Po uvoľnení reštrikcií pre koronavírus stúpla v Číne rozvodovosť

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio na filmovom festivale v Cannes
Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Schiefelbein

Odborníci to spájajú s tzv. infodémiou okolo choroby COVID-19.

Vo viacerých čínskych regiónoch, kde nedávno zrušili zákaz vychádzania vyhlásený pre pandémiu koronavírusu, úrady prijali nezvyklo veľký počet žiadostí o rozvod. Ako napísal čínsky, aj v angličtine vychádzajúci denník Global Times, odborníci zvýšenie záujmu o rozvod spájajú s tzv. infodémiou okolo choroby COVID-19 vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2. Týmto termínom začala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označovať masívnu záplavu informácií vyvolávajúcich úzkosť, a to pravdivých i nepravdivých, šírených na sociálnych sieťach. Psychologický dopad týchto správ má na mnohé páry ničivý účinok.

Jedným z miest, kde zaznamenali nárast žiadostí o rozvod, je mesto Si-an. Úrady tam začali znovu normálne fungovať 1. marca a odvtedy dostali toľko žiadostí o rozvod, že ich budú spracúvať najmenej do konca marca.

Podľa úradníka Wanga, ktorý pracuje v registračnom úrade v meste Si-an, bol nárast rozvodov čiastočne spôsobený prepuknutím epidémie koronavírusu- Manželské páry to donútilo tráviť veľa času spoločne, čo vytváralo konfliktné situácie. Podľa úradov žiadosť o rozvod podávajú väčšinou mladomanželia. "Majú tendenciu robiť impulzívne rozhodnutia a odmietajú ustúpiť, keď im navrhujeme, aby sa zaoberali svojimi problémami," uviedol úradník menom Lu.

Mnohí diskutéri na internete napísali, že o rozvod žiadajú manželia, ktorých zväzok bol tak či tak náchylný na rozpad, takže je logické, že sa nedokázali vyrovnať s ťažkosťami spôsobenými izoláciou, vrátane narušenia svojej rutiny, obáv o ekonomickú situáciu rodiny, či zosilnenia stavu úzkosti a depresie.

Antoine Bondaz, francúzsky špecialista na Čínu, si však myslí, že zákaz vychádzania nie je hlavnou príčinou zvýšeného počtu podaných žiadostí o rozvod v Číne. Poukazuje na to, že tento jav sa pravidelne opakuje vždy po oslavách lunárneho Nového roka, ktoré sa tento rok konali mesiac pred uzavretím mnohých čínskych regiónov.

PEKING/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti