YouTube aj Netflix znižujú kvalitu prenosu v Európe, aby nepreťažovali internet

REFLEX_LudovitCittel_koml_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Oznámeniam oboch spoločností predchádzali výzvy úradov EÚ.

Streamovacie spoločnosti YouTube a Netflix znížia v Európe na najmenej nadchádzajúcich 30 dní kvalitu prenosu, aby predišli preťaženiu internetu a dokázali ďalej používateľom poskytovať svoje služby. Informovala o tom v piatok spravodajská televízia CNN s tým, že obe služby zažívajú vďaka karanténnym obmedzeniam platným v Európe bezprecedentný nápor záujmu.

"Odhadujeme, že sa vyťaženie Netflixu na európskych sieťach zníži o približne 25 percent a zároveň bude pre našich používateľov zabezpečená (stále) dobrá kvalita," uviedol hovorca spoločnosti Netflix. K rovnakému opatreniu na území krajín EÚ a tiež v Británii pristúpila aj spoločnosť Youtube.

"Budeme aj naďalej pokračovať v spolupráci s vládami jednotlivých štátov a sieťovými operátormi, aby sme minimalizovali zaťaženie systému a zároveň používateľom zabezpečili zážitok (z prenosu)," uviedol hovorca spoločnosti Google, ktorá je vlastníkom platformy YouTube.

Oznámeniam oboch spoločností predchádzali výzvy úradov EÚ, aby streamovacie služby prestali vysielať vo vysokom rozlíšení a predišli tak kolapsu internetu.

V mnohých európskych krajinách je pohyb občanov výrazne obmedzený, prípadne platí zákaz vychádzania. Milióny ľudí tak pracujú z domu, odkiaľ sa na internet pripájajú aj deti, ktoré majú pre pandémiu prázdniny.

K obmedzeniam pre koronavírus pristúpila aj česká verzia stanice HBO. Svojich priaznivcov na Facebooku vo štvrtok informovala, že dočasne - kým sa situácia nevyrieši - zatvára dabingové štúdia, v dôsledku čoho majú jej zákazníci rátať s oneskoreným dabingom niektorých aktuálne vysielaných seriálov či filmov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Netflix

Dôležité udalosti