Prečo sa u nás tak málo testuje? Odpoveď dal nový minister a jeho zistenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Vedci už pracujú na možnosti, ako to riešiť.

Záhada, prečo sa na Slovensku málo testuje, je rozlúsknutá. Máme totiž málo účinných testov. Nastupujúci minister zdravotníctva oznámil, že bývalá vláda ich nechala v zásobe len tritisíc, čo je množstvo, ktoré stačí iba na pár dní.

Vedci už pracujú na možnosti, ako to riešiť. Cez týždeň rozbehlo súkromné laboratórium dobrovoľné testovanie na koronavírus.

Za poplatok ste si tak mohli nechať zistiť, či ste pozitívny. V priebehu 24 hodín však štát túto možnosť zrušil. Už je jasné, prečo. Účinných testov totiž máme na Slovensku žalostne málo.

Nový premiér Igor Matovič v nedeľu povedal, že zásoby postačia asi tak na týždeň. Ďalšie testy sľubujú štátne hmotné rezervy na budúci týždeň.

Opäť však ide len o rýchlotesty z krvi, ktoré majú výrazné limity. Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdí, že nám nepomôžu, keďže by vykazovali veľa falošných výsledkov. Fungujú totiž len pri pacientoch, ktorí už majú príznaky a neodhalia tak skrytých nosičov vírusu.

Takýchto testov by sme mali mať asi štyri milióny kusov. Spoľahlivejšie sety sú v nedohľadne. Čo sa však nedarí štátnym rezervám, sa možno podarí súkromníkom.

Laboratóriá Medirex napísali, že majú objednaných 10-tisíc najpresnejších testov. Koľko z nich príde, budú vedieť zajtra. Zásoby, v objeme dvetisíc kusov, má aj firma Aplhamedical.

Toto všetko však zďaleka nestačí na masívne testovanie, ktoré je podľa odborníkov kľúčom k zastaveniu epidémie.

Svetové farmafirmy odkazujú, že ich kapacity nedokážu uspokojiť dopyt. Podľa slovenských vedcov by sme ale mohli zohnať materiál a testy si vyskladať sami.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markéza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti