Prvý prípad na svete: Pacient bol infikovaný dvomi kmeňmi koronavírusu naraz

Koronavírus v Španielsku
Koronavírus v Španielsku Zdroj: TASR/AP

S týmito informáciami prišli vedci z Islandu.

Na Islande potvrdili koronavírus pacientovi, pri ktorom zistili, že mal v tele až dva kmene tejto nákazy naraz, uviedol miestny portál grapevine.is.

Prvý kmeň je pôvodný nový koronavírus a ten druhý je jeho mutácia. Vedci predpokladajú, že ide o prvý podobný prípad duálnej infekcie na svete.

Odborníci ďalej uviedli, že druhý zmutovaný kmeň koronavírusu je zrejme škodlivejší a infekčnejší. Obávajú sa, že ak koronavírus bude naďalej mutovať, bude sa šíriť stále rýchlejšie.

Islandskí vedci zozbierali niekoľko genetických sekvencií nájdených vo vzorkách COVID-19. Zistili tak, že vírus na Island priviezli z viacerých oblastí. Hlavným pôvodom infekcií sú krajiny ako Taliansko, Rakúsko a Británia.

Predpokladá sa, že na Islande je v súčasnosti nakazené jedno percento obyvateľov. Pozitívne testy na koronavírus má 648 ľudí, dvaja pacienti chorobe podľahli.

Na celom svete sa doteraz nakazilo cez 428-tisíc ľudí, zomrelo vyše 19-tisíc pacientov. Vyliečilo sa už takmer 110-tisíc ľudí. Aktuálne údaje sa stále menia a môžete ich sledovať na stránke worldometers.info.

REYKJAVÍK/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti