Slováci, ktorí prechodili svet a teraz pre koronavírus sedia doma: Ich slová hovoria za všetko

2603_Horna_Dolna_26_03_P20_St_20_30__12____Voyo.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Andrew Harnik

Rozprávali sme sa s viacerými slovenskými cestovateľmi.

Žijú cestovaním, no teraz musia sedieť doma. Rozumejú, že na celom svete je situácia veľmi vážna. Neradi by totiž zostali trčať v cudzine len preto, že niektorá z krajín sa rozhodla zrušiť lety alebo uzatvoriť svoje hranice.

Adam cestuje už niekoľko rokov a navštívil množstvo krajín. Naposledy sa vrátil z Bolívie a Peru a momentálne je už niekoľko dní v karanténe. Na ďalšiu cestu pre rôzne opatrenia štátov ani nepomyslí.

„Je príliš veľa premenných, ktoré sa veľmi ťažko odhadujú. Aerolinky podľa vlastného uváženia rušia lety, každá sa správa inak. Pri štátoch je to podobné, keďže opatrenia robia podľa individuálnych kalkulácií. Koordinované opatrenia ustúpili do úzadia," uviedol Adam príklady, prečo je dnes prakticky nemožné cestovať.

Skúsený cestovateľ ešte pripomína, že aj keby sa niekto náhodou dostal do cieľa svojej cesty, tak by toho veľa neuvidel.

„Aj keď sa človek už niekam dostane, napríklad ako som bol ja v Peru a v Bolívii, tak inštitúcie aj tak zatvárajú národné parky, pamiatky a dokonca aj celé mestá. Takže veľa možností k spoznávaniu krajiny naozaj nezostane," priblížil Adam.

Uvidíme, čo bude v máji

S Adamom súhlasí aj Daniela, ktorá viac ako dva roky, bez návratu na Slovensko, cestovala po celom svete. Teraz, ako sama hovorí, bohužiaľ, sedí doma.

„Niekde na opustenom kanadskom ostrove by trvalo aj dva týždne, kým by som sa o nejakom víruse dozvedela," myslí si Daniela.

Do sveta by teraz určite necestovala, keďže kamkoľvek je cestá zarúbaná a išlo by o zbytočný risk. „Nikam by som teraz nešla, aj keby sa dalo," odvetila s tým, že uvidí, aká bude situácia v máji.

Pred dvomi týždňami sa zo sveta, presnejšie z Portugalska, vrátila aj Michaela. Súhlasí s ostatnými cestovateľmi, že momentálne by odložila všetky cesty.

„Ja som mala šťastie, že som sa vrátila pred najväčšou panikou a obmedzeniami," doplnila.

Zároveň priznáva, že jej celosvetová pandémia zrušila viaceré plány. Konkrétne sa chcela ísť pozrieť do blízkeho Slovinska, ale aj na Maltu.

„Nie som taký optimista, aby som verila, že by sa situácia do Veľkej noci upokojila. Podľa mňa aj májové plány sa ešte budú odkladať," uzavrela.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti