USA pre vírus uzavreli hranice s Mexikom a Kanadou i Yosemitský park

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AP

Guvernér New Yorku nariadil v piatok zatvorenie všetkých firiem, obchodov a podnikov, ktorých prevádza nie je nevyhnutná.

Vzhľadom na šírenie nového koronavírusu uzavreli Spojené štáty od soboty svoje hranice s Mexikom a Kanadou pre veľkú časť osobnej dopravy. Opatrenie platí od polnoci (miestneho času) a týka sa všetkých ciest, ktoré nie sú považované za nevyhnutné, informovala tlačová agentúra DPA.

Hranice sú pre osobnú dopravu uzavreté predbežne na 30 dní. Americký prezident Donald Trump ubezpečil, že obmedzenie nebude mať dosah na pohyb tovaru.

Spojené štáty v súvislosti s koronavírusom už predtým zakázali vstup na svoje územie cudzincom prichádzajúcim z krajín schengenského priestoru, Británie a Írska, ako aj z Iránu a Číny.

Uzavretie pozemných hraníc sa týka aj migrantov, ktorí prenikajú do Spojených štátov ilegálne predovšetkým z Mexika. Migranti zadržaní v pohraničí americkými orgánmi boli doposiaľ umiestňovaní do zariadení, kde mohli požiadať o azyl, po novom však majú byť bezodkladne deportovaní do krajín pôvodu, oznámil úradujúci minister vnútra Spojených štátov Chad Wolf.

V americkom štáte Kalifornia medzitým v piatok večer (miestneho času) oznámili uzavretie obľúbeného Yosemitského národného parku v pohorí Sierra Nevada. Opatrenie s cieľom chrániť návštevníkov, pracovníkov a obyvateľov pred nákazou platí až do odvolania, informovala DPA.

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vydal ešte vo štvrtok nariadenie prikazujúce obyvateľom, aby v najväčšej možnej miere "zostávali doma" a spomalili tak šírenie nového koronavírusu. Tým sa v Spojených štátoch do piatkového večera nakazilo už vyše 18.000 ľudí, zatiaľ čo vyše 200 nakazených zomrelo.

New York vydal najtvrdšie nariadenia v histórii

Guvernér amerického štátu New York Andrew Cuomo nariadil v piatok zatvorenie všetkých firiem, obchodov a podnikov, ktorých prevádza nie je nevyhnutná, a zakázal všetky zhromaždenia. Stupňuje tak opatrenia, ktorými sa snaží zastaviť šírenie smrtiacej pandémie nového koronavírusu. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

Fungovať majú iba základné podniky a predajne, ako napríklad lekárne a obchody s potravinami, spresnila tlačová agentúra DPA.

Všetky firmy a podniky majú nechať zamestnancov doma, v predchádzajúci deň sa guvernérovo nariadenie týkalo iba 75 percent zamestnancov.

Guvernér vyhlásil nové opatrenie, pretože v štáte New York dochádza k obrovskému nárastu prípadov nákazy.

Cuomo uviedol, že pokutu dostane každý, kto nariadenie poruší. Upozornil, že nariadenie vstúpi do platnosti v nedeľu večer 22. marca.

"Teraz sme všetci v karanténe," povedal novinárom a doplnil, že štát New York "sa zastavil".
"Je to najdrastickejšie opatrenie, aké môžeme zaviesť," pokračoval Cuomo na tlačovej konferencii.

Po týždni prudkého pribúdania prípadov infekcie koronavírusu má v súčasnosti štát New York vyše 7100 potvrdených prípadov, takže zatiaľ je najťažšie postihnutým štátom v USA.

Pri oznamovaní aktuálneho počtu nakazených Cuomo poznamenal, že "keď zvýšite počet vykonaných testov, budete mať aj viac pozitívnych prípadov".

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti