiadal vyše 10-tisíc obetí. Najviac potvrdených prípadov naďalej hlási Čína, ale v počte úmrtí už ju preskočilo Taliansko.

V Nemecku evidujú už viac ako 15-tisíc nakazených

Počet prípadov nákazy koronavírusom sa v Nemecku za jeden deň zvýšil o 4000 a do piatku rána (05.00 h) stúpol podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa na 15.320. Informoval o tom denník Die Welt s tým, že oficiálne údaje zverejní Inštitút Roberta Kocha (RKI) až v piatok dopoludnia.

Podľa zozbieraných údajov z jednotlivých spolkových krajín je v prepočte na počet obyvateľov najviac zasiahnutý Hamburg. Na 100.000 obyvateľov tam pripadá v priemere 27,8 potvrdených prípadov. Najmenší počet nakazených na 100.000 obyvateľov má Durínsko (4,57).

Najľudnatejšia spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko zostáva podľa týchto údajov najhoršie postihnutou a eviduje 4971 nakazených. Nasledujú Bádensko-Württembersko s 2740 prípadmi a Bavorsko s 2282 infikovanými. Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Nemecku doteraz 44 osôb.

Nemecké mesto Freiburg vyhlásilo vo štvrtok večer zákaz vstupovať na verejné priestranstvá. Toto opatrenie začne platiť od soboty 21. marca a potrvá do 3. apríla. Dôvodom je dramatická situácia v susednom francúzskom regióne Grand-Est, ku ktorému patrí aj Alsasko. Okolie Freiburgu je mimoriadne ohrozené navyše aj preto, že sa nachádza v blízkosti švajčiarskych hraníc, kde prevláda v súvislosti s koronavírusom takisto vážna situácia a evidujú tam vysoký počet nakazených.

Ľudia vo Freiburgu smú svoje bydliská opustiť len ak na to majú vážny dôvod, a to samostatne, v dvojici alebo s osobami žijúcimi v spoločnej domácnosti. Od ostatných je potrebné udržiavať vzdialenosť najmenej 1,5 metra. Povolené sú cesty do práce či k lekárovi, ako aj nákupy potravín.

Španielsko nariadilo zatvoriť všetky hotely

Španielsko nariadilo vo štvrtok v snahe spomaliť šírenie nového koronavírusu dočasné zatvorenie všetkých hotelov, ako aj iných foriem krátkodobého ubytovania v krajine. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Opatrenie nariaďuje "pre verejnosť pozastavenie prevádzky všetkých hotelov a podobných ubytovacích zariadení, turistických ubytovní a iných krátkodobých ubytovacích zariadení nachádzajúcich sa na území štátu," uvádza sa v oficiálnom štátnom vestníku.

Výnimku tvoria len zariadenia poskytujúce dlhodobé ubytovanie, a to za predpokladu, že disponujú potrebnou infraštruktúrou na to, aby bolo možné dodržiavať aktuálny platný zákaz vychádzania. Ten vláda vyhlásila v sobotu na 15 dní, parlament ho však ešte môže predĺžiť. Výnimka sa vzťahuje len na obyvateľov chodiacich do práce či na nákup základných potrieb, ako sú potraviny alebo lieky. Zatvorené sú reštaurácie, bary a väčšina obchodov.

V hoteloch či ubytovniach smie zostať len bezpečnostný personál a zamestnanci starajúci sa o ich údržbu. Na zatvorenie svojich ubytovacích kapacít majú zariadenia stanovenú lehotu maximálne sedem dní. Zatvorené budú aj penzióny či kempingy, doplnila rakúska stanica ORF.

Španielsko je štvrtou najviac zastihnutou krajinou na svete po Číne, Taliansku a Iráne. Počet úmrtí na nový koronavírus sa vo štvrtok zvýšil na 767, nakazených je 17.147 ľudí. Od pondelkovej polnoci uzavrelo Španielsko svoje pozemné hranice a na jeho územie sa dostanú len španielski občania, osoby s trvalým pobytom alebo akreditovaný diplomatický personál a tiež ľudia v prípadoch spôsobených nepredvídateľnými okolnosťami.

Guvernér Kalifornie vydal zákaz vychádzania

Guvernér amerického štátu Kalifornia Gavin Newsom nariadil vo štvrtok zákaz vychádzania a všetkých obyvateľov vyzval, aby zostali doma a pomohli tak v boji proti pandémii nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

Zdroj: TASR/AP Photo/Marcio Jose Sanchez

"Vzájomnosť a naša závislosť jeden od druhého si vyžaduje v tomto momente vydanie celoštátneho nariadenia pre ľudí, aby zostali doma," vyhlásil. Opatrenie bude platiť od štvrtku večera miestneho času až do odvolania, keďže pandémia predstavuje "dynamickú situáciu", povedal.

Newsom uviedol, že dodržiavanie zákazu podľa neho nebude potrebné vymáhať: "Myslím si, že ľudia pochopia nevyhnutnosť robiť viac a svoje správanie budú regulovať sami," povedal.
Výnimku pre opustenie príbytku budú predstavovať napríklad nákupy potravín či iných dôležitých vecí.

V stredajšom liste prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi, v ktorom ho žiadal o pomoc so zvládnutím krízovej situácie, Newsom varoval, že počet prípadov infikovaných sa v niektorých častiach Kalifornie každé štyri hodiny zdvojnásobuje.

Argentína nariadila občanom do konca marca povinnú samokaranténu

Argentínsky prezident Alberto Fernández nariadil vo štvrtok v rámci opatrení proti šíreniu nového koronavírusu "preventívnu a povinnú" samokaranténu, ktorá začne platiť v piatok od polnoci miestneho času a potrvá do 31. marca. Informovala o tom agentúra AFP. "Vydali sme nariadenie, na základe ktorého sú všetci Argentínčania povinní sa sociálne izolovať za účelom prevencie," zdôraznil Fernández, ktorého citovala agentúra TASS. "Staráme sa o zdravie Argentínčanov," dodal.

Ľudia budú môcť svoje príbytky opustiť len vtedy, keď si pôjdu nakúpiť potraviny, lieky či iné dôležité veci. Prezident uviedol, že na dodržiavanie nariadenia budú v uliciach dohliadať príslušníci armády a polície. Tí, čo nebudú vedieť zdôvodniť, prečo sa nachádzajú mimo domova, budú podľa jeho slov potrestaní.


MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti