Nie všetci pozitívni na koronavírus ležia v nemocnici. Odborník radí, ako sa liečiť doma

Donald Trump koncom februára označil koronavírus za hoax..
Zdroj: shutterstock.com/Tero Vesalainen

Na COVID-19 nezaberajú ani antibiotiká. Základ je chorobu vyležať a vypotiť.

Na Slovensku máme potvrdených 226 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nie všetci sa liečia v nemocnici. Pri slabších príznakoch môžu pacienti ostať aj doma. Vakcínu ani liek na koronavírus stále nemáme a jedinou našou zbraňou je prísna hygiena.

Farmaceut Viktor Čaniga zo siete lekární Dr.Max hovorí, že na ochorenie neúčinkujú antibiotiká a ľudia si musia vystačiť s liekmi dostupnými v lekárni. Ak sa liečite doma, základ je chorobu „vypotiť" v posteli a piť veľa tekutín.

Aký priebeh by mala mať liečba?

Keďže COVID-19 je vírusové ochorenie, neúčinkujú naň antibiotiká a momentálne nie je dostupný ani žiadny liek, ktorý by dokázal s pôvodcom ochorenia účinne bojovať. Liečba je teda symptomatická a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Pri silných bolestiach, neproduktívnom vyčerpávajúcom kašli či horúčkach nad 38, 5 °C je vhodné použiť lieky dostupné v lekárňach. Odporúča sa tiež prijímať dostatok tekutín, ideálne horúcich čajov, ale aj výživných ovocných štiav. Nemali by sme zabúdať ani na pravidelný prísun vitamínov a minerálov. Telo bojujúce s infekciou, aj keď len s ľahkým priebehom, tiež veľmi ocení dostatok odpočinku a možnosť sa poriadne „vypotiť" doma v posteli.

Máme teda len mierniť príznaky ochorenia?

Áno a na to môžeme použiť voľne predajné prípravky proti bolesti a horúčke dostupné v lekárňach. Je však dobré mať na pamäti, že zvýšená telesná teplota a zápalový proces sú veľmi dôležité pre správnu funkciu imunitného systému, ktorý zabezpečuje ochranu pred vírusom a tvorbu protilátok. Z tohto hľadiska sú vhodnejšie lieky s obsahom paracetamolu (v dávke maximálne 4000 mg denne u dospelého), ktorý oproti ibuprofénu a kyseline acetylsalycylovej nepôsobí protizápalovo.

Vysoké horúčky je možné znižovať aj pomocou studených obkladov, zábalov či vlažnej sprchy. Na utlmenie suchého neproduktívneho kašľa možno použiť kvapky, sirupy či tablety proti kašľu voľne dostupné v lekárňach. V prípade vlhkého kašľa možno užiť tzv. mukolytiká na uvoľnenie hlienov v kombinácii s prieduškovými čajmi. V prípade koronavírusovej infekcie boli zaznamenané aj bolesti hrdla. V tomto prípade môžeme použiť pastilky a spreje s dezinfekčným, protizápalovým a lokálne znecitlivejúcim účinkom. Je dôležité mať na pamäti pravidelné dopĺňanie vitamínov C a D, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému.

Ak teda zistíme, že máme chorobu, mali by ľudia ísť sami od seba do karanténneho centra?

V záujme ochrany verejného zdravia je bytostne dôležité, aby sme k situácii pristupovali zodpovedne. Preto môžu odborníci len a len odporúčať, aby každý, kto v súčasnosti zaznamená zhoršenie zdravotného stavu a pociťuje príznaky, ako sú zvýšená teplota, ťažkosti s dýchaním, kašeľ, únava, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy a hrdla, jednoznačne ostal v domácej izolácii a sledoval svoj zdravotný stav. Svojho ošetrujúceho lekára by mal preto pacient pri podozrení na infekciu novým koronavírusom kontaktovať výhradne telefonicky. Lekár následne určí ďalší postup. Napriek tomu, že doposiaľ nie je zaznamenaná častá infekcia detí mladších ako deväť rokov, nesmieme zabúdať ani na našich najmenších.

Ak má niekto malé deti a nemá ich kde dať, resp. je to osamelá matka, ako ich chrániť a čo má robiť?

Ak ste rodičom, bezpečnosť vášho dieťaťa by mala byť na prvom mieste. Hoci sa zdá, že tento vírus nie je pre deti nebezpečný, je dôležité vašich potomkov primerane chrániť. Neodporúčame rodičom brať deti na miesta s veľkým počtom ľudí, akými sú napríklad veľké potravinové reťazce. Taktiež odporúčame zvážiť návštevu prostredia, kde je vyššia miera infekčnosti, akým je napríklad budova polikliniky alebo lekárne. Sú situácie, kedy je nevyhnutné opustiť s dieťaťom brány vášho domova. Vtedy ho nezabúdajte chrániť rúškom.

Vzhľadom na veľkosť rúška, ktorá nemusí sedieť na detskú tvár a nezvyklou situáciou pre dieťa, postačí prekryť nos a ústa obyčajným šálom. Ideálne je ušiť dieťaťu rúško z troch vrstiev bavlnenej látky, ktoré sa bude dať dieťaťu zaviazať a nebude mu padať a ani ho nijako obmedzovať či znervózňovať. Ideálne je deťom vysvetliť, že nesmú len tak hocičo chytať a dávať si prsty do úst. Všeobecne platí, že milé a vtipné veku primerané vysvetlenie na dieťa zaberá lepšie ako zbytočné strašenie. Preventívne je však dobré nasadiť deťom rukavice, prípadne mať po ruke v kabelke dezinfekčný gél.

Čomu by sa mali ľudia vyvarovať, aby predišli ochoreniu?

Najdôležitejšia je disciplína a dôsledné dodržiavanie telesnej hygieny. Mali by sme si dávať pozor na dotyky nosa, úst a očí neumytými rukami. Pri kašlaní alebo kýchaní by sme si mali zakryť ústa a nos ideálne papierovou vreckovou, ktorú následne vyhodíme. V prípade, že nemáme po ruke vreckovku, najbezpečnejšie je kašlať do lakťovej jamky. Oblečenie sa odporúča prať pravidelne a pri vysokej teplote minimálne na 60°. Častejšie by sme si mali umývať ruky mydlom a teplou vodou, najmenej po dobu 20 sekúnd. Počas vykonávania dezinfekcie povrchov (stolov, kľučiek, sanity) prípravkami s obsahom chlóru prípadne alkoholu (nad 60 percent).

Je potrebné myslieť na to, že je efektívnejšie dezinfekciu nastriekať, nechať pár minút pôsobiť a až následne zotrieť. Ak pociťujeme akékoľvek zdravotné ťažkosti, mali by sme sa prednostne zdržiavať vo svojej izbe, mimo dosahu ostatných ľudí v domácnosti. Kúpeľňu a WC by sme mali častejšie dezinfikovať, ideálne po každom použití. Obzvlášť opatrní by sme, samozrejme, mali byť v prítomnosti starších a chorých ľudí a v blízkosti tehotných žien. Nie je pritom smerodajné, či cítime alebo necítime príznaky. U väčšiny mladých a zdravých ľudí prebieha infekcia takmer bezpríznakovo, napriek tomu môžu byť jej prenášačmi. Apeluje sa aj na obmedzenie kontaktu s domácimi zvieratami, keďže zatiaľ nemáme o prenose vírusu na zvieratá dostatok informácií. Napriek dôslednému dodržiavaniu hygienických pravidiel však, žiaľ, stále existuje šanca nákazy.

BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.