Vládny špeciál priviezol 100-tisíc nových respirátorov, informoval Matovič

Zuzana Kraváriková
Zdroj: TASR

Premiér hovoril o aktuálnej situácii ohľadne koronavírusu.

Premiér Igor Matovič na tlačovom brífingu informoval o nových prípadoch nákazy koronavírusom, ktoré na Slovensku pribudli za utorok.

Zároveň uviedol, že Slovensko obdržalo v stredu 100-tisíc FFP3 respirátorov. Vládny špeciál ich doviezol z Turecka. Ochranná pomôcka je určená pre zdravotné sestry a lekárov, ktorí sú v prvej línii v boji proti novému koronavírusu.

Ako doplnil minister vnútra Roman Mikulec, pôvodne ich mala doviezť súkromná spoločnosť, nastali však problémy s preclievaním. "Napokon sme v utorok rozhodli o vyslaní letky ministerstva vnútra, ktorá materiál v stredu ráno priviezla," dodal.

Materiál bude podľa Matoviča okamžite distribuovaný z centrálneho skladu v Slovenskej Ľupči. "V najbližších hodinách sa dostane k zdravotníkom po celom Slovensku," dodal.

Krízový štáb doplní aj Pollák

Pred stredajším rokovaním vlády Matovič informoval aj o tom, že permanentný krízový štáb doplní bývalý vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák.

"Spolu s ďalším človekom sa bude špeciálne venovať situácii, predikcii a rizikám v prostredí marginalizovaných rómskych komunít," uviedol o hlavnom zábere činnosti Polláka v štábe Matovič.

Priznal, že bez vyvolávania paniky a vzbudzovania dojmu o nevyhnutnosti použitia príslušníkov bezpečnostných síl, bude musieť štát v prostredí rómskych osád prijať opatrenia na zabezpečenie hygienických štandardov, ktoré by minimalizovali riziká prenosu nákazy v tomto prostredí aj mimo neho.

Okrem Polláka sú členmi permanentného krízového štábu aj odborník na biochémiu Robert Mistrík, expert na telekomunikačné technológie a IT Peter Škodný, odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

"Je to poradný orgán premiéra, po formálnej stránke predpokladám, že bude mať podobu sekretariátu ústredného krízového štábu," dodal Matovič o permanentnom krízovom štábe.

Raši: Matovič by sa mal prestať chváliť cudzím perím

Poslanec parlamentu za stranu Smer Richard Raši na sociálnej sieti v reakcii na dodávku respirátorov FFP3 z Turecka napísal, že premiér Matovič by sa mal prestať chvíliť cudzím perím. Podľa poslanca dovezenie respirátorov vybavovala ešte vláda Petra Pellegriniho.

"V politike som už zažil všeličo, ale to, čo predviedol Igor Matovič dnes, je hanba," poznamenal Raši.

Myslí si tiež, že Matovič by mal začať robiť niečo pre Slovensko. "Nie sledovať občanov, kto s kým telefonuje, robte niečo reálne, čo nás ochráni pred nákazou a nepoloží našu ekonomiku," uviedol.

Raši tiež podotkol, že nový premiér za privezenie potrebných respirátorov nevie ani poďakovať. "Aj Boris Kollár vie byť vo svojich politických vyjadreniach tvrdý, ale vážim si na ňom, že vie poďakovať aj politickým oponentom a oceniť ich prácu. Igor Matovič je však iný. Fakty a dojmy sa evidentne pletú," dodal Raši.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti