Koronavírus sa dostal aj na odľahlý ostrov v Tichom oceáne či do Líbye

Jana Kirschner
Zdroj: Shutterstock.com

Prvého nakazeného hlási Veľkonočný ostrov.

Prvý prípad nakazenia koronavírusom SARS-CoV-2 hlásia aj z Veľkonočného ostrova ležiaceho v Tichom oceáne, informovala v noci na stredu televízia CNN Chile.

Nakazeným je dospelý muž, ktorého stav je stabilizovaný. Ostrovné úrady sa teraz snažia vystopovať ľudí, s ktorými mohol byť nakazený muž v kontakte.

Veľkonočný ostrov leží vo východnej časti Polynézie na juhu Tichého oceánu a spravuje ho Čile. Je považovaný za najodľahlejší obývaný ostrov na svete. Jeho najbližší obývaný susedný ostrov, Pitcairn, je vzdialený 2075 kilometrov. Vzdialenosť od pobrežia Južnej Ameriky je asi 3600 kilometrov. Na ostrove žije približne 6100 ľudí.

Čína hlási 47 privezených nových prípadov nákazy koronavírusom

V Číne zaznamenali za posledných 24 hodín 47 nových prípadov ochorenia COVID-19, vo všetkých prípadoch išlo o nedávno "privezené" nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zo zahraničia. Informovala o tom v stredu čínska Národná zdravotnícka komisia s tým, že štyri ďalšie osoby nákaze podľahli.

Žiadne nové prípady nákazy nehlásili zo stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, odkiaľ sa koronavírus od konca minulého roka rozšíril do celého sveta.

Zdraví obyvatelia už môžu od utorkovej polnoci odísť z tejto provincie. Mesto Wu-chan zruší cestovné obmedzenia 8. apríla. Školy však zostanú v provincii Chu-pej zatvorené.

Štátne médiá varovali v súvislosti s prípadmi zavlečenia infekcií zo zahraničia pred druhou vlnou nákazy. V krajine doteraz hlásili celkovo 474 "privezených" prípadov nákazy, väčšinou ide o Číňanov vracajúcich sa domov, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Od stredy musia všetky osoby prichádzajúce do hlavného mesta Peking zo zahraničia podstúpiť test na ochorenie COVID-19 a ísť do karantény. Aj tí, ktorí prišli do Pekingu v minulých dvoch týždňoch, sa budú musieť nechať povinne testovať.

V Číne doposiaľ zaznamenali 81 200 prípadov ochorenia COVID-19 a 3281 úmrtí. Počet nových prípadov nákazy však v minulých týždňoch rapídne poklesol.

Irán: Počet obetí Covidu-19 presiahol 2000; nakazených je 27 017 osôb

Irán v stredu potvrdil ďalších 143 prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil celkovo na 2077. Nakazených je vyše 27 000 osôb. Informovala o tom agentúra AFP.

V Iráne sa prvý prípad nákazy novým druhom koronavírusu objavil 19. februára v meste Kom. Do konca marca zostávajú v krajine zatvorené školy. Mnohé štáty s Iránom prerušili dopravné spojenia.

Irán je jednou z najviac zasiahnutých krajín na svete. Najviac nakazených evidujú v hlavnom meste Teherán.

Južná Kórea má 100 nových prípadov nákazy koronavírusom

Južná Kórea potvrdila v stredu 100 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím ich počet stúpol na 9137. Nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo za posledných 24 hodín šesť ľudí, čím sa počet úmrtí na toto ochorenie zvýšil na 126. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Zo 100 nových prípadov nákazy v Južnej Kórei sa až 34 osôb infikovalo v zahraničí a prítomnosť SARS-CoV-2 u nich bola zistená po návrate do vlasti.

Prvé úmrtie na respiračné ochorenie spôsobované novým koronavírusom hlásili z Južnej Kórey pred mesiacom. Väčšinu z doterajších obetí tvoria starší pacienti trpiaci aj inými ochoreniami.

Juhoafrická republika potvrdila 155 nových prípadov nákazy koronavírusom

Juhoafrická republika (JAR) potvrdila v stredu 155 nových prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ministra zdravotníctva Zweliho Mkhizeho.

