Z „hoaxu“ sa stal vážny problém. USA hlásia v súvislosti s koronavírusom smutné rekordy

Koronavírus v Španielsku
Koronavírus v Španielsku Zdroj: YouTube/France 24

Prezident Trump urobil názorovú otočku o 180 stupňov. Najskôr nazval vírus hoaxom, teraz už tvrdí, že o pandémii vedel dávno.

Spojené štáty v stredu zaznamenali najvyšší denný nárast počtu nových prípadov nákazy (13 355) koronavírusom a zároveň aj najviac obetí (247) od začiatku epidémie.

Vyšší nárast prípadov za jeden deň doteraz mala iba Čína počas kulminácie epidémie (12. február 14 108).

Celkový počet potvrdených prípadovv USA (68 572) je tretí najvyšší na svete - po Číne a Taliansku a počet úmrtí prekročil tisícku (1031). Píše o tom portál New York Post s odvolaním sa na Univerzitu Johna Hopkinsa.

Smrtnosť, teda ukazovateľ, udávajúci podiel obetí zo všetkých infikovaných koronavírusom, dosahuje momentálne 1,38 percenta.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Takmer polovica nakazených je v štáte New York

Najhoršia situácia je v štáte New York, kde zaznamenali takmer polovicu z celkového počtu nakazených v krajine. Najviac trpí metropola New York, kde na COVID-19 iba v stredu zomrelo 81 ľudí.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo v stredu na tlačovom brífingu informoval, že počet nakazených v tomto najhoršie zasiahnutom štáte USA dosiahol 33-tisíc. Dvanásť percent ľudí s pozitívnym testom na koronavírus je hospitalizovaných.

Zdroj: TASR/Evan Agostini/Invision/AP

Cuomo varoval, že môže dôjsť aj k zatvoreniu parkov, detských ihrísk a ulíc, ak budú obyvatelia New Yorku naďalej ignorovať výzvy na samokaranténu.

Obyvatelia New Yorku by samali pripraviť na to, že polovica z nich sa nakazí koronavírusom. V stredu to povedal starosta mesta Bill de Blasio.


Trump urobil názorovú otočku o 180 stupňov

Bývalý viceprezident USA Joe Biden v stredu kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho prístup k pandémii koronavírusu. Trump podľa neho "týždne zľahčoval závažnosť tejto krízy".

"Dôsledkom toho nás tento vírus zasiahne silnejšie, než by nás možno mohol zasiahnuť a bude nám trvať dlhšie, kým sa z toho dostaneme," povedal Biden. Trumpa kritizoval aj za to, že s oneskorením mobilizoval americké firmy, aby poskytli pomoc čo sa týka medicínskych zásob a personálu.

Donald Trump najskôr nazval vírus hoaxom z dielne demokratov a tvrdil, že v apríli už bude po všetkom. Teraz už hovorí, že o pandémii vedel dávno. „Celý čas som vedel, že je to reálna hrozba, je to reálne, toto je pandémia. Vedel som, že je to pandémia oveľa skôr, ako sa to začalo označovať za pandémiu. Myslím si, že môj postoj sa nezmenil, aj keď niektorí ľudia hovoria, že to tak nie je,"

Ako sa vyvíjal Trumpov prístup ku koronavírusu:

Senát schválil dva bilióny dolárov pre ekonomiku

Republikánmi ovládaný americký Senát v noci na štvrtok po niekoľkých dňoch intenzívnych diskusií jednomyseľne schválil historicky najväčší záchranný balík pre tamojšiu ekonomiku postihnutú koronavírusovou krízou. Návrh zákona prešiel pomerom hlasov 90:0, informuje tlačová agentúra AFP.

Dohoda o návrhu zákona o mimoriadnej finančnej pomoci, ku ktorej dospeli demokrati, republikáni a Biely dom, teraz poputuje do Snemovne reprezentantov - dolnej komory amerického Kongresu -, pričom ju musí následne podpísať aj prezident Donald Trump.

Balík federálnej pomoci vo výške zhruba dvoch biliónov dolárov poskytne priemernej štvorčlennej rodine príspevok 3400 dolárov. Približne 500 miliárd dolárov pôjde v podobe dotácií a pôžičiek menším firmám a kľúčovým priemyselným odvetviam; to zahŕňa i 50 miliárd pre letecké spoločnosti a ich zamestnancov.

Zhruba 100 miliárd dolárov je určených vyčerpaným nemocniciam a iným zdravotníckym zariadeniam na nákup potrebného vybavenia. Záchranný plán zároveň výrazne rozšíri podporu v nezamestnanosti či v prípade koronavírusového ochorenia.

NEW YORK/TASR, kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti