Už druhý štát v Európe predbehol Čínu v počte úmrtí na koronavírus

1_matovic_NOVZ_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Španielsko má už vyše 47-tisíc nakazených ľudí, dnes pribudlo vyše 5500 pacientov.

Španielsko potvrdilo v stredu už celkovo 3434 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom, čo je viac ako v Číne. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie vlády.

Za uplynulých 24 hodín Španielsko zaznamenalo 738 nových úmrtí. Počet prípadov nakazení vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa v krajine zvýšil na vyše 47-tisíc. Z ochorenia sa dosiaľ vyliečilo viac ako 5000 ľudí, doplnilo španielske ministerstvo zdravotníctva.

Čína doposiaľ eviduje oficiálne 3285 úmrtí, najviac - 6820 - obetí si ochorenie COVID-19 vyžiadalo v Taliansku.

Opatrenia v Španielsku

V Španielsku platí od 14. marca 15-dňová karanténa, ktorú môže parlament predĺžiť. Napriek tomuto opatrenia počet mŕtvych aj nakazených každodenne rastie. Úrady varovali, že tento týždeň je obzvlášť zlý.

"Blížime sa k vrcholu (epidémie)," poznamenal koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón. Ministerstvo dúfa, že o niekoľko dní bude jasné, aký efekt má na šírenie vírusu zákaz vychádzania.

Väčšina prípadov je podľa údajov ministerstva zdravotníctva evidovaná v Madride a okolí. Tamojšie úrady preto rozhodli, že na prepravu chorých sa začnú používať linkové autobusy.

Nemocnice sú v dôsledku epidémie na pokraji kolapsu. Armáda v Madride z toto dôvodu zriadila poľnú nemocnicu vo výstavnom centre s kapacitou 1500 lôžok. Zahltené sú takisto pohrebné služby. Dočasnú márnicu Madrid zriadil na mestskom klzisku.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti