Pozor na kupovanú zeleninu a ovocie! Vírus prežíva na ich povrchu

Doma by ste každý jeden kus mali poriadne umyť horúcou vodou a mydlom.

Ovocie a zelenina v supermarketoch ide z rúk do rúk. Toto oddelenie tak patrí k vysoko rizikovým miestam pre nákazu novým koronavírusom, tvrdí špecialista na infekcie Timothy Newsome z austrálskej univerzity.

Vírus SARS-CoV-2 môže bez problémov prežívať na povrchu ovocia aj zeleniny, píše portál Daily Mail. Najlepšou obranou pred nákazou je tak každý jeden kus ovocia a zeleniny poumývať horúcou vodou a mydlom.

„Musíme počítať s tým, že každý jeden povrch je potenciálne znečistený a rovnako ako u iných povrchov, aj tu existuje riziko," uviedol Newsome. Nie je to ale také vysoké riziko ako nákaza z človeka na človeka. Je ale dôležité mať to na pamäti pri každom nákupe.

Pred tým, ako sa potraviny dostanú do supermarketov, manipuluje s nimi mnoho ľudí. Problémom tiež je aj to, že mnoho nakupujúcich si ovocie a zeleninu vyberajú a jednotlivé kusy vracajú späť. V prípade, že nemajú ochranné rukavice, existuje možnosť prenosu vírusu.

Nemali by sme sa spoliehať iba na tepelnú úpravu. Okamžite po príchode domov dezinfikujte svoje ruky, ale aj ovocie a zeleninu, prípade povrchy ďalších potravín. Okrem mydla a vody môžete použiť roztok kyseliny citrónovej alebo octový roztok. Následne ovocie a zeleninu vysušiť.

V súčasnosti je na svete nekazených vyše 470-tisíc ľudí. Zomrelo viac ako 21-tisíc pacientov, vyliečilo sa takmer 115-tisíc ľudí. Podrobné údaje môžete sledovať na stránke worldometers.info.

CANBERRA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.