Celkovo je v Juhoafrickej republike 709 potvrdených prípadov. V dôsledku nákazy dosiaľ v krajine nikto nezomrel.

Počet nakazených v JAR sa za posledných desať dní zvýšil viac ako desaťnásobne, zo 61 na 709. Od štvrtka bude v krajine platiť trojtýždňový zákaz vychádzania.

Tokio sa v Japonsku stalo ohniskom nákazy SARS-CoV-2

Japonské hlavné mesto Tokio sa stalo epicentrom nákazy koronavírusu SARS-CoV-2 v krajine. Za jediný deň zaznamenalo rekordne vysoký počet nových prípadov, čím dosiahlo najvyšší počet nakazených než ktorýkoľvek iný región. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na spravodajstvo verejnoprávnej televízie NHK.

Tokio zaznamenalo v utorok 17 nových prípadov, čím sa celkový počet nakazených osôb zvýšil na 171 - ide o najvyšší počet spomedzi 47 prefektúr Japonska.

Hlavné mesto tak predstihlo najsevernejší japonský ostrov Hokkaido, ktorý eviduje 163 prípadov a kde sa medzitým skončil miestny stav núdze vyhlásený v súvislosti so šírením vírusu.

Japonsko má doposiaľ 1214 prípadov nákazy, ochoreniu COVID-19 už podľahlo 43 ľudí, uvádza NHK. To nezahŕňa 712 prípadov z výletnej lode Diamond Princess, ktorá bola vo februári neďaleko Tokia v karanténe.

Prvý prípad nakazenia koronavírusom hlási aj Líbya

Prvý prípad nakazenia novým druhom koronavírusu oznámila aj Líbya. Informovala o tom v stredu agentúra AFP, ktorá dodala, že tento fakt je osobitným zdrojom obáv v tejto severoafrickej krajine, keďže občianska vojna tam vážne narušila systém verejného zdravotníctva.

Líbya sa zmieta v chaose od zvrhnutia dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 a panuje v nej dvojvládie - časť krajiny má pod kontrolou vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise a druhú časť ovládajú sily lojálne poľnému maršalovi Chalífovi Haftarovi.

Minister zdravotníctva vo vláde národnej jednoty, uznanej aj Organizáciou Spojených národov, v noci na stredu oznámil "prvú kontamináciu koronavírusom v Líbyi", pričom neuviedol bližšie podrobnosti. Dodal len, že pokiaľ ide o liečbu, boli prijaté potrebné opatrenia.

V Pakistane evidujú 1000 prípadov nákazy koronavírusom

V Pakistane zaznamenali doposiaľ 1000 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na miestne ministerstvo zdravotníctva.

Za posledných 12 hodín zaevidovali približne 100 nových prípadov.

Prvú nákazu koronavírusom hlásili v Pakistane 26. februára a doteraz jej podľahlo najmenej sedem ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v krajine je viac ako 7000 podozrivých prípadov nákazy a vláda prijíma všetky potrebné kroky v boji so šírením koronavírusu.

Úrady rozhodli, že od 26. marca do 2. apríla budú pozastavené všetky vnútroštátne letové operácie s výnimkou nákladných a špeciálnych letov. V krajine už predtým pozastavili medzinárodné lety - toto opatrenie má platiť do 4. apríla.

Vláda v Islamabade preventívne uzavrela hranice s Afganistanom a Iránom a do konca marca zrušila vyučovanie v školách.

V Mali zaznamenali prvé prípady nákazy novým koronavírusom

Mali má prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Vláda tohto západoafrického štátu potvrdila nákazu u dvoch Malijčanov, ktorí sa v polovici marca vrátili z Francúzska. Infikované osoby sa podrobujú liečbe.

Vláda vo vyhlásení dodala, že ľudia by mali "zostať pokojní a prísne rešpektovať odporúčané preventívne opatrenia".

Existujú obavy, že Mali patrí medzi zvlášť ohrozené africké krajiny z hľadiska infekčných respiračných ochorení, keďže riziko šírenia nákazy tam zvyšuje pretrvávajúci konflikt.

SANTIAGO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti