Čína po štyroch dňoch informovala o nie príliš povzbudzujúcej správe

Andrej Danko.
Zdroj: Chinatopix via AP

Globálny počet nakazených prekročil 300-tisíc.

Čína zaznamenala 46 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 vrátane prvého prípadu lokálneho prenosu infekcie, ktorý eviduje po štyroch dňoch.

S odvolaním sa na správy čínskej národnej zdravotníckej komisie o tom v nedeľu ráno informovali agentúry AFP a Reuters.

V Číne tak pribudlo 45 prípadov, keď obyvatelia prišli infikovaní zo zahraničia, čo je dosiaľ najvyšší takýto počet za jediný deň.

Nový domáci prípad nákazy, ktorý krajina nehlásila tri dni po sebe, sa vyskytol v priemyselne vyspelej provincii Kuang-tung a podľa miestnych orgánov je spojený s infikovanou osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

V meste Wu-chan, v ktorom sa vírus prvýkrát objavil v decembri minulého roka, a tiež v provincii Chu-pej, kde sa toto mesto nachádza, nezaznamenali žiadny prípad nákazy už štvrý deň po sebe.

Úrady v Pekingu prijali celý rad opatrení, aby zabránili druhej vlne šírenia SARS-CoV-2. Ich súčasťou je povinná karanténa pre všetkých ľudí, ktorí pricestovali do hlavného mesta zo zahraničia, ako aj presmerovanie niektorých letov. Postupy v iných regiónoch sa rôznia.

Čína dosiaľ zaznamenala 314 prípadov "privezenej" koronavírusovej nákazy. Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Číne dosiahol 81.321, z toho 3261 osôb tomuto ochoreniu podľahlo.

Globálny počet nakazených prekročil 300-tisíc

Globálny počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu dosiahol v sobotu večer washingtonského času 304.544. Informovala o tom americká Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, podľahlo 12.974 ľudí. Vyliečilo sa viac ako 91.000 nakazených.

Najviac prípadov bolo evidovaných v Číne (81.321), nasledujú Taliansko (53.578), Spojené štáty (25.493) a Španielsko (25.374).
V Taliansku evidujú najviac úmrtí - 4825. Čína hlási 3261 mŕtvych, Irán 1556.

Španielsko má nových 394 úmrtí

V Španielsku zaznamenali v priebehu 24 hodín ďalších 394 prípadov úmrtia na ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Nákaze doposiaľ podľahlo 1720 ľudí, infikovaných bolo 28.572 osôb. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Do Česka dorazil zdravotnícky materiál

Ukrajinské lietadlo An-124 Ruslan s viac ako sto tonami zdravotníckeho materiálu pristálo v sobotu pred pol dvanástou v noci na vojenskom letisku v Pardubiciach.

Ide o ďalšiu z dodávok zdravotníckeho materiálu v rámci núdzových opatrení z dôvodu pandémie koronavírusu, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Zásielka pôvodom z Číny obsahuje zdravotnícke rúška, respirátory aj ochranné okuliare. Hneď v nedeľu by ich mali začať rozvážať do nemocníc, zdravotníckych a sociálnych zariadení.

Krátko po polnoci zo soboty na nedeľu na letisku v Prahe zároveň pristálo nákladné lietadlo spoločnosti China Eastern, ktoré priviezlo viac ako sedem miliónov rúšok, píše spravodajský server ČT24.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Českej republike presiahol v nedeľu 1000 prípadov. Z ochorenia sa doposiaľ vyliečilo šesť ľudí, ale niekoľko pacientov je vo vážnom stave. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Do nedele zaznamenali v ČR 1047 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V sobotu českí zdravotníci zaevidovali 158 nových prípadov nákazy.

Orbán ohlásil ďalšie opatrenia

Situácia v Maďarsku je čoraz vážnejšia, vyhlásil v sobotu večer vo videoposolstve na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Informoval, že rokoval so šéfmi akčných skupín, a že v pondelok vláda prijme ďalšie opatrenia proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu.

Počet obetí ochorenia COVID-19 v nedeľu v Maďarsku stúpol na šesť. Podľa informácie vládneho informačného servera koronavirus.gov.hu nákaze podľahli dve Maďarky vo veku 65 a 75 rokov.

Z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 sa v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava zotavilo už 12 pacientov. V Maďarsku evidujú 131 nakazených. V nemocničnej karanténe je 115 ľudí.

Južná Kórea má stovku novonakazených

Ďalších 98 prípadov nakazenia novým koronavírusom zaznamenali v Južnej Kórei, čím doterajší počet nakazených v tejto krajine stúpol na 8897.

Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Novému koronavírusu, spôsobujúcemu ochorenie dýchacích ciest, podľahlo v Južnej Kórei zatiaľ celkovo 104 ľudí.

Taliansko zatvára nevyhnutné podniky

Talianska vláda nariadila v sobotu zatvorenie všetkých podnikov v krajine, ktorých výroba nie je nevyhnutná, aby zastavila šírenie nového koronavírusu. V sobotu to oznámil taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorého citovala agentúra AFP.

Lekárne a obchody s potravinami zostanú otvorené, povedal Conte. Aké konkrétne podniky sú "nevyhnutné", ale nespresnil.

Šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli v sobotu oznámil, že v Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 793 ľudí, čo je zatiaľ najviac za jeden deň. Celkový počet obetí tak dosiahol 4825. Počet nakazených podľa údajov AFP stúpol na 53.578.

Británia chce, aby rizikové skupiny zostali doma

Až 1,5 milióna ľudí v Británii, ktorí patria do skupín obyvateľstva najviac ohrozených novým koronavírusom, by malo zostať doma po dobu najmenej 12 týždňov. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie tamojšej vlády.

Zdravotníci požiadali tých, ktorí majú vážne ochorenia, ako je rakovina kostí či krvi a cystická fibróza, alebo ktorí podstúpili transplantáciu orgánov, aby urobili všetko, čo je v ich silách a pred vírusom sa chránili vrátane dlhodobého zdržiavania sa vo svojich domovoch.

V Británii evidujú už viac ako 5000 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Ochoreniu celkovo podľahlo 233 pacientov.

Bolívia zrušila voľby, Čile má prvé úmrtie

Bolívijský Najvyšší volebný tribunál (TSE) v sobotu oznámil, že pre pandémiu koronavírusu sa rozhodol odložiť prezidentské voľby, ktoré sa mali uskutočniť 3. mája. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Nový termín volieb tribunál nestanovil. Odloženie volieb požadovala väčšina z ôsmich kandidátov na post hlavy štátu.

Bolívia doposiaľ potvrdila len 19 prípadov nákazy, čo je výrazne menej než viaceré susedné krajiny. Brazília má už vyše 900 a Čile viac ako 500 potvrdených prípadov. Táto latiskoamerická krajina v sobotu potvrdila prvé úmrtie. Ochoreniu COVID-19 podľahla 83-ročná žena.

Rusko personálne aj materiálne pomôže Taliansku

Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že plánuje do Talianska poslať svoje tímy zdravotníkov a dezinfekčné potreby, aby krajine pomohlo v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Dohoda o vyslaní vojenského zdravotníckeho personálu a materiálnej pomoci do Talianska bola dosiahnutá počas telefonického rozhovoru, ktorý v sobotu absolvovali ruský prezident Vladimir Putin a taliansky premiér Giuseppe Conte.

Rumunsko uzavrie hranice pre väčšinu cudzincov, má prvú obeť

Rumunská vláda zakázala v sobotu vstup na svoje územie väčšine cudzincom a sprísnila obmedzenia pohybu občanov v snahe spomaliť šírenie nákazy nového koronavírusu. Opatrenie začne platiť v nedeľu večer. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Krajina zaznamenala prvé úmrtie na infekciu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o 67-ročného muža, ktorý tiež trpel onkologickým ochorením v pokročilom štádiu. Informovala o tom agentúra AFP.

V Rumunsku v súčasnosti evidujú 367 prípadov nákazy SARS-CoV-2. Vláda v Bukurešti v sobotu v rámci stavu núdze rozšírila obmedzenia, ktoré sa týkajú najmä pohybu osôb. Na rumunské územie sa tiež nedostane väčšina cudzincov.

Prvé dva prípady v pásme Gazy

Úrady v pásme Gazy v nedeľu potvrdili prvé dva prípady nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o Palestínčanov, ktorí pricestovali z Pakistanu a po návrate boli umiestnení v karanténe. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva v Gaze o tom informovala agentúra AFP.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.