Švajčiarsko za jeden deň hlási 1273 nových prípadov, v Česku sa vyliečil piaty pacient

Pracovníčky laboratória počas koronavírusu vo Švajčiarsku.
Zdroj: TASR/AP

Gruzínsko vyhlásilo celoštátny výnimočný stav.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike stúpol v sobotu večer na 995.

Z ochorenia COVID-19, ktoré vírus spôsobuje, sa vyliečilo už šesť pacientov, informovalo ministerstvo zdravotníctva ČR na svojej webovej stránke.

V priebehu soboty pribudlo v krajine zatiaľ 106 nových nakazených. Doteraz najväčší denný nárast zaznamenalo Česko vo štvrtok, keď pribudlo 205 prípadov nákazy. V piatok to bolo 124 prípadov.

Najviac infikovaných je v Prahe a Stredočeskom kraji, medzi nakazenými je viac mužov ako žien.

V ČR už vykonali viac ako 13.700 testov na nový koronavírus. Zatiaľ nezaznamenali prípad úmrtia, najmenej sedem osôb má však veľmi ťažký priebeh ochorenia.

Prvé tri prípady oznámila ČR 1. marca, odvtedy postupne zaviedla mimoriadne opatrenia proti šíreniu nákazy.

V krajine platí núdzový stav, výrazné obmedzenie pohybu i bežného života, ľudia môžu vychádzať len so zahalenými ústami a nosom.

Viac ako päťtisíc nakazených v Británii

V Británii evidujú už viac ako 5000 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu celkovo podľahlo 233 pacientov, informovala televízia Sky News.

Podľa údajov z britského zdravotníckeho systému počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol číslo 5018, čo oproti piatku predstavuje nárast o vyše tisíc prípadov (1035). Počet úmrtí stúpol v sobotu o 53.

Vo Francúzsku počet mŕtvych stúpol nad 500

Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 112 ľudí. Celkový počet obetí nákazy sa tak v krajine vyšplhal na 562, informovala agentúra AFP.

Vo francúzskych nemocniciach liečia 6172 nakazených, stav 1525 nich je vážny. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 525 pacientov, z ktorých polovicu predstavujú osoby mladšie ako 60 rokov.

V Bosne evidujú prvú obeť

Bosna a Hercegovina potvrdila v sobotu prvé úmrtie pacienta nakazeného novým koronavírusom. V krajine zatiaľ evidujú 93 infikovaných, informovala agentúra DPA.

Podľa správ bosnianskych médií ochoreniu COVID-19 vyvolávanému novým vírusom podľahla žena vo veku nad 75 rokov, ktorá trpela viacerými chronickými ochoreniami.

Holandsko hlási nových 40 mŕtvych

Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol za uplynulých 24 hodín o 637 na 3631.

Za toto obdobie pribudlo aj 30 nových úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je celkovo 136, informovala v sobotu stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM).

Švajčiarsko hlási 1273 nových prípadov

Počet nových prípadov nákazy novým koronavírusom vo Švajčiarsku naďalej rýchlo rastie a za uplynulých 24 hodín ich pribudlo 1273. Ide o zatiaľ najvyšší denný nárast, uviedol v sobotu portál 20min.ch.

Vo Švajčiarsku je celkovo infikovaných 6113 osôb, 57 ľudí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené zomrelo, vyplýva z údajov úradu pre zdravotníctvo (BAG).

Počet nakazených v Poľsku prekročil 450

V Poľsku zaznamenali 13 ďalších potvrdených prípadov, celkovo je tak v krajine nakazených 452 ľudí. Informovalo o tom v sobotu ministerstvo zdravotníctva, píše tlačová agentúra PAP.

Doteraz v Poľsku zomrelo na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 päť ľudí. Podľa ministerstva sa do bilancie nepočíta úmrtie 27-ročnej ženy, ktorá bola nakazená týmto vírusom, ale zomrela v piatok z iných príčin.

Fínsko potvrdilo prvé úmrtie

Fínsko potvrdilo prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 spôsobené novým typom koronavírusu. Ochoreniu podľahol starší pacient vo fínskej metropole Helsinki, informovala agentúra AFP.

Vo Fínsku doposiaľ zaznamenali 521 prípadov nákazy. K úmrtiu prvého infikovaného pacienta došlo v piatok, bližšie podrobnosti však úrady nezverejnili.

Maďarsko: Počet nakazených koronavírusom prekročil stovku, zomrel štvrtý pacient

Počet potvrdených nakazených novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2 v Maďarsku prekročil stovku. Ochorenie COVID-19 si vyžiadalo už štvrtú obeť, uviedla v sobotu vládna informačná stránka koronavirus.gov.hu.

Ochoreniu podľahol 53-ročný muž, ktorý trpel niekoľkými chronickými ochoreniami.
Zo 103 infikovaných ľudí sú desiati Iránci, dvaja Briti, jeden Kazach, jeden Vietnamec a 89 občanov Maďarska. V nemocničnej karanténe je 117 osôb.

V Rakúsku evidujú 2690 nakazených koronavírusom

Počet nakazených sa v Rakúsku k sobotňajšiemu ránu (09.00 h) zvýšil o 487 na 2690. Informovala o tom agentúra APA s odvolaním sa na rakúske ministerstvo zdravotníctva.

Najviac potvrdených prípadov nákazy ochorením COVID-19, ktorého pôvodcom je koronavírus SARS-CoV-2, je naďalej hlásených zo spolkovej krajiny Tirolsko, kde ich zaznamenali 568. Nasledujú Horné Rakúsko (507), Dolné Rakúsko (392), Viedeň (352), Štajersko (354), Voralbersko (215), Salzbursko (177), Korutánsko (74) a Burgenland (35).
Ochorenie má mierny priebeh u 2581 z doteraz 18.545 testovaných osôb.

V Rakúsku je zatiaľ potvrdených sedem úmrtí pripisovaných koronavírusu: tri zaznamenali vo Viedni, tri v Štajersku a jedno v Hornom Rakúsku. Do tejto štatistiky zatiaľ nie je zahrnuté jedno úmrtie vo Viedni a jedno v Štajersku. Z choroby sa vyliečilo deväť pacientov.

Počet obetí sa v Portugalsku zdvojnásobil

Počet úmrtí sa v Portugalsku za posledných 24 hodín zdvojnásobil na 12. Informovala o tom v sobotu televízna stanica CNN s odvolaním sa na miestne zdravotnícke úrady.

Potvrdených bolo tiež ďalších 260 prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1280.
Portugalsko vyhlásilo v stredu v snahe bojovať so šírením koronavírusu výnimočný stav. Vláda tak ľahšie obmedzí pohyb obyvateľstva.

Gruzínsko vyhlásilo výnimočný stav

Gruzínsko vyhlásilo v sobotu celoštátny výnimočný stav. Vláde to umožňuje v prípade potreby regulovať ceny potravín a liekov, uviedla agentúra AFP.

"Situácia je vážna a očakáva sa jej zhoršenie," konštatovala prezidentka Salome Zurabišviliová v televíznom prejave k národu. Povedala, že výnimočný stav nadobúda platnosť okamžite a potrvá mesiac.

Ocenila tiež vládu, že sa jej úspešne darí zvládať pandémiu, ale dodala, že nadišiel čas sa pripraviť na "druhú vlnu, ktorá bude kritická".

Čiernomorský štát s približne 3,7 miliónmi obyvateľov doteraz hlásil 48 prípadov ochorenia COVID-19, pokým okolo 2000 ľudí je v karanténe.

Bolívia vyhlásila totálnu karanténu

Bolívijská vláda v sobotu oznámila, že od nedele bude platiť v krajine totálna karanténa v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu.

V rámci vyhlásenej úplnej karantény bude môcť vychádzať na ulicu len jedna osoba z každej rodiny, a len za účelom nákupu potravín. Obchody s potravinami budú otvorené len dopoludnia.

Bolívia doposiaľ potvrdila len 19 prípadov nákazy, čo je výrazne menej než viaceré susedné krajiny. Brazília má už vyše 900 a Čile viac ako 500 potvrdených prípadov.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ma%darsko

Dôležité udalosti