Čína sa obáva druhej vlny nákazy. Počet nových prípadov sa zdvojnásobil

Biely dom
Zdroj: TASR/Chinatopix via AP

V utorok zaznamenali 78 nových prípadov, takmer všetky zo zahraničia.

Čínska centrálna provincia Chu-pej, kde sa minulý rok objavil smrtiaci koronavírus, zruší po dvoch mesiacoch cestovné obmedzenia. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Zdraví obyvatelia budú môcť odísť z provincie od stredy 25. marca. Mesto Wu-chan, epicentrum nákazy, zruší cestovné obmedzenia 8. apríla. Školy však zostanú v provincii Chu-pej zatvorené.

Čína oznámila zákaz vstupu do Wu-chanu a jeho opustenia 23. januára a v nasledujúcich dňoch rozšírila tento zákaz na väčšinu provincie.

Čínske úrady informovali v utorok o 78 nových prípadoch koronavírusu SARS-CoV-2 a štátne médiá varovali pred druhou vlnou nákazy. Prvý nový prípad za takmer týždeň hlásili tiež z Wu-chanu a tri ďalšie miestne nákazy z iných častí krajiny. Sedem ľudí ochoreniu COVID-19 podľahlo.

Úrady oznámili, že až v 74 z nových prípadov ide o zavlečenie nákazy koronavírusom zo zahraničia, čo je najvyšší počet od začiatku marca a takmer dvojnásobok počtu hláseného v pondelok. V Pekingu, kde štát sprísňuje reštriktívne opatrenia, zaznamenali zatiaľ rekordných 31 nových "importovaných" prípadov, dodáva agentúra Reuters.

V Južnej Kórei pribudlo 76 nových prípadov nákazy koronavírusom

Ďalších 76 prípadov nakazenia novým koronavírusom zaznamenali v Južnej Kórei, čím doterajší počet infikovaných v tejto krajine stúpol na 9 037. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC).

Koronavírusu, spôsobujúcemu ochorenie dýchacích ciest, podľahlo v Južnej Kórei zatiaľ celkovo 120 ľudí.

Zatiaľ 171 infekcií bolo spojených s ľuďmi, ktorí prišli do krajiny zo zahraničia. Úrady preto zintenzívnili hraničné kontroly v snahe zabrániť opätovnému prieniku vírusu do krajiny. Deje sa tak v čase, keď sa v Kórei počet prípadov infikovania znižuje, ale nákaza sa šíri v Európe, Severnej Amerike a v iných častiach sveta.

Južná Kórea informovala, že 19 z 1444 pasažierov, ktorí pricestovali v nedeľu z Európy, testovali pozitívne na prítomnosť koronavírusu. Išlo o prvé zistené prípady po tom, ako úrady začali testovať všetkých ľudí prichádzajúcich z tohto kontinentu.

Saudská Arábia obmedzila pohyb, SAE zrušila lety

Saudská Arábia nariadila v pondelok v obmedzenie pohybu a Spojené arabské emiráty od stredy zrušia dopravné lety. Tieto opatrenia prichádzajú po náraste počtu prípadov nakazení koronavírusom, píše agentúra Reuters.

Saudský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz nariadil na 21 dní od 19.00 večera do 06.00 h rána obmedzenie pohybu. Cieľom je spomaliť šírenie koronavírusu. Za porušenie tohto nariadenia hrozí pokuta do výšky 10 000 rialov (2455 eur). Opakovaní vinníci môžu byť na 20 dní uväznení.

Hovorca ministerstva vnútra na tlačovej konferencii oznámil, že pri vynucovaní nariadenia môže pomôcť armáda.

Spojené arabské emiráty (SAE) tento týždeň zastavia na dva týždne všetky dopravné a tranzitné lety. Letecká preprava tovaru bude pokračovať ako doteraz. Dubaj vyzval všetkých obyvateľov študujúcich alebo pracujúcich v zahraničí, aby sa do 48 hodín vrátili domov.

Podľa dostupných informácii SAE dosiaľ potvrdila 198 prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Saudská Arábia hlási 562 prípadov.

Výnimočný stav v Thajsku

Thajský premiér Prajut Čan-o-ča v utorok informoval, že jeho vláda schválila zavedenie výnimočného stavu, aby mohla zaviesť prísnejšie opatrenia v snahe dostať šírenie koronavírusu pod kontrolu.

Thajská vláda sa dohodla na svojom zasadaní zaviesť mesačný výnimočný stav, ktorý začne platiť vo štvrtok. Vláda tak bude mať právomoci, ktorými bežne nedisponuje.

Medzi ne patrí možné zavedenie zákazu vychádzania, cenzúra médií, rozháňanie zhromaždení a umožnenie rozmiestnenia vojakov.

V Thajsku v utorok potvrdili 106 nových prípadov nákazy spôsobujúcej ochorenie COVID-19, čím sa ich celkový počet v krajine zvýšil na 827. Štyri prípady sa týkali zdravotníckeho personálu. Tri osoby ochoreniu podľahli, celkovo doteraz zomreli štyria ľudia.

Irán má ďalších 122 obetí nákazy koronavírusom

Irán v pondelok potvrdil ďalších 122 prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil celkovo na 1934. Nakazených je viac takmer 25 000 osôb. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa iránskeho ministerstva zdravotníctva za posledných 24 hodín potvrdili nákazu koronavírusom u ďalších 1762 osôb, čím sa ich počet zvýšil na 24 811.

V Iráne sa prvý prípad nákazy novým druhom koronavírusu objavil 19. februára v meste Kom. Do konca marca zostávajú v krajine zatvorené školy. Mnohé štáty s Iránom prerušili dopravné spojenia.

Irán je jednou z najviac zasiahnutých krajín na svete. Najviac nakazených evidujú v hlavnom meste Teherán.

Indonézia potvrdila najvyšší denný nárast prípadov nákazy

Indonézia potvrdila v utorok 107 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o zatiaľ najvyšší denný nárast prípadov v tejto krajine juhovýchodnej Ázie. Informoval o tom predstaviteľ ministerstva zdravotníctva Achmad Yurianto, ktorého citovala agentúra Reuters.

V krajine podľahlo vírusu ďalších sedem ľudí. Hlavné mesto Indonézie Jakarta v pondelok vyhlásilo stav núdze na dva týždne. Jakarta takisto zavrela kiná, divadlá a iné zábavné podniky. Indonézska polícia dostala právo rozháňať verejné zhromaždenia. Vláda ľudí vyzvala, aby pracovali z domu.

Celkovo krajina hlási 686 prípadov nákazy a 55 úmrtí. Z choroby sa vyliečilo 30 nakazených.

Laos hlási prvé prípady nákazy koronavírusom

Laos zaznamenal prvé dva prípady nákazy novým druhom koronavírusu. Informovali o tom v utorok thajské médiá, ktoré citovali laoské ministerstvo zdravotníctva.

Ide o 28-ročného muža, ktorý pracoval v hoteli, a 36-ročnú turistickú sprievodkyňu v hlavnom meste tejto ázijskej krajiny Vientiane.

Obaja pacienti, ktorí sa momentálne liečia v nemocnici, cestovali do zahraničia a úzko spolupracovali s cudzincami.

PEKING/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti