Slovák žijúci v Taliansku: Policajti robia množstvo kontrol, nedisciplinovaným dávajú mastné pokuty

1_grohling_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP/Cecilia Fabiano

Prečítajte si, ako vyzerá v súčasnosti bežný život v najviac skúšanom európskom štáte.

Jozef žije so svojou snúbenicou v talianskom hlavnom meste takmer tri roky. Aj keď je na tom Rím ohľadom koronavírusu omnoho lepšie ako severné Taliansko, prísne kontroly sú v celej krajine. Spojili sme sa s ním, aby nám opísal, ako to v najviac skúšanom európskom štáte vyzerá.

Aké opatrenia momentálne platia v Taliansku?

Momentálne stále platí zákaz vychádzania von, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. To znamená, že človek môže ísť k lekárovi, za členom rodiny, ktorý je chorý a potrebuje pomoc, musí ísť do práce alebo na nákup potravín. Navyše, policajti robia dennodenne množstvo kontrol a rozdávajú aj mastné pokuty.

A potrebujete aj nejaké úradné potvrdenie, aby ste mohli opustiť svoje bydlisko?

Áno, existuje formulár, v ktorom je potrebné vyplniť základné údaje. Slúži na to, ak by vás niekto kontroloval, tak mu preukážete, že sa po meste len tak nepremávate.

Musia ľudia povinne nosiť ochranné pomôcky?

Rúška nie sú povinné, ale na úradoch, v lekárňach a obchodoch ich vyžadujú.

Spočiatku mali Taliani problém dodržiavať štátne nariadenia. Už sú disciplinovanejší?

Myslím si, že áno. Ľudia nosia rúška, dávajú si väčší pozor na seba a vtipné je, že častejšie chodia venčiť psov. Aj umelých, lebo aj to je jeden z prípadov, kedy môžete ísť von (smiech). Informovala o tom aj talianska verejnoprávna televízia.

Najhoršia situácia je na severe Talianska, vy žijete v Ríme, teda nie v epicentre nákazy. Hovoríte však, že sledujete aj talianske médiá. Ako koronavírus vnímajú ľudia práve v tomto ťažko skúšanom regióne?

Boja sa. Obávajú sa o svoje zdravie, o svoje rodiny, hlavne o tých starších. Hrozivo už len znejú správy, že práve v tejto oblasti zomrie denne na koronavírus 600 až 700 ľudí.

Ako je na tom talianske zdravotníctvo?

Čo som naposledy čítal, tak asi päťtisíc zdravotníkov má koronavírus. Každý deň preto civilná ochrana vyzýva lekárov po celej krajine, ktorí sú na dôchodku alebo vyštudovaných zdravotníkov, ktorí už v súčasnosti v zdravotníctve nepracujú, aby pomohli.

Na Slovensku je veľký problém s ochrannými pomôckami. Boria sa s týmto problémom aj v Taliansku?

Keď táto kríza vypukla, tak prišla obrovská humanitárna zásielka z Číny. A nedoniesli len materiálne vybavenie, ale poslali aj lekárov a expertov. Takže problém určite bol, ale neevidujeme to až tak, ako to je na Slovensku. Napríklad rúška boli veľmi dlho aj v lekárňach, teraz momentálne nie sú, ale vraj za týždeň by ich mali dostať. Veľký problém nebol ani s dezinfekčnými prostriedkami, lebo si ich sami lekárnici vyrábali.

Na Slovensku sa objavili aj informácie, že ľudí na severe Talianska vyberajú, koho dajú a koho nedajú na pľúcnu ventiláciu. Je to pravda?

Aj my sme zachytili tieto informácie, ale nevieme povedať, či to je alebo nie je pravda. Skutočnosťou však je, že nárast chorých bol za krátku dobu enormný a nemocnice to jednoducho nestíhali a neboli na to pripravené.

Spolu so snúbenicou máte len dvojmesačné dieťa. Ako sa chránite?

Stále chodí von len jeden z nás a vždy máme na sebe ochranné rukavice a rúško. Kontakt s okolím sa snažíme obmedziť na minimum. Momentálne chodíme len raz za týždeň na veľký nákup, keďže online donáška potravín kolabuje. Teraz tieto služby dokonca urobili len pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Koniec koncov, aj nás zaradili do rizikovej skupiny, keďže máme dieťa do jedného roka, ale donáška trvá aj niekoľko týždňov. Na druhej strane veľa iných vecí si vieme kúpiť cez internet, čo aj hojne využívame. Chcel by som ešte povedať, že v Taliansku funguje veľmi veľa malých obchodíkov s potravinami, preto nemusíme chodiť do supermarketov a tým pádom sa na jednom mieste nekoncentruje veľké množstvo ľudí.

Čo sa týka malej, tak ona je celý čas doma. Našťastie však máme terasu, kde aj ju vieme bez obáv zobrať na čerstvý vzduch. Pred pár dňami sme s ňou mali ísť na kontrolu kĺbov, ale aj to nám zrušili. S lekárkou však komunikujeme cez WhatsApp, a ak je problém, tak odfotíme a konzultujeme s ňou.

Môžete popísať, ako vyzerá váš denný režim?

Tým, že máme malé dieťa, tak náš denný režim sa točí okolo neho. Jediné, čo nám vypadlo z programu, je kočíkovanie. Ja inak pracujem z domu a snúbenica je na materskej a stará sa o malú. Nám to preto až tak výrazne do životov nezasiahlo. Keby sme nemali dieťa, tak by to bolo asi iné. Začal by som asi objednávať víno a degustovať (smiech).

Neuvažovali ste nad tým, že sa aspoň cez toto kritické obdobie vrátite na Slovensko?

Pred dvomi-tromi týždňami sme nad tým uvažovali. Museli by sme ísť autom. A keďže máme malé dieťa, tak by sme museli veľa stáť a ešte aj niekde prespať. Plus by sme po príchode na Slovensko museli zostať v izolácii, čo by bol tiež problém. Navyše, nemám pocit, že by v Taliansku a konkrétne v Ríme bol zdravotný systém na tom horšie ako na Slovensku. Skôr naopak. A pripomínam, že tu v hlavnom meste, to nie je s koronavírusom také zlé ako na severe.

Taliansko je asi dva týždne pred Slovenskom. Čo by ste odkázali domov?

Určite, aby dodržiavali opatrenia, lebo je to veľmi dôležité. Vidíme, čo sa udialo na severe Talianska, kde sa epidémia nepodchytila včas a určite nikto z nás nechce, aby sme niečo podobné prežili aj na Slovensku.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti