Francúzski vedci zistili, že kombinácia týchto dvoch liekov účinkuje na koronavírus

Ilustračná snímka
Zdroj: File TASR/AP Photo/Elaine Thompson

V štúdii spracovali celkovo 20 prípadov.

Francúzsky vedecký tím pod vedením Philippa Gautreta a Jeana-Christophea Lagiera z marseilleskej univerzity vo svojej štúdii predstavil zaujímavú novinku.

Odborníci zistili, že kombinácia antimalarika a antibiotika by mohla byť užitočnou zbraňou v boji proti novému koronavírusu. O objave informoval Fox News, citujúc vedecký časopis International Journal of Antimicrobial Agents.

Pacientom s novým Covid-19 od prvého do 16. marca každý deň podávali 600mg antimalarika zvaného hydroxychlorochín a v nemocničnom prostredí skúmali vírusovú záťaž vďaka nosohltanovým výterom. „V závislosti od ich stavu sme im k liečbe pridávali antibiotikum azitromycín," píše sa v štúdii.

Cieľom výskumu bolo odhaliť, do akej miery sa nový koronavírus udržal v telách pacientov, ktorí pristúpili k takejto liečbe.

Vedci v štúdii spracovali celkovo 20 prípadov. „Liečení pacienti v šiesty deň vykazovali významné zníženie vírusu a omnoho nižší priemerný čas trvania prenosu, než ako to bolo u osôb, ktoré sa takto neliečili," uvádza štúdia.

„Za kľúčové považujeme pridanie azitromycínu k hydroxychlorochínu. Aj napriek malej vzorke výskum ukazuje, že kombinácia týchto dvoch liekov znižuje, ba dokonca aj likviduje vírusovú záťaž Covidu-19," hodnotí štúdia.

K nedeľňajšiemu ránu nášho času celosvetovo evidovali viac ako 300-tisíc nakazených, 13-tisíc obetí a takmer 96-tisíc vyliečených. 

MARSEILLE/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti