Obchody postupne zavádzajú rôzne opatrenia: Zhrnuli sme tie najdôležitejšie

Untitled Sequence.01_tvnoviny.mp4
Zdroj: koláž TV Markíza/TASR

Zákazníkov hlavne prosia, aby nosili ochranné pomôcky.

Obchodné reťazce pre koronavírus robia rôzne opatrenia. Skracujú otváracie hodiny, vyhradili špeciálne hodiny pre seniorov a žiadajú, aby by boli všetky obchody aspoň jeden deň zatvorené. Zhrnuli sme tie najdôležitejšie zmeny.

Otváracie hodiny skracuje aj Kaufland

Aj obchodný reťazec Kaufland v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre nový koronavírus dočasne plošne skracuje otváracie hodiny. Upravené otváracie hodiny pre predajne naprieč Slovenskom budú platiť od 23. marca až do odvolania.

Ako ďalej informoval reťazec, od pondelka do soboty po novom budú predajne otvorené od 7.00 h do 20.00 h. Nedeľná prevádzka od 8.00 h do 20.00 h zostáva nezmenená. Výnimkou bude len predajňa v bratislavskom Avion Shopping Parku, pre ktorú platia zmenené otváracie hodiny už od štvrtka (19. 3.). Počas celého týždňa je prevádzka otvorená od 8.00 h do 19.00 h.

„Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu zabezpečenia plynulého chodu našich predajní. Veľmi si vážime prácu našich pracovníkov v predajniach, preto chceme zdôrazniť, že skrátenie otváracích hodín nebude mať žiaden vplyv na dohodnuté zmluvné podmienky zamestnancov. Naším cieľom zostáva byť k dispozícii našim zákazníkom," uviedla Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Tesco a Lidl už tiež oznámili, že ich predajne upravujú svoje otváracie hodiny. Predajne Lidl budú predávať v čase od 7.00 do 20.00 h.

„Skrátili sme otváracie hodiny našich predajní, od pondelka budú všetky otvorené maximálne do 20.00 h. Od pondelka bude našim kolegom v predajniach dočasne vypomáhať takmer 50 zamestnancov Panta Rhei, vďaka čomu si budú môcť naši kolegovia v týchto náročných dňoch trochu vydýchnuť," informoval slovenský reťazec Lidl na sociálnej sieti.

Hypermarkety Tesco budú otvorené od 7.00 do 21.00 h, menšie predajne Tesco od 7.00 do 20.00 h.

„Plne si uvedomujeme našu dôležitú úlohu pri zabezpečovaní potravín pre ľudí na Slovensku. Vyvíjame maximálne úsilie, aby sme podporili kolegov na obchodoch. Iba vďaka ich obetavej práci dokážeme prinášať potraviny pre rodiny naprieč krajinou. Aby sme ich podporili ešte viac, rozhodli sme sa dočasne pozmeniť otváracie hodiny," zdôraznil Martin Kuruc, výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku.

V priebehu minulého týždňa už skrátili otváracie hodine aj siete obchodov s potravinami Terno a Kraj, zmena zatiaľ platí do piatka 27. marca. Počas pracovných dní budú tieto obchody otvorené do 19.00 h. Uplynulú nedeľu dokonca svoje predajne ani neotvorili.

Vyhradené hodiny pre seniorov

V čase šíriaceho sa koronavírusu patria medzi najohrozenejšiu skupinov obyvateľov seniori. Reťazce sa preto rozhodli zamerať na týchto zákazníkov a vyhradili pre nich čas prednostného nakupovania.

V Kauflande aj v Lidli si pre seniorov vyhradili rovnako po hodine a pol, a to v čase od 13.00 h do 14.30 h vo všetkých predajniach.

„Kvôli ochrane tej najohrozenejšej skupiny zákazníkov sú každý deň medzi 13.00 h a 14.30 h naše predajne určené hlavne pre nich. Práve v tomto čase totiž býva v našich predajniach menej zákazníkov, a tak vieme lepšie zabezpečiť dodržiavanie tohto opatrenia. Zároveň však prosíme zákazníkov, aby boli ohľaduplní a naplánovali si svoje nákupy na iný čas," podčiarkla Langová.

„Pre tento čas sme sa rozhodli na základe posledných dní. Aktuálny vývoj ukazuje, že práve medzi jednou a pol treťou je v našich predajniach najmenšia frekvencia nakupujúcich," spresnil hovorca Lidla Tomáš Bezák.

Predpoludním by podľa jeho slov výhradné nakupovanie z dôvodu zvýšeného počtu zákazníkov dosiahnuť nedokázali.

Naopak, Billa odporúča seniorom nakupovať v jej predajniach hneď ráno. Na tento účel vyčlenila jednu hodinu od 8.00 h do 9.00 h.

„Po konzultácii s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov na Slovensku sme dospeli k záveru, že najvhodnejšími hodinami budú práve tie ranné. Preto prosíme všetkých ostatných zákazníkov, aby si na svoj nákup vyberali iné časy, a dbali aj na zdravie našich starších občanov," vysvetľuje hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

Od pondelka (23.3.) zavádza prednostné nákupné hodiny pre seniorov aj Tesco. Aj v tomto prípade ide o jednu hodinu ráno, konkrétne od 9.00 h do 10.00 h.

„Tesco chce zabezpečiť, aby sa potraviny bezpečne dostali k čo najväčšiemu množstvu zákazníkov. Reťazec vyvíja maximálne úsilie pre zvládnutie situácie a o pomoc prosí aj všetkých zákazníkov: dodržiavajme spoločne všetky nariadenia úradov zodpovedných za verejné zdravie," uviedla spoločnosť.

Inštalujú plexisklá

Obchodné reťazce sa navyše rozhodli v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami zavedenými pre nový koronavírus inštalovať na pokladniciach ochranné plexisklá.

"V týchto dňoch inštalujeme na všetkých našich viac ako 1000 pokladniciach ochranné plexisklá. Ich účelom je ochrániť našich pokladníkov pred rizikom nákazy. V súvislosti s týmto opatrením inštalujeme v pokladničných zónach aj nálepky vyznačujúce odporúčanú bezpečnú vzdialenosť medzi jednotlivými zákazníkmi," potvrdil Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl.

Podľa hovorkyne spoločnosti Billa Kvetoslavy Kirchnerovej sa začne v najbližších dňoch s inštaláciou ochranných plexiskiel vo všetkých 150 predajniach s cieľom posilniť ešte viac ochranu svojich zamestnancov a rovnako aj zákazníkov. "S týmto ochranným prvkom nebudú spojené žiadne obmedzenia pre jednu či druhú stranu," podčiarkla Kirchnerová.

"Vzhľadom na súčasnú situáciu sa snažíme hľadať ďalšie riešenia, ako by sme mohli viac ochrániť našich zamestnancov a zákazníkov. Preto sme sa rozhodli inštalovať ochranné plexisklá na našich pokladniciach vo všetkých 70 prevádzkach, ktoré zabráni priamemu kontaktu medzi pokladníkmi a zákazníkmi," informovala Lucia Langová, hovorkyňa Kauflandu.

"Zároveň zákazníkov upozorňujeme na to, aby nevstupovali do predajní bez použitia rúšok alebo iných vhodných alternatív prekrytia úst a nosa a odporúčame im používať aj rukavice. Vyzývame ich tiež, aby uprednostňovali bezhotovostné platenie a dodržiavali bezpečnú vzdialenosť 2 metre, o ktorej ich budú informovať aj nálepky na podlahe," dodala Langová.

Obchodníci a potravinári bojujú za jeden deň voľna

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), Potravinárska komora Slovenska (PKS), Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Zväz obchodu (ZO) SR si uvedomujú svoju dôležitú rolu pri zásobovaní ľudí na Slovensku potravinami a drogériou. Žiadajú preto krízový štáb štátu, aby boli všetky obchody zatvorené aspoň deň v týždni.

„Ubezpečujeme všetkých, že každý deň robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabezpečili tieto produkty pre všetkých. Avšak, aby sme dokázali túto službu verejnosti vykonávať aj naďalej, chceme spoločne apelovať na Ústredný krízový štáb SR, aby vymedzil jeden deň v týždni počas trvania mimoriadneho stavu na území Slovenskej republiky, keď by boli zatvorené všetky obchody vrátane predajní s potravinami a drogériou," spresnila Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

Zdôraznila, že potravinári, poľnohospodári a obchodníci pracujú pod obrovským tlakom od začiatku krízy. Pre okolnosti vyplývajúce z mimoriadneho stavu na Slovensku čelia nedostatku pracovníkov v prevádzkach. Pre obmedzenia na hraničných priechodoch sa tiež vyvíja veľký tlak na logistiku.

„V tejto mimoriadnej situácii patrí veľké poďakovanie všetkým našim zamestnancom, vďaka ktorým zabezpečujeme potraviny a drogériu pre ľudí na celom Slovensku. Podporujeme ich, ako vieme, a preto by sme im chceli dopriať deň oddychu. Pre zvýšený dopyt zo strany zákazníkov sú v práci vystavovaní veľkému tlaku," podčiarkla.

Jednotné opatrenie žiadajú obchodníci a agropotravinári od Ústredného krízového štábu SR preto, aby nevznikol chaos pri individuálnych rozhodnutiach dotknutých subjektov.

„Navyše zákon o ochrane hospodárskej súťaže nám nedovoľuje, aby sme sa vzájomne na tom dohodli. Zároveň chceme zdôrazniť, že toto opatrenie žiadame len na obdobie trvania mimoriadneho stavu na území Slovenskej republiky," upozornila.

„Chceme opätovne zákazníkov uistiť, že potravín je dostatok a nie je dôvod na žiadnu paniku. Opatrenie, ktoré požadujeme, vyplýva výhradne z našej snahy znížiť tlak na zamestnancov a logistiku. Toto opatrenie by pomohlo pri logistike a distribúcii a umožnilo by zamestnancom načerpať novú energiu," dodala v spoločnom stanovisku Holéciová.

Všetky obchodné reťazce zároveň žiadajú svojich zákazníkov, aby pri nakupovaní nosili ochranné pomôcky. Zdôrazňujú, že tak nechránia len seba, ale aj všetkých ľudí okolo seba, a hlavne zamestnancov predajní, ktorí sú v týchto dňoch vystavovaní veľkému zdravotnému riziku.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/mm, TASR, TV markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti