Koľko ľudí vieme naraz hospitalizovať? Krajčí prezradil, kde budú COVID-nemocnice

123.jpg
https://videoarchiv.markiza.sk/video/pan-profesor/bonus/6178-pan-profesor-ukazka-klaudiine-bozky Zdroj: TASR

Podľa analytikov máme na Slovensku vyše 30-tisíc nemocničných lôžok.

Počet nakazených na koronavírus rastie aj na Slovensku a nemocnice sa pripravujú na krízovú situáciu. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo plán, podľa ktorého sa niektoré oddelenia v nemocniciach zmenia na červené pavilóny a niektoré nemocnice budú liečiť iba pacientov s COVID-19.

Aktuálne vieme o 226 pacientoch s nákazou. Nie všetci musia byť hospitalizovaní. Momentálne tak situáciu rezort zdravotníctva zvláda.

Musí sa však pripraviť na scenár, že počet chorých rapídne stúpne a budú potrebovať okamžitú hospitalizáciu. Dnes stále testujeme len tristo ľudí.

Podľa premiéra Igora Matoviča dokážeme denne testovať tisíc osôb. Ak tak budeme robiť, počet nakazených môže stúpať denne o desiatky ľudí. Aktuálne dokážu nemocnice na Slovensku uvoľniť štyritisíc lôžok. Na infekčných oddeleniach je ďalších 500 lôžok.

Podľa Inštitútu zdravotnej politiky máme dokopy 31 300 lôžok. Ministerstvo ale musí myslieť aj na pacientov, ktorí nemajú koronavírus.

"Potrebujeme zabezpečiť, aby ženy mohli rodiť v bezpečných hygienických podmienkach, takisto, aby mali onkologickí pacienti bezpečné prostredie na svoju liečbu a boli taktiež plnohodnotné podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v oblasti traumatológie. Aj v prípade výrazného nárastu pacientov s koronavírusom preto budú v praxi plnohodnotne fungovať nemocnice a špecializované ústavy pre ľudí nenakazených koronavírusom," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Jednou z možností je uvoľniť kapacity kúpeľov alebo iných prevádzok, kam by sa mohli presunúť dlhodobo chorí pacienti, aby tak "uvoľnili" miesta v nemocnici.

S týmto nápadom ako prvý prišiel bratislavský župan Juraj Droba. Ten už avizoval, že ak nemocnice budú potrebovať uvoľniť lôžka, kraj vie umiestniť pacientov do svojich zariadení. Nakúpili už aj paplóny, obliečky, vankúše a uteráky.

Podľa Drobu má župa v Bratislave momentálne pripravených 120 lôžok a desať záložných lôžok v Pezinku.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí avizoval, že tzv. COVID-nemocnica bude v Bratislave, stane sa ňou aj Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach na Rastislavovej ulici a dva pavilóny Univerzitnej nemocnice v Martine.

Ich zoznam sa ešte môže rozšíriť. 


BRATISLAVA/kk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.