Na koronavírus by mohol zabrať liek, ktorý už v Česku zakázali lekárom predpisovať

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/Claudio Furlan/Lapresse via AP

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom v Česku stúpol na 1165.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom stúpol v pondelok v Českej republike na 1165, čo je o 45 prípadov viac než v nedeľu. Jeden človek v súvislosti s infekciou zomrel, šesť ľudí sa uzdravilo. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Lekári v Česku ale možno našli dočasné riešenie. Ministerstvo zdravotníctva totiž obmedzilo predpisovanie lieku Plaquenil, aby ho bolo dostatok pre pacientov s koronavírusom. Väčšina lekárov má tak zakázané ho predpisovať, uviedol portál tn.cz.

„Mimoriadne opatrenie sme vydali v súvislosti s nepriaznivým vývojom epidemiologickej situácie v Českej republike," uviedla hovorkyňa ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Liek Plaquenil sa javí ako potenciálne účinný pre liečbu ochorenia COVID-19, uviedol minister Adam Vojtěch.

Liek tak lekári budú môcť predpísať len v nevyhnutných prípadoch a to iba špecializovaní lekári z oborov elergiológie, klinickej imunológie, dermatovenerológie, ingekčného lekárstva alebo reumatológie.

Všetkým farmaceutom sa zakazuje vydať liek Plaquenil, ak nie je na lekárskom predpise uvedená odbornosť lekára a hlavná diagnóza pacienta.

Liek priamo na koronavírus zatiaľ nikto nemá. Experimentálne sa používa liek Remdesivir, ktorý by mal dostať aj najhoršie postihnutý český pacient s COVID-19.

Prvé úmrtie v Česku

Česká republika zaznamenala v nedeľu prvé úmrtie na ochorenie COVID-19. Išlo o 95-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný v pražskej Nemocnici Na Bulovke, a trpel aj inými ochoreniami.

Prvé prípady sa v ČR objavili 1. marca. V nemocniciach leží 70 chorých, zvyšní sú v domácich karanténach. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 19 pacientov, 11 potrebuje pľúcnu ventiláciu a jeden aj prístroj na mimotelové okysličovanie krvi.

Celkovo v Česku vykonali vyše 15 580 testov. Šiesti pacienti sa z ochorenia vyliečili.

PRAHA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti