Taliansko hlási rekordných 627 obetí koronavírusu za jediný deň

Takmer ľudoprázdna Kráľovská galéria Svätého Huberta v Bruseli.
Zdroj: TASR/AP/Olivier Matthys

Počet úmrtí v Španielsku v porovnaní so štvrtkom narástol o 235.

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 627 ľudí, čo je zatiaľ najviac za jeden deň. Počet obetí sa tak v piatok vyšplhal na vyše 4000. Informovala o tom agentúra AFP.

Celkový počet obetí v Taliansku je 4032. Počet nakazených stúpol na 47.021 - zo štvrtkových 41.035.

Predchádzajúci najvyšší počet úmrtí počas jedného dňa na celom svete zaznamenalo takisto Taliansko, v stredu večer informovalo o 475 mŕtvych.

Vo štvrtok Taliansko informovalo o ďalších 427 obetiach a celkovo o 3405 obetiach, čím prekonalo počet mŕtvych v Číne.

V Číne, ktorá zaregistrovala prvý prípad koncom minulého roka, oficiálne podľahlo nákaze 3245 ľudí.

Británia v boji proti koronavírusu zatvára bary, kluby a reštaurácie

Británia v piatok oznámila nové obmedzenia v rámci boja s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2. V krajine budú od piatkovej noci zatvorené kaviarne, krčmy, bary, reštaurácie, nočné kluby, divadlá a centrá voľného času. Na tlačovej konferencii o tom informoval britský premiér Boris Johnson, píše agentúra AFP.

Podľa Johnsona by tieto zariadenia mali pozatvárať "čo najskôr to bude možné" od piatkovej noci a v sobotu by ich nemali znova otvárať. Dodal, že služby súvisiace s donáškou a výdajom jedla budú povolené.

"Hovoríme kaviarňam, krčmám, barom a reštauráciám, aby len čo sa im bude dať dnes večer zatvorili a zajtra už neotvárali," povedal premiér novinárom v úrade na Downing Street 10. Toto nariadenie dostanú aj zariadenia, ako sú nočné kluby, kiná a telocvične.
"Chceme, aby ste ostali doma pre záchranu životov," dodal.

Všetky ďalšie opatrenia budú podľa Johnsona priebežne prehodnocovať. Zdôraznil však, že ľudia by v piatok večer už nemali ísť do klubov ani barov.

Johnson pripustil, že sa môže zdať, že takéto nariadenie je zamerané proti Britom milujúcim slobodu. "Dostaneme sa cez to - zvládneme to spoločne a porazíme tento vírus," vyhlásil.
Johnson verejnosť uistil, že jeho kabinet robí všetko pre to, aby zabezpečil nemocničné lôžka a pľúcne ventilátory pre všetkých, ktorí ich budú v nadchádzajúcom čase potrebovať.

V Británii vo štvrtok evidovali 3269 potvrdených prípadov koronavírusu a 144 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. skutočný počet nakazených sa však odhaduje na 35.000 - 50.000, informovala televízia BBC. 

Belgicko hlási najväčší denný prírastok obetí

V Belgicku podľahlo za 24 hodín novému koronavírusu SARS-CoV-2 16 ľudí, čím sa celkový počet obetí nákazy v tejto krajine zvýšil na 37. Ide o doteraz najväčší denný prírastok obetí tejto nákazy v Belgicku, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie hovorcu belgického ministerstva zdravotníctva.

Hovorca v tejto súvislosti ďalej uviedol, že nadchádzajúce dni budú pre krajinu "veľmi intenzívne", keďže počet pacientov v nemocniciach bude narastať. Belgické nemocnice podľa jeho slov aspoň na začiatku pandémie disponovali celkovo len 1900 lôžkami.

Vo štvrtok bolo v Belgicku potvrdených 462 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, čím celkový počet dokázateľne nakazených osôb vzrástol na 2257.

V súvislosti so šírením tohto infekčného a potenciálne smrtiaceho ochorenia museli zamestnávatelia povinne zaviesť prácu na diaľku, ako aj iné opatrenia na obmedzenie sociálnych kontaktov.

Šírenie koronavírusu vyústilo v Bruseli do zákazu odpľúvania na verejných priestranstvách. Prichyteným osobám hrozí pokuta vo výške 50 eur. Miestne orgány v tejto súvislosti pripomenuli, že COVID-19 sa prenáša najmä prostredníctvom slín a kýchania.

ČR: Počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol 833

Česká republika v piatok večer potvrdila 833 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 po tom, ako v priebehu piatku pribudlo 68 pacientov. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

V ČR doteraz vykonali viac ako 11 600 testov a štyria ľudia sa z nákazy vyliečili.

Minister zdravotníctva Adam Vojtěch v piatok na Twitteri oznámil, že štvrtou vyliečenou je žena z Moravskosliezskeho kraja. Minister dúfa, že budú pribúdať ďalší.

Prví traja ľudia sa uzdravili z choroby COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom v pondelok 16. marca, boli zo severočeského mesta Děčín.V Česku zatiaľ nikto infekcii nepodľahol, ale štyria ľudia sa nachádzajú v kritickom stave.

Americká firma vyrábajúca experimentálny liek Remdesivir na ochorenie COVID-19 schválila užitie lieku pre pacienta vo vážnom stave vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Liek už firma poslala, zatiaľ do ČR neprišiel, uviedol spravodajský portál Novinky.cz po 13.00 h.

Španielsko má vyše 1000 úmrtí

Viac ako tisíc úmrtí si v Španielsku vyžiadala nákaza koronavírusom SARS-CoV-2 a takmer 20-tisíc ľudí v krajine je nakazených. Informovala o tom v piatok agentúra AFP. Španielske ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo 19.980 prípadov nákazy a 1002 úmrtí. Počet úmrtí v porovnaní so štvrtkom narástol o 235.

Španielsko je treťou najviac postihnutou krajinou na svete po Číne a Taliansku. Krajina v súvislosti so šírením nákazy prijala viaceré opatrenia.

Zdroj: TASR/AP/Alvaro Barrientos

Vláda vyhlásila v sobotu zákaz vychádzania. Výnimka sa vzťahuje len na obyvateľov chodiacich do práce či na nákup základných potrieb, ako sú potraviny alebo lieky. Zatvorené sú reštaurácie, bary a väčšina obchodov.

Od pondelkovej polnoci uzavrelo Španielsko svoje pozemné hranice a na jeho územie sa dostanú len španielski občania, osoby s trvalým pobytom alebo akreditovaný diplomatický personál a tiež ľudia v prípadoch spôsobených nepredvídateľnými okolnosťami.

Prvé prípady nákazy koronavírusom zaznamenali koncom decembra v čínskom meste Wu-chan. Vírus sa odvtedy rozšíril do väčšiny krajín sveta a vyžiadal si už viac ako 10-tisíc obetí na životoch. Počet nakazených presiahol 250-tisíc.

V Nemecku pribudlo takmer 3-tisíc nakazených pacientov

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Nemecku sa v priebehu 24 hodín zvýšil o 2958 a v piatok dosiahol 13.957 osôb. Informoval o tom Inštitút Roberta Kocha (RKI).
Šéf inštitútu Lothar Wieler oznámil, že počet úmrtí sa za uvedené obdobie zvýšil o 11 na 31.

"Počas nasledujúcich dvoch týždňov budeme svedkami ďalších úmrtí, a to aj v Nemecku," povedal Wieler a takisto upozornil na obmedzené kapacity nemocníc v krajine. Nemecko je podľa neho len na začiatku šírenia nákazy. "Infikuje sa čoraz viac ľudí; čoraz viac ich bude treba prijať na pohotovosť a čoraz viac ľudí bude potrebovať respiračné pomôcky," uviedol Wieler.

Zároveň vyzval tých, ktorí doterajšiu situáciu považujú za vyvolávanie paniky, aby "konečne otvorili oči".

"Ak sa každý bude držať toho, čo je stanovené, môžeme túto epidémiu spoločne spomaliť v maximálnej možnej miere," povedal Wieler.

Nemecká spolková krajina Bavorsko od sobotu prijala drastické obmedzenia voľného pohybu osôb na verejných priestranstvách. O zavedení podobného opatrenia uvažuje aj spolková vláda na celom území Nemecka.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti