Slovenské nemocnice majú málo krvi. Darcovia sa nemusia o bezpečnosť obávať

19 blaguss vodici grab.jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: TV Markíza

Prenos koronavírusu krvou zatiaľ vedci nepotvrdili.

Slovenské nemocnice majú málo krvi. Počet darcov pre pandémiu koronavírusu klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby. Pre darcov preto vymysleli bezpečnostné opatrenia.V nemocnici v Žiari nad Hronom potrebujú všetky krvné skupiny.

Darcovia sa podľa primárky hematológie nemusia o bezpečnosť obávať. Každému darcovi dajú rúško, ak nemá svoje. Pri vstupe si vydezinfikuje ruky a dostane aj jednorazove rukavice. Lekári dávajú pozor aj na to, aby sa darcovia nestretli zblízka. Prenos koronavírusu krvou zatiaľ vedci nepotvrdili. Napriek tomu nechávajú lekári z bezpečnostných dôvodov každú odobratú krv dva týždne v karanténe.

Ak by sa u darcu totiž počas dvoch týždňov prejavili aj príznaky nejakej choroby, lekári jeho krv nepoužijú. Krv potrebujú aj v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Pre nich túto službu zabezpečuje národná transfúzna stanica. Aj oni hovoria, že pre onkologických a hematologických pacientov neexistuje alternatívna liečba.

Aj preto je v týchto časoch darcovstvo veľmi dôležité. Napríklad v žiarskej nemocnici sa môžete na odber aj objednať na vopred dohodnutý čas.

Celé pondelkové Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ŽIAR NAD HRONOM/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme BB

Dôležité udalosti