Ukrajinský prezident Zelenskyj pre koronavírus oznámil zatvorenie hraníc

Alpská lyžiarka Mikaela Shiffrinová v obrovskom slalome v Söldene.
Zdroj: Ukrainian Presidential Press Office via AP

Na Ukrajine potvrdili vo štvrtok dosiaľ 156 prípadov infekcie koronavírusom, z toho päť smrteľných.

V dôsledku šírenia koronavírusu sa ukrajinská štátna hranica uzavrie, a to aj pre Ukrajincov, ktorí sa do 27. marca nevrátia do vlasti. Oznámil to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Súčasne so zatvorením hranice sa zastaví aj všetka preprava cestujúcich, uvádza sa vo vyhlásení Zelenského na internetovej stránke prezidenta Ukrajiny.

"Dnes už nemáme viac času na čakanie. Čelíme zložitej voľbe medzi občanmi, ktorí sú stále v zahraničí, a bezpečnosťou 40 miliónov občanov v krajine. Našou povinnosťou ako štátu je postarať sa o každého ukrajinského občana," zdôraznil Zelenskyj.

Poznamenal, že diplomatické misie v zahraničí sa postarajú o tých, ktorí sa v nasledujúcich dvoch dňoch nevrátia domov.

"Nikto nezabudne na ukrajinského občana, ktorý sa zdržiava v zahraničí. Postupne vás budeme vracať zo zahraničia, ale s náležitým ohľadom na epidemiologickú situáciu v mieste vášho pobytu, ako aj na možnosť poskytnúť všetky potrebné prostriedky a na pripravenosť zdravotníckeho systému na vašu povinnú izoláciu," uviedol ukrajinský prezident.

Poznamenal, že vláda v stredu na jeden mesiac zaviedla režim mimoriadnej situácie. "Toto je dôležité rozhodnutie pre zdravie Ukrajincov. Nemalo by sa to zamieňať s mimoriadnym stavom. Mimoriadna situácia je dočasný právny režim, ktorý konsoliduje prácu všetkých orgánov a zároveň neobmedzuje ústavné práva občanov. Tento režim nie je o diktatúre, ale o disciplíne," dodal.

Na Ukrajine potvrdili vo štvrtok dosiaľ 156 prípadov infekcie koronavírusom, z toho päť smrteľných. Jeden pacient sa uzdravil.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.