V Bratislave pristálo lietadlo so zdravotnými pomôckami, ktoré objednal ešte Kajetán Kičura

Odstavený vozeň v Tornali.
Zdroj: TV Markíza

Okrem iného obsahuje aj viac ako 10 miliónov kusov rúšok.

Ďalšie tony zdravotníckeho materiálu. Na Bratislavskom letisku vo štvrtok pristáli dve lietadlá s respirátormi a rúškami. Najmä respirátory s filtrom nutne potrebujú záchranári a lekári.

Štát ich bude distribuovať prioritne do nemocníc, ktoré liečia pacientov s koronavírusom. Premiér Igor Matovič kritizuje, že ochranné pomôcky predošlá vláda nakupovala predražene a nesystémovo.

Jedno z najväčších nákladných lietadiel na svete pristálo na bratislavskom letisku krátko po pol tretej popoludní. Ide o prvú veľkú dodávku zdravotníckeho materiálu z Číny, ktorú si objednala cez súkromné firmy správa štátnych hmotných rezerv, celkovo zazmluvnila tovar za vyše 45 miliónov eur.

 


Na palube lietadla sa nachádzalo takmer 50 ton zdravotníckeho materiálu. Konkrétne ide o 10 miliónov jednorázových rúšok, súčasťou dodávky sú aj chirurgické rukavice a ochranné obleky. Materiál si prišli na bratislavské letisko prevziať armádne tatrovky. Tie postupne nasúvali priamo na palubu lietadla, s prekladaním tovaru pomáhali vojaci.

Ďalšia dodávka zdravotníckych pomôcok má prísť vo štvrtok a piatok i v priebehu budúceho týždňa. Štátne rezervy objednali dokopy takmer 40 miliónov jednorazových rúšok. Materiál zháňa aj rezort vnútra, po rúškach vo štvrtok nadránom doviezol vládny špeciál z Turecka 100 tisíc respirátorov, ktoré sú aktuálne extrémne nedostatkovým tovarom.

Premiér Igor Matovič skritizoval nákupy Pellegriniho vlády. Tvrdí, že jednak štátne hmotné rezervy za vedenia Kajetána Kičuru, no aj ministerstvo vnútra popodpisovali zmluvy na rúška či respirátory za výrazne premrštené ceny. Navyše nakúpili aj rýchlotesty, ktoré sa nedajú použiť.

Samotné firmy, ktoré materiál štátu dodávajú, odmietajú, že by ho ponúkali za premrštené ceny, keďže o tento typ tovaru je aktuálne obrovský záujem všade vo svete.

Všetky dodávky ochranných pomôcok smerujú do štátnych skladov v Slovenskej Ľupči. Odtiaľ sa bude postupne distribuovať jednotlivým zložkám. Ochranné prostriedky vyššieho typu pôjdu prednostne tým, ktorí prichádzajú do styku s nakazenými pacientmi.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

BRATISLAVA/mm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti