Každodenný nárast v počte nakazených v Rakúsku je čoraz menej výrazný

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/AP Photo/Ronald Zak

Do nedeľňajšieho popoludnia v Rakúsku oficiálne zaznamenali aj 16 úmrtí a 3244 nakazených.

Každodenný nárast v počte prípadov nakazenia novým koronavírusom v Rakúsku je čoraz menej výrazný, čo znamená, že "prijaté opatrenia začínajú účinkovať". Vyhlásil to rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober, ktorého citovala v nedeľu večer tlačová agentúra APA.

Do nedeľňajšieho popoludnia bolo v Rakúsku známych už 3244 prípadov nakazenia - o 430 viac než v predošlý deň. Tento prírastok je dosiaľ najvyšší v absolútnych číslach, zároveň však najnižší v pomerných číslach, čo je približne 15 percent.

"Je to výrazné zníženie v porovnaní so situáciou spred jedného či dvoch týždňov, keď sa denné prírastky sčasti pohybovali dokonca pri 40 percentách," upozornilo ministerstvo zdravotníctva. Anschober definoval ako cieľ pre nasledujúce dni ďalšie znižovanie denných prírastkov tak, aby sa dostali do "jednociferného rozmedzia".

Do nedeľňajšieho popoludnia v Rakúsku oficiálne zaznamenali aj 16 úmrtí v dôsledku nakazenia novým koronavírusom. Najviac infikovaných mali naďalej spolkové krajiny Tirolsko a Horné Rakúsko (644, resp. 628).

Rakúska vláda v piatok oznámila, že platnosť obmedzenia pohybu ľudí vo verejnom priestore, ktoré zaviedla v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu, bude predĺžené do 13. apríla. Cieľom opatrenia je minimalizovať kontakt osôb na otvorenom priestranstve a zabrániť šíreniu vírusu.

V Británii podľahlo nákaze spôsobenej koronavírusom už 289 ľudí

V Británii podľahlo nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 dovedna 289 ľudí, keď ďalších osem úmrtí zaznamenali v pondelok v Škótsku a vo Walese. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Štyria ľudia podľahli nákaze koronavírusom v Škótsku, rovnaký počet úmrtí zaznamenali v pondelok aj vo Walese.

Britská vláda sa snaží sprísniť opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu, ale čelí kritike, že nekonala dostatočne rýchlo, čo sa týka zatvárania škôl, pubov a reštaurácií.

Vláda vyhlásila, že Británia bude o dva týždne čeliť kríze podobnej ako v Taliansku, ak obyvatelia nebudú dodržiavať odporúčania, aby zostali doma a vyhýbali sa kontaktom s inými osobami.

Podľa britskej vlády by až 1,5 milióna ľudí, ktorí patria do skupín obyvateľstva najviac ohrozených novým koronavírusom, malo zostať doma po dobu najmenej 12 týždňov.

V Británii evidujú už viac ako 5700 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Situácia v Španielsku

Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol za 24 hodín v Španielsku o 462 a dosiahol 2182. Informovala o tom britská spravodajská stanica Sky News.

Celkový počet nakazených v Španielsku sa zvýšil na 33 089.

Väčšina prípadov (60,6 percenta) je podľa tlačovej agentúry EFE evidovaná v Madride a okolí. Tamojšie úrady preto rozhodli, že na prepravu chorých sa začnú používať linkové autobusy.

V Španielsku platí od 14. marca 15-dňová karanténa, ktorú môže parlament predĺžiť.

Švajčiarsko hlási viac ako 8000 prípadov nákazy koronavírusom a 66 mŕtvych

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom sa za uplynulých 24 hodín vo Švajčiarsku zvýšil o viac ako 1000. Celkom Švajčiarsko eviduje 8060 prípadov nákazy. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie úradu pre zdravotníctvo (BAG).

Počet úmrtí z nedele na pondelok vzrástol o šesť a dosiahol 66. "Pozitívne sme (na koronavírus) otestovali 8060 ľudí. Zomrelo 66 osôb," uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa aktualizovaných údajov je najhoršia situácia v talianskojazyčnom kantóne Ticino, kde pripadá 326,9 prípadu na 100 000 obyvateľov. Nákaze tam podľahlo 37 ľudí.

Albánsko potvrdilo ďalšie prípady koronavírusu, zomreli 4 ľudia

Albánsko v pondelok informovalo o troch ďalších úmrtiach v súvislosti s novým druhom koronavírusu. V krajine dosiaľ potvrdili 89 prípadov nákazy a celkovo štyri úmrtia, píše agentúra AP.

Tirana zaznamenala prvý prípad ochorenia COVID-19 pred dvoma týždňami a vláda uviedla, že očakáva nárast počtu infikovaných.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že v nedeľu večer zomrel nakazený vo veku 71 rokov a v pondelok ďalšie dve nakazené osoby vo veku 43 a 61 rokov. Bilancia obetí sa tak zvýšila na štyri.

V Slovinsku zomrel tretí človek infikovaný koronavírusom SARS-CoV-2

Slovinské úrady potvrdili v pondelok tretie úmrtie pacienta nakazeného novým druhom koronavírusu. Informovala o tom slovinská agentúra STA.

Na infekčnom oddelení Univerzitnej nemocnice v Ľubľane zomrel 67-ročný muž, ktorý mal okrem koronavírusu SARS-CoV-2 aj viacero dlhodobých zdravotných problémov.

Podľa ministerstva zdravotníctva muž prišiel do nemocnice z domu a jeho smrť nenastala v dôsledku infekcie. Lekári v jeho prípade konštatovali "komplexnú situáciu", pretože mal niekoľko závažných diagnóz súčasne.

V nedeľu popoludní slovinské úrady konštatovali 414 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Išlo o nárast o 31 prípadov za 24 hodín. V krajine do nedele otestovali 13 098 ľudí.

Čierna Hora zaznamenala prvé úmrtie v dôsledku koronavírusu

Čierna Hora zaznamenala prvé úmrtie v dôsledku nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na čiernohorskú štátnu televíziu TV RTCG.

Chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje vírus SARS-CoV-2, podľahol 65-ročný muž v noci z nedele na pondelok, krátko po príchode do nemocnice. Podľa TV RTCG sa muž nedávno vrátil zo Srbska.

Čierna Hora dosiaľ potvrdila 22 prípadov nákazy koronavírusom. Ďalších 5500 ľudí je umiestnených v nemocniciach na pozorovaní.

Kuba vyslala Taliansku na pomoc tím lekárov, ktorí zasahovali aj proti ebole

Kuba vyslala do Talianska tím lekárov a zdravotných sestier, aby tam pomohli liečiť a ošetrovať ľudí nakazených novým koronavírusom. Časť kubánskeho tímu tvoria lekári, ktorí boli pred desiatimi rokmi nasadení v Afrike, keď tam vyčíňalo vírusové ochorenie ebola.

Ako v pondelok informoval spravodajský portál France Info, kubánski lekári budú pôsobiť v Lombardsku, ktoré je epidémiou postihnuté najviac zo všetkých talianskych regiónov.

Tím pozostáva z 36 lekárov, 15 zdravotníkov a jedného administrátora. Tridsiati z nich sa na výzvu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 2014 zapojili do boja proti ebole v krajinách západnej Afriky.

Turecko oznámilo ďalších 289 prípadov nákazy koronavírusom

V Turecku testovali v nedeľu ďalších 289 ľudí pozitívne na koronavírus SARS-CoV-2. Počet oficiálnych prípadov nakazených týmto koronavírusom sa tak zvýšil v krajine na 1236, informovala agentúra DPA.

Ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2 si vyžiadalo deväť obetí, uviedol turecký minister zdravotníctva Fahrettin Koca na Twitteri. Celkovo podľahlo koronavírusu v Turecku 30 ľudí.

V tejto 80-miliónovej krajine doteraz testovali viac ako 20 000 ľudí.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti