Obľúbené rakúske lyžiarske stredisko je inkubátorom koronavírusu. Nakazených sú stovky

Ján Budaj
Zdroj: Shutterstock.com

K piatkovému ránu u našich západných susedov evidujú 2203 nakazených, šesť obetí a deväť vyliečených na nový koronavírus.

Tirolská dedina Ischgl je symbolom zasnežených Álp, a preto patrí medzi veľmi populárne lyžiarske strediská.

Počas tohtoročnej zimy si ju však veľa turistov zrejme viac bude spájať ako s nočnou morou. Alpská Ibiza, ako znie jej prezývka, sa totiž na konci februára stala dokonalým inkubátorom. Píše Politico.

Zdravotníci po celej Škandinávii totiž vystopovali stovky prípadov nákazy nového koronavírusu, ktorého pochádzajú práve z Ischglu.

Len samotné Nórsko informovalo, že 40 percent z viac ako 1400 prípadov v krajine pochádza z Rakúska. Aj rakúske úrady priznali, že z veľkej časti má na tom zásluhu práve Ischgl.

Aj napriek upozorneniam zo zahraničia tyrolskí predstavitelia nepodnikali ráznejšie opatrenia z obavy pred negatívnym dopadom na miestne hospodárstvo, nakoľko celý región drží nad vodou najmä turizmus.

Prvé známky vážnych problémov sa objavili k 1. marcu, kedy Island odhalil 15 nakazených, ktorí deň predtým prileteli z Mníchova. Až 14 členov tejto skupiny oddychovalo v Ischgle.

Ostrovný štát preto varoval Rakúsko, ale nepochodilo. Tirolsko na ich žiadosť odpovedalo, že skupinku zrejme nakazil ďalší cestujúci, ktorý cestoval z Talianska.

Postupne však podobne nepríjemné správy prichádzali aj z Dánska, Nórska, Švédska či susedného Nemecka. Siedmeho marca mal pozitívny test aj barman jedného podniku v dedinke.

Kompetentní začal konať až po tom, čo sa nákaza potvrdila aj u ďalších 15 osôb, ktorí s čašníkom boli v kontakte. Desiateho marca nariadili zavrieť v Ischgle všetky bary, hotely či zjazdovky však zostali otvorené.

Trvalo ďalšie tri dni, kým do karantény uzavreli celé údolie známe ako Paznauntal, v ktorom sídli aj Ischgl. Nariadenie sa dotklo aj ďalšieho vyhľadávaného strediska St. Anton. Až do nedele 15. marca však zostali v prevádzke vleky a lanovky preplnené lyžiarmi.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Novinár Christof Lang z nemeckej spravodajskej stanice n-tv spolu s piatimi kamarátmi prišli do Ischglu 5. marca, o tri dni neskôr odišli všetci nakazení. „Je zarážajúce, že náznaky, že tam môže byť infekcia, mali už týždeň pred naším prichodom, ale ignorovali to," povedal Lang.

Zhruba štvrtina z 1648 prípadov Covid-19 v Rakúsku pripadá na Tirolsko. V tejto spolkovej krajine žije asi desatina obyvateľov celého Rakúska.

Vláda kancelára Sebastiana Kurza na vážnu situáciu zareagovala opatreniami, ktoré patria k najtvrdším v Európe. V posledných dňoch nimi de facto pozastavili verejný život a ľuďom, až na niekoľko výnimiek, zakázali opúšťať domovy.

K piatkovému ránu u našich západných susedov evidujú 2203 nakazených, šesť obetí a deväť vyliečených na nový koronavírus.

VIEDEŇ/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti