Rakúsko hlási už 6 000 nakazených

Príprava vzoriek na testovanie koronavírusu.
Zdroj: TASR/AP

V krajine na ochorenie zomrelo 42 ľudí.

Rakúsko eviduje v súvislosti s koronavírusovou pandémiou už 42 úmrtí. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober to povedal vo štvrtok dopoludnia na tlačovej konferencii, kde taktiež oznámil aktualizovaný počet známych prípadov nakazenia, informovala tlačová agentúra APA.

Nový druh koronavírusu sa podľa týchto údajov potvrdil na území Rakúskej republiky dosiaľ u 6001 osôb, pričom za posledný deň bol zaznamenaný pomerný nárast o 13,6 percenta. Ide o nižšiu mieru ako v predošlé dni, podľa Anschobera však ide o číslo s malou výpovednou hodnotou. Zopakoval, že cieľom je naďalej dostať sa do "jednocifernej oblasti".

Podľa ministra je vo všeobecnosti snaha neprekračovať v súčasnej situácii kapacity nemocníc. Presne to sa totiž nepodarilo v postihnutých častiach Španielska a Talianska. Za silnú stránku rakúskej stratégie označil to, že veľmi veľa pacientov môže zostať doma.

Najnovšie je v Rakúsku v súvislosti s novým koronavírusom hospitalizovaných 547 osôb, z toho 96 na oddeleniach intenzívnej starostlivosti. Pri 87 percentách nakazených má ochorenie spôsobované koronavírusom len veľmi mierny priebeh.

Rakúska vláda ohlásila už skôr tento týždeň zámer výrazne rozšíriť možnosti testovania ľudí na nový koronavírus, pričom sa chce zamerať na tzv. rýchlotesty. Zintenzívňuje sa aj testovanie pracovníkov nemocníc, kde sú uplatňované "ochranné koncepty" a darí sa zabezpečiť dodávky ochranných prostriedkov, informoval vo štvrtok Anschober.

Na Ukrajine potvrdili 156 prípadov koronavírusu, päť ľudí zomrelo

Na Ukrajine potvrdili dosiaľ 156 prípadov infekcie koronavírusom, z toho päť smrteľných. Jeden pacient sa uzdravil. Podľa agentúry UNIAN o tom vo štvrtok informovalo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Počet nových potvrdených prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, stúpol podľa rezortu za posledných 24 hodín o 43.

Kabinet ministrov Ukrajiny v stredu rozhodol o zavedení "režimu mimoriadnej situácie" na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Vo Švajčiarsku sa koronavírusom nakazilo už vyše 10 000 ľudí

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom dosiahol vo Švajčiarsku vo štvrtok 10 714. V krajine zaznamenali doteraz 161 úmrtí na COVID-19, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na úrad pre zdravotníctvo (BAG).

Od stredy sa počet infikovaných zvýšil o 949 a pribudlo aj 58 úmrtí.

Doteraz bolo vo Švajčiarsku podľa portálu 20min.ch vykonaných okolo 91 400 testov a k štvrtkovému popoludniu bol výsledok pozitívny pre 14 percent testovaných osôb.

Najvyšší počet infekcií na 100 000 obyvateľov majú kantóny Ticino (392,8), Vaud (294,2), Bazilej-mesto (292,1) a Ženeva (205,4).

Holandsko hlási ďalších 78 mŕtvych a 1019 nakazených

Počet ľudí, ktorí sa v Holandsku nakazili novým koronavírusom, stúpol za uplynulých 24 hodín o 1019 (16 percent) na 7431. Informovala o tom vo štvrtok stránka verejnoprávneho rozhlasu NOS s odvolaním sa na údaje Národného inštitútu pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM).

Za toto obdobie pribudlo aj 78 nových úmrtí na chorobu COVID-19 alebo komplikácie s ňou spojené, ktorú vírus spôsobuje; mŕtvych je tak celkovo 434.

Väčšina zosnulých je vo veku 80 - 84 rokov.

Vo Švédsku zaznamenali ďalších 18 úmrtí súvisiacich s koronavírusom

Vo Švédsku zaznamenali nárast počtu úmrtí súvisiacich s koronavírusom, ktoré by mohli zmeniť značne uvoľnený prístup, v rámci ktorého zostávajú v krajine otvorené základné školy, reštaurácie a bary. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Podľa zdravotníckych úradov pribudlo vo Švédsku od stredy 18 úmrtí, čím sa ich celkový počet zvýšil na 62. V krajine s desiatimi miliónmi obyvateľov testovali doteraz pozitívne 2 510 ľudí, 176 osôb je na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Šéf štokholmských zdravotných služieb Björn Eriksson uviedol, že "nad nami je búrka". Vyjadril sa tak niekoľko hodín po tom, ako Anders Tegnell zo švédskeho Úradu verejného zdravotníctva konštatoval, že situácia je "stabilná".

VIEDEŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